Evropská komise včera oznámila, že již zanedlouho bude možné nakupovat hudbu online nehledě na hranice národních států. Mohlo by tak dojít k většímu rozmachu portálů jako je například iTunes. Hudební průmysl však nevidí situaci tak optimisticky – zbývá podle něj vyřešit ještě řadu obtíží.
Autor: Cowon
Portál Apple iTunes se možná v dohledné době dočká v Evropě většího rozmachu. Francouzská společnost SACEM, která zastupuje asi 128 tisíc umělců a vybírá poplatky za používání jejich děl oznámila, že autorská práva zpřístupní i dalším partnerským organizacím po celé Evropě. Končí tak její monopol na zastupování francouzských umělců v hudebním průmyslu. V případě, že by se ke kroku SACEMu připojily „národní správci“ hudebních práv v dalších zemích Unie, mohla by časem vzniknout celoevropská licence na využívání zvukových děl.
Pokud by se „panevropská“ hudební licence skutečně stala realitou, umožnila by zvětšit pole působnosti portálu iTunes společnosti Apple, která v současnosti kontroluje asi polovinu světového trhu s online hudbou, i její konkurenci.
„Jestliže je portál iTunes připraven k dohodě s vydavateli a organizacemi zastupujícími umělce na úrovni více států, měl by poskytnout díla, kterými disponuje všem evropským spotřebitelům i v těch zemích, kde dosud jeho služby nebyly k dispozici,“ prohlásila komisařka pro volnou soutěž Neelie Kroes a odkázala při tom na fakt, že Apple zatím nepovoluje v Evropě uživatelům nákupy hudby na iTunes mimo hranice jejich země. Tento problém se týká i Česka, kde zatím nedošlo k založení pobočky tohoto hudebního webu.
Podle Kroes je znát „dobrá vůle všech hlavních hráčů hudebního průmyslu v Evropě“ k co nejrychlejšímu odstranění bariér. Proti nim Komise dlouhodobě bojuje: v červenci 2008 vyzvala všechny národní organizace spravující práva umělců, aby se vzdaly svého monopolu na jejich zastupování, a umožnily tak vznik „panevropských“ licencí na hudební díla.
Více na EurActiv.cz.