Rozhovor s předsedou představenstva Českých a moravských spotřebních družstev Petrem BrožkemNáklady spojené s nutností vyhovět hygienickým požadavkům prodeje potravin budou stát prodejny největšího českého obchodního řetězce - spotřební družstva - desítky milionů korun.
Rozhovor s předsedou představenstva Českých a moravských spotřebních družstev Petrem Brožkem
Náklady spojené s nutností vyhovět hygienickým požadavkům prodeje potravin budou stát prodejny největšího českého obchodního řetězce - spotřební družstva - desítky milionů korun.
Ještě do konce letošního roku má Česká zemědělská a potravinářská inspekce provádět kontroly dodržování vyhlášky o hygieně prodeje bez pokut. Od ledna se však už pojede „na ostro“.
Vyhláška o hygieně prodeje by zřejmě měla v krátké době zlikvidovat prodej potravin na tržištích. Z tržišť by měly potraviny absolutně zmizet. Podmínky jsou dnes velmi přísné a domnívám se, že na tržištích by se potraviny vůbec neměly vyskytovat. Pokud jde o nepotravinářské zboží, tam je to samozřejmě jiné. Nabídka trhovců vychází vstříc podstatné části zákazníků v tuzemsku. Pokud ji nenajdou doma, budou za ní podle možností třeba jezdit do zahraničí, například do Polska.
Do konce letošního roku by obchodníci neměli dostávat pokuty, pokud jde o dodržování vyhlášky o hygieně prodeje. V této lhůtě mají třeba samoobsluhy vyřešit prodej pečiva?
Je to doba, kdy mohou upravit a přizpůsobit organizaci prodeje nové vyhlášce. Týká se to i vlastního skladování a technického dovybavení prodejny. Nesmí se to podcenit. Obchodníci by té doby měli využít, aby se po novém roce nedostali do střetu s vyhláškou. Pokuty, které při jejím nedodržení hrozí, jsou dost vysoké.
Týká se tříměsíční doba hájení i skladů, nebo se na nevztahuje tříletý odklad na stavební úpravy?
Vyhláška hovoří o přípravnách, v nichž se zboží zdrží déle než třicet minut, a nutnosti dodržovat v nich určitou teplotu. To znamená zavádět klimatizaci. Tady je tříletý odklad. V tomto případě narážíme například na podmínky, které vyplývají z vyhlášky o teplotách na prodejnách a pracovištích, kde je minimum 18 stupňů C.
Hovořil jste o tom, že pro obchod bude nejsložitější dodržování stanovených podmínek skladování, hlavně teploty.
Zboží je nutné skladovat podle požadavku na obalu plus minus dva stupně Celsia. To samozřejmě znamená klimatizované sklady. Je tu však další věc. Například čokoláda od jednoho výrobce se podle údaje na obalu má skladovat při 24 stupních, zatímco od druhého při 18 stupních. A jak to vyřešit? Zvláštním skladem, nebo tak, že v nabídce bude jen zboží od jednoho výrobce?
Máte finanční odhad za spotřební družstva, kolik bude stát nutnost vyhovět hygienické vyhlášce?
Jsou to jednak zvýšené náklady na pracovní sílu, zvýšené náklady na obal a náklady na dovybavení prodejny. Pokud má samoobsluha zachovat nabídku pečiva a musí vytvořit obslužný pult, znamená to pro všechny předchozí náklady. Při počtu prodejen, které dnes máme - asi 3500 obchodních jednotek - to budou desítky milionů korun.
Někdo to bude muset zaplatit. Zřejmě to bude zákazník?
Ano. Zejména pokud mluvíme o spotřebních družstvech. Tam je výnosovost prodeje tak nízká, že další náklad se už musí promítnout do ceny.