Menu Zavřít

JEDNOZNAČNĚ NEODŠKODNIT

10. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Manažerský barometr

bitcoin školení listopad 24

Každý kuřák, který holduje tabákové droze, si musí být vědom rizika vzniku různých nemocí. Proto účastníkům Manažerského barometru nepřipadá správné, aby lidé nemocní rakovinou plic dostávali od výrobců cigaret finanční odškodnění.
Manažery jsme v minulém týdnu požádali o reakci na otázku: „Myslíte si, že je správné, aby kuřák nemocný rakovinou plic dostal od výrobce cigaret odškodnění za způsobení nemoci? Své odpovědi vybírali z možností: 1. Ano – 2. Ne – 3. Nevím. Výsledky hlasování byly minulý týden celkem jednoznačné. První variantu si vybralo jen třináct procent respondentů, naopak přes osmdesát procent manažerů rozhodnutí soudu o přiznání odškodnění odsuzuje. Šest a půl procenta odpovědí bylo označených jako nevím či nedokážu odpovědět.
Naprostá většina respondentů se shoduje na faktu, že člověk, který kouří, moc dobře ví, co dělá, a sám je odpovědný za rizika s tím spojená. „V dnešní době je už taková osvěta proti kouření, že každý, kdo do toho jde, podstupuje riziko vzniku nemoci zcela vědomě a dobrovolně, říká jeden z manažerů.
Mezi manažery však padaly i mnohem ostřejší výroky, podobné tomuto: „Kuřák přesně ví, co dělá. Pokud ne, patří do ústavu pro nesvéprávné. Celé mi to připadá absurdní. Patrně to povede k tomu, že časem všichni alkoholici se ztvrdlými játry budou po výrobcích lihovin také žádat odškodné. Co pak zuby zkažené pojídáním cukrovinek? „Rozhodně jsem proti, protože kuřák si musí být vědom nebezpečí nemoci. Placená sebevražda by pak mohla lákat další lidi, kontruje jiný. Ještě drsněji se vyjádřil tento ředitel: „Myslím si, že postižený by si měl ze svého zaplatit celé léčení, nejenom pohřeb.
Jeden z mírnějších názorů byl tento: „Odškodnění by však měli dostat ti, kdo si obtíže způsobili v době, kdy tabákové koncerny zdravotní důsledky znaly, ale tajily je před veřejností. Ve stejném smyslu se vyjádřil i jiný ředitel: „Každý by měl zodpovídat za své chování, ale bylo–li to v době, kdy ještě nebyly následky kouření veřejně známy, tak je to něco jiného. Rozhodně bych se však přimlouval za to, aby producenti cigaret přispívali na léčení kuřáků, to znamená pokryli část nákladů zdravotních pojišťoven. Debatu uzavírá trefný komentář: „Jednoznačně ne! To by pak lidé postižení ztrátou smyslu pro realitu mohli žádat odškodnění od výrobce becherovky…

  • Našli jste v článku chybu?