Drtivou většinou hlasů vyjádřili manažeři souhlas s postojem české vlády, která zatím nepřistoupila na požadavky Evropské unie o omezení volného pohybu pracovních sil. Nároky České republiky považují za oprávněné a adekvátní. Zároveň jsou poměrně skeptičtí, že by se tímto krokem české vlády změnilo stanovisko unie. „Je to dobré vnitropolitické gesto, ale nepředpokládám, že by Česká republika vyjednala něco lepšího než Maďaři, a než nám EU nabídla, zní jedna z odpovědí.
„Souhlasím s vládou. Její postoj ovšem znamená prakticky pouhé plácnutí do vody. Bohužel ve světě politiky platí stejné zásady jako v byznysu – větší bere. Státeček s deseti miliony obyvatel se švejkovskou pověstí a „nesmírně aktivním ministrem zahraničních věci, měnícím svět s pomocí řecké podpory, nemá velkou šanci ovlivnit procesy světa, tvrdí účastník Manažerského barometru.
Jiní sice souhlasí s kabinetem, ale domnívají se, že za případný ústupek Evropské unie bude muset v jiné oblasti slevit Česko. „Když chceme docílit volného pohy–bu pracovních sil, tak budeme muset pravděpodobně trochu slevit v některých jiných otázkách, například v možnosti nabývání nemovitostí cizími státními příslušníky, napsal jeden manažer.
Ozvaly se i optimističtější názory: „Stanoviskem vlády se zlepšuje naše negociační pozice. Postup vyjednavačů je správný a sebevědomý, v této fázi je zbytečné ustupovat. To ale neznamená, že nebude vhodné udělat kompromis. Jde pouze o to, za jakou cenu a za jakých podmínek.
„Napsal bych rozhodně ano, pokud bych neměl silný pocit, že je to spíš příprava vyjednávací pozice pro jiné body jednání a že nakonec ústup z tohoto „principiálního stanoviska bude omlouván vyššími zájmy, tvrdí ředitel, který zvolil nesouhlasnou odpověď.