Menu Zavřít

Jeho jmění čítá 137 miliard korun. Hazardní hráč Tilman Fertitta chystá největší obchod své kariéry

8. 11. 2021
Autor: Diego Pimentel, Wikimedia Commons
  • Americký miliardář Tilman Fertitta se proslavil jako majitel kasin a hotelů. Podnikatel z pohostinského a zábavního průmyslu překvapivě vyšel z pandemie jako vítěz

  • Podařilo se mu zbohatnout díky online hazardním hrám, státní podpoře a obchodní strategii SPAC. Rovněž se jako první velký podnikatel neštítil propustit hned ze začátku lockdownu 40 tisíc zaměstnanců

  • Nyní plánuje většinu svých podnikatelských aktivit sjednotit pod značku Fertitta Entertainment. Jedná se o největší transakci jeho kariéry, bude mít hodnotu 187,6 miliard korun a na jejím konci se Fertitta stane ředitelem nové společnosti, kde mu zůstane podíl 74 procent


Jsou různé typy miliardářů. Někteří své jmění zdědili, jiní měli vizionářský nápad a další prostě umí vycítit příležitost a zbohatnout na jakékoli situaci. Do poslední jmenované skupiny patří král hazardu Tilman Fertitta. V době pandemie musel ze sítě svých restaurací a kasin Golden Nugget propustit více než 40 tisíc zaměstnanců, ale i tak majitel Houston Rockets vyšel z pandemie ještě bohatší, než byl předtím. Teď se usmívá z titulní strany světového vydání časopisu Forbes. Na tuhle pozici ho vynesla popularita online gamblingu, podpora americké vlády a inovativní strategie SPAC.

Čtyřiašedesátiletý podnikatel okolo sebe šíří auru showmana, který si koupil postupně pět jachet, z nichž ta největší stála 150 milionů dolarů (3,2 mld. korun). Taky se o něm mluví jako o milovníku adrenalinu nebo jako o perfekcionistovi. Kromě jachty a kasin vlastní i basketbalový tým Houston Rockets, který hraje v NBA, a vystupoval ve třech řadách americké reality show Billion Dollar Buyer. Dokonce v roce 2011 koupil od svého miliardářského kolegy Donalda Trumpa zkrachovalé kasino v Atlantic City a ještě na tom vydělal. To je slušný úspěch na člověka, kterého vyhodili z vysoké školy a pak se živil prodejem vitamínů.

Pátý největší prodej české firmy za poslední dekádu. Polské Allegro kupuje za 25 miliard e-shop Mall Group a dopravce WE|DO
Přečtěte si také:

Pátý největší prodej české firmy za poslední dekádu. Polské Allegro kupuje za 25 miliard e-shop Mall Group a dopravce WE|DO

Za Fertittovými majetky však stojí hlavně jeho schopnost chladně a rychle analyzovat finanční trhy, zapojovat do svých podniků veřejnost a splácet dluhy v pravou chvíli. Jeho mottem je: „Těžké časy nás vždycky posílí.“ Miliardář se od osmdesátých let věnoval podnikání v oblasti restaurací, kasin a hotelů, které mu vynesly obrovské jmění. To však začalo skokově narůstat až s jeho novými aktivitami na burze.

V roce 1987 vedl řetězec restaurací Landry’s. Za peníze vydělané provozem hotelu zde koupil 55procentní podíl, přičemž zbytek aktiv společnosti tvořily veřejně obchodovatelné akcie. V roce 2010 v Landry’s ovládl sto procent podílu. Za 1,4 miliardy dolarů (30,5 miliardy korun) koupil zbývajících 45 procent. Tak se stal jediným majitelem texaské společnosti poskytující pohostinství a zábavu. Prvních pět kasin Golden Nuggets v Nevadě koupil roku 2005.

Investice do neznámé firmy

Nicméně po finanční krizi se sám dostal do dluhů. Na budování svého impéria si posupně napůjčoval 4,6 miliard dolarů (100 miliard korun). Aby dluh splatil, svezl se na tehdejším finančním trendu – přeprodal část svých aktiv SPACu, tedy akviziční společnosti pro speciální účely. Podobnému projektu se říká také „společnost s prázdným šekem.“ Je to firma založená bez jakékoli obchodní činnosti. Vstupuje na burzu s cílem vybrat prostředky na akvizici či sloučení s jinou existující firmou.

SPAC nezveřejňuje, do jaké firmy se chystá vstoupit, ale po svém vzniku má dva roky na dokončení obchodu. Hledá investory, především z řad institucí, které jí poskytnou finance na nákup podílu jiné společnosti. S ní se pak sloučí a snaží se ji řídit. Existující firma, která chce vstoupit na burzu, se prodejem podílu SPACu vyhne povinné veřejné nabídce.

Obchod kariéry

Díky kreativnímu financování a uzavírání podobných obchodů se Fertittovi podařilo během roku svůj majetek zvětšit o dvě miliardy dolarů (43,6 miliardy korun). Před rokem podle Forbesu jeho jmění dosahovalo 4,1 miliardy (89,4 miliardy korun), dnes je to již 6,3 miliard dolarů (137,4 miliardy korun). Dluhy samozřejmě mezitím smazal a letos v prosinci prý plánuje uzavřít svůj pátý obchod se SPACem.

Ten má mít hodnotu 8,6 miliardy dolarů (187,6 miliardy korun), díky čemuž půjde o největší transakci jeho kariéry. V rámci svého podnikatelského záměru se americký byznysmen plánuje zbavit společnosti Landry’s, včetně kasin Golden Nuggets a denverského akvária. Neposílá je ale daleko, řetězce odkoupí nová značka Fertitta Entertainment, přičemž pokud jeho záměry dopadnou, získá v nové společnosti 74procentní podíl v hodnotě čtyř miliard dolarů (87,2 miliardy korun) a jeho jmění tak dosáhne osmi miliard (174,5 miliardy korun). Jakmile bude transakce dokončena, stane se texaský rodák též generálním ředitelem celé společnosti.

Nejdrzejší podnikatel

Fertitta není jediný na světě, kdo se věnuje SPACům. Ani jich neprovedl nejvíc, toto prvenství drží další miliardář a investor do bitcoinu Chamath Palihapitiya, který už má speciálních akvizic za sebou šest a využil je ke skoupení veřejně obchodovaných podílů firem Opendoor, Virgin Galactic nebo Clover Health. Podnikatelé využívají této metody obchodování, protože vědí, že sponzorům spolehlivě přinese zisk a kryté fondy. Fertitta sice není tak aktivní jako druzí dva, rozhodně je však agresivnější a drzejší. Neváže ho žádná velká firma, takže si to může dovolit.

SPACy mají ale i stinnou stránku. Počet případů, kdy sponzoři nakonec odkoupí spojenou firmu, v posledních letech značně značně ubývá. A z dobrého důvodu. Pokud totiž na straně prodejce i kupujícího stojí stejní lidé, nikdy si nemohou být jisti, že nabízí férovou cenu.

Před dvěma lety stál Tilman Fertitta na obou stranách prodeje Golden Nugget Online Gaming, tedy počítačové odnože kasina. Spolu se svými bankéři vybral 250 milionů (5,5 miliardy korun) a po akvizici se stal ředitelem firmy. Po začátku pandemie přerušil téměř všechny své podnikatelské aktivity a propustil 40 tisíc zaměstnanců, načež získal 160milionovou (3,5 miliardy korun) odpustitelnou federální půjčku na ochranu výplaty, ale vrátil ji po protestních akcích za podporu drobných podnikatelů. K rozhořčení veřejnosti přispělo i to, že byl prvním velkým zaměstnavatelem, který se neštítil kvůli pandemii vyhazovat lidi.

V dubnu si to však vynahradil nouzovou půjčkou 300 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) s téměř 13procentní sazbou proti své divizi Golden Nugget Online Gaming (GNOG), která se stala světlým bodem pandemie. Dalo se to čekat. Lidé seděli doma a prohrávali federální státní podporu v hazardních hrách. Půjčka byla pojištěním likvidity a podnikatel se dušuje, že z ní nic neutratil.

Pro mě musí všechno vydělávat peníze

V červenci téhož roku SPAC firma Landcadia II oznámila, že plánuje akvírovat Fertittovy počítačové hry i s tučnou půjčkou. V prosinci byl tento obchod uzavřen se šestinásobným výnosem. Fertitta teď vlastní 49procentní podíl v GNOC a získal 30 milionů v hotovosti. Byl také zbaven povinnosti půjčku splácet a oněch 300 milionů si rovněž nechal. Hry poté prodal firmě DraftKings, která také vznikla ze SPACu, za 1,5 miliardy dolarů (32,7 miliardy korun) v akciích. „Pokud o tomto obchodu chce někdo polemizovat, tak je to nejlepší obchod na světě,“ vykřikoval miliardář. „Už jsem je jednou prodal. Teď to dělám znovu,“ tvrdil.

Povolení vydělávat. James Bond svým filmovým tvůrcům přinesl již 6,9 miliardy dolarů, vděčí za to především snímkům s Craigem
Přečtěte si také:

Povolení vydělávat. James Bond svým filmovým tvůrcům přinesl již 6,9 miliardy dolarů, vděčí za to především snímkům s Craigem

Proto nechal DraftKings podnik řídit. Společnost vygenerovala v prvních šesti měsících roku tržby 600 milionů dolarů (13 miliard korun), ale utratila tolik, že vykázala čistou ztrátu 650 milionů dolarů (14 miliardy korun). „Je to proti všemu, co dělám. Pro mě musí všechno vydělávat peníze,“ rozčiluje se Fertitta. „Nechal jsem je řídit podnik. Ať teď zaplatí ztráty,“ hrozí.

Rodinná tradice

Podnikatel má zábavní průmysl v krvi. Jeho dědeček i strýcové vlastnili noční kluby a otec měl v Galvestonu rybí restauraci, kde Fertitta pomáhal, když ještě nebyl miliardářem. Sám podnikatel začínal v 70. letech po vyhazovu ze školy prodejem dámského oblečení, vitamínů a pak přesunul své zájmy na restaurace a kavárny. A hotely. Postupně se vypracoval z restauratéra na vlastníka řetězců v pohostinských službách.

MM25_AI

Nyní vlastní kromě kasin a restaurací hotely Post Oak Hotel and Spa in Houston, kde se na recepci půjčují auta značek Rolls-Royce, Bentley a Bugatti a celebrity platí 600 dolarů (13 tisíc korun) za noc, jen aby se tam vyfotily. Stavba hotelů a přilehlé kancelářské budovy podnikatele stála 400 milionů dolarů (8,7 miliardy korun).

  • Našli jste v článku chybu?