Menu Zavřít

Jen žádný strach

28. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že si české firmy loňské zisky udrží

Myslíte si, že je reálné, aby velké české firmy pokračovaly v rekordních ziscích navzdory úvěrové krizi?

bitcoin školení listopad 24

  • Ano 69,6 %
  • Ne 23,5 %
  • Nevím 6,9 %

Světová ekonomika sice zpomaluje, ale české firmy si v loňském roce dle hospodářských výsledků vedly mimořádně úspěšně. Agentura Bloomberg uvedla, že dvanáct společností, jejichž akcie lze získat na burze, vydělalo 150 miliard korun. O pokračování tohoto je trendu je přesvědčeno 69,6 procenta manažerů.
Zajímavě to zdůvodňuje jeden respondent: „Nevidím důvod, proč by si velké české firmy neměly nadále udržet vysoké zisky. Úvěrová krize v tom nehraje žádnou roli. Nelze to ovšem paušalizovat a záleží na dvou základních aspektech. Za prvé, v jakém odvětví firma působí; a za druhé, kdo jsou její hlavní zákazníci.
Má-li například ČEZ kvůli svému téměř monopolnímu postavení na trhu obrovskou zákaznickou základnu a cenová hladina elektřiny v Evropě dosud poskytuje prostor ke zvyšování cen, pak není žádný důvod, proč by neměl mít dále nadprůměrný zisk. Podobně je tomu i u výrobců osobních automobilů. Neutuchající vysoká poptávka do budoucna poskytuje dobré předpoklady pro generování vysokých zisků.
Trochu problematičtější je situace u bank, tedy poskytovatelů peněz a úvěrů. I když se úvěrová krize bezprostředně nedotkla (a ani podstatně nedotkne) České republiky, budou banky přece jen trochu obezřetnější v poskytování peněž - ať už firmám (především střední podnikatelské vrstvě), či soukromým osobám. Důvodem bude snaha nedopustit se podobných fatálních chyb jako některé zahraniční banky. Tato nutná strategie bude mít logicky vliv i na objemy a zisky jejich obchodních aktivit.“
Tuto analýzu doplňuje manažer: „Velké české firmy jsou dnes natolik kapitalizovány, že často nejsou na bankovním financování vůbec závislé. Proto možná případný bankovní credit crunch ani nezaznamenají. Rozhodně tyto firmy nejsou v roli prosebníčka, který se sepjatýma rukama a na kolenou prosí nějakou banku o úvěr. Naopak, velké české firmy si vybírají banku ad hoc podle toho, jaký investiční záměr chtějí realizovat, a jediným kriteriem je pouze cena, respektive nejnižší marže od sazby PRIBOR (pražské mezibankovní nabídkové sazby), kterou banka nabízí.
Proto o zisky velkých českých firem minimálně v prvním pololetí letošního roku strach nemám. Spíše se obávám toho, že projde-li vládní návrh na zrušení stravenek od 1. července 2008, firmy se budou potýkat se zvýšenou fluktuací a neúměrným zvýšením nákladů na kompenzaci tohoto opatření masivním zvýšením mezd uprostřed fiskálního roku. To ohrozí ziskovost všech firem.
Rekordní zisky může navíc podpořit silná koruna. A to v případě společností, které část své produkce importují. Exportéři však z posilování koruny určitě radost mít nebudou a na jejich ziscích se to může negativně projevit.“
Posilování koruny vede tohoto manažera k záporné odpovědi: „Největší exportní měny, dolar a euro, oslabují, a tím se snižuje i zisk z vývozních operací. Česká ekonomika je mimořádně na exportu závislá a blížíme se hranici, kdy v tlaku na snižování nákladů již nebude možné stejně jako dosud pokračovat.“
Určité pochybnosti sice má i tento respondent, ale nakonec je jeho odpověď kladná: „Žádný strom neroste do nebe aneb i sprintovat lze jen určitou dobu. Provázanost české ekonomiky s evropskou, především německou, a té zase s americkou a zpomalení oné poslední budou mít na české firmy určitě nějaký dopad. Vliv však zcela určitě nebude mít úvěrová krize. České banky jsou ochotné financovat tuzemské podniky bez omezení a žádná významná restrikce nepřijde ani z jejich zahraničních centrál. Mezinárodní bankovní skupiny zastoupené v ČR nebyly americkou hypoteční krizí vůbec zasaženy. A i kdyby byly. Kde dnes lze vydělat peníze? Ve střední a východní Evropě.“

Odpovídalo 115 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?