Ano, české banky jsou zdravé jak řípa a kapitálem nacpané k prasknutí, tak čeho se obávat? Že by zahraniční matky dobrovolně přidusily své dcery až na pokraj života a smrti? Jenže co se zdá absurdní dnes, může být velmi logické zítra.
Evropské bankovní giganty čekají tentokrát už prý opravdu přísné zátěžové testy a jejich zdravotní stav má po dluhové krizi do řípy hodně daleko. A navíc celý systém je hodně nestabilní. Nedávno ho rozkolíbal krach nevelké portugalské banky Espríto Santo. Nakonec se situace uklidnila, ale francouzský gigant Credit Agricole musel kvůli portugalskému vrabci odepsat skoro miliardu dolarů. Další gigantické ztráty sbírají velké banky i na východě Evropy a na Balkáně. A je tak velmi pravděpodobné, že přijdou daleko větší otřesy a s nimi i potřeba nového kapitálu. A pro šéfy bank je jistě snazší si pro něj sáhnout do Prahy, než jít za akcionáři a říci jim, že kasička je prázdná a měli by ji dosypat. To by totiž mohli rychle z banky sypat oni.
Ono přitom to hrabání kapitálu z českých bank už nějakou chvíli trvá, nicméně je velmi obezřetné. Zatím se hrabe jen tak špendlíčkem a prstíčkem, ale jak bude voda v špinavém evropském finančním bazénu stoupat výš a výše, dojde jistě i na lopaty a pak na bagry.
ČNB zatím má kompetence se takovému bagrování postavit, a jak je vidět, hodlá tak i činit a chránit úspory občanů a kapsy daňových poplatníků, kteří nakonec vyrabované banky zachraňují. Ale nic netrvá věčně. A že Evropská unie za podpory naší proevropské vlády dotáhne do konce svůj projekt bankovní unie, jejíž smysl je právě „optimálně“ přesouvat kapitál odtud, kde jeho nedostatek způsobí menší škody tam, kde hrozí škody veliké, o tom není pochyb. A když tohle bagrování společným unijním dohledem podporované začne, budou dnes nabíraní dohledoví zaměstnanci ČNB bez práce, protože naše centrální banka přijde o kompetenci.
Čtěte také:
ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank