Zelený ostrov
PRAHA (bor) - V bývalém areálu ČKD v Praze 9-Vysočanech, kde se vyráběly lokomotivy a kde v listopadu 1989 pronesl svůj poslední projev k dělníkům Miroslav Štěpán, by mělo v příštích letech vyrůst nové obchodní a zábavní centrum s názvem Zelený ostrov. „Pojmenování symbolizuje přeměnu fabriky a zároveň odlišnost od hypermarketových center, která vznikají na polích v okrajových částech Prahy,“ řekl týdeníku EURO jeden z autorů projektu Sazka Areny a dostavby jejího okolí Jiří Vít.
V bývalé lokomotivce navrhl spolu s architekty Vladimírem a Martinem Vokatými na více než patnácti hektarech komplex zahrnující dvě administrativní budovy, hotel s kongresovým střediskem a zábavní a obchodní centrum obklopené parky. Na střechách části areálu naplánovali visuté zahrady. Všechny budovy jsou propojeny nadzemními tubusy se Sazka Arenou. Projekt počítá s tím, že návštěvníci Zeleného ostrova budou přicházet hlavně za zábavou a nákupy. Kostru návrhu tvoří shopping mall, který je složen ze dvou pater obchodních pasáží procházejících všemi budovami kromě hotelu. Nákupní bulvár naváže na okruh obchůdků a restaurací, který už tvoří část prstence hokejové haly.
Studie Zeleného ostrova vznikala zároveň s multifunkční halou tak, aby územní rozhodnutí získala Sazka pro celý komplex. „Hala od počátku neměla být solitérem. Ve světě je obvyklé, že se postaví monstrum, v jehož okolí nic není. To jsme nechtěli,“ vysvětluje Vít. Tvrdí, že komplex bude fungovat nejlépe jako celek. To je prý důvodem střízlivějšího architektonického pojetí Sazka Areny, která se i přes obrovský půdorys nesmí stát jediným dominantním centrem.
Pro velkorysý záměr musí loterijní společnost najít investory, sama se už totiž nechce na další výstavbě podílet. Architekt Vít tvrdí, že projekt Zeleného ostrova je možné rozdělit na několik částí. Různí investoři by tak mohli postavit dvanáctipatrový hotel čočkovitého tvaru, dvě administrativní budovy o devíti a jedenácti poschodích a zábavní centrum, kde by mohla vzniknout i muzikálová scéna. Přesné funkční využití prostor nakonec určí až investor, původní koncept ale zůstane zachován.
Sazka začne zřejmě nejdříve hledat nájemce pro univerzální halu, která se stavěla společně s hokejovou arénou. Původně měla sloužit jako tréninková. Společnost ale zjistila, že takový objekt není potřeba a halu chce využít pro komerční účely. „Myslím si, že atrium v těchto prostorách bude jednou jakýmsi náměstím pod střechou, prestižním místem například pro rozhlasová nebo televizní studia,“ domnívá se architekt.
Kdy okolí multifunkční Sazka Areny ožije a návštěvníci sportovních utkání či koncertů budou moci korzovat po obrovském nákupním molu, není jasné. Sazka se soustředila především na výstavbu sportoviště pro mistrovství světa v hokeji, a jak sama přiznává, zástupům dalších investorů zatím odolávat nemusí.