Dobře utajené správcovské housle.
Nejdříve v polovině září se ujme žezla oživení českých podniků vybraný správce Revitalizační agentury. Protože jeho první starostí bude zřejmě seznámení se situací v podnicích kandidujících na státní pomoc, o konkrétních ozdravných krocích v té které firmě bude aktuální hovořit nikoliv v září, ale o týdny později.
„S vybranou vítěznou firmou chceme uzavřít smlouvu v průběhu září, podle mého názoru je realistickým termínem půlka měsíce, uvedl pro týdeník EURO generální ředitel Konsolidační banky Kamil Ziegler. S vítězem, který se stane správcem Revitali zační agentury, v současné době dojednává Konsolidační banka podmínky celého kontraktu včetně pravomocí a výše provize. Jak Ziegler dodal, obě strany chtějí odvést kvalitní práci, a tudíž negociaci smlouvy nehodlají uspěchat. Čekající firmy tak s největší pravděpodobností musí počítat s tím, že případné první ozdravné zásahy budou záležitostí nejdříve konce letošního roku.
Ani D&T, ani Ernst & Young.
Konsolidační banka vybírala správce ze sedmi kandidátů, jejichž jména nebyla zveřejněna. Stejně tak jméno vybraného vítěze - správce Revitalizační agentury - podle prohlášení svého mluvčího Tomáše Kronese oznámí až poté, co s ním bude podepsána smlouva.
Podle některých informací z trhu se Konsolidační banka rozhodovala mezi dvěma renomovanými mezinárodními auditorskými firmami, a to Ernst & Young a Deloitte & Touche (D&T), ovšem podle informací týdeníku EURO to ani jedna z nich není .
Deloitte & Touche byla kromě jiného auditorem České národní banky, vypracovala forenzní audit pro ODS, v současné době je auditorem například Komerční banky. Tato firma pracuje na restrukturalizaci plzeňské Škodovky a Vítkovických železáren, c ož jsou potenciální kandidáti na zařazení do revitalizačního programu. Tyto i další aktivity by tedy zřejmě musela opustit, tudíž se do tendru zřejmě ani nehlásila. Ředitelem pražské filiálky Deloitte & Touche je bývalý ministr kanadské vlády Otto J elinek, pracuje v ní například i odvolaný náměstek České spořitelny Josef Kotrba (viz str. 38).
Ernst & Young je v současné době auditorem Investiční a Poštovní banky, ale rovněž řady firem, které jsou potenciálními kandidáty na ozdravení se státní podporou. Zřejmě i to bylo s ohledem na možný konflikt zájmů důvodem, proč neby la jako správce vybrána. Má-li totiž auditor hájit zájmy akcionářů vybrané firmy, jíž vypracovává audit, je otázkou, jak by rovněž mohl hájit zájmy Revitalizační agentury a dohadovat například prodejní cenu odkupovaných aktiv.
Podle dostupných informací by vybraným správcem neměla být žádná auditorská firma a zřejmě ani žádná z největších investičních bank. Na adresu generálního ředitele Konsolidační banky je zapotřebí poslat pochvalu, protože míra utajení jména sku tečného správce je opravdu velmi vysoká.
Ať už tedy bude správcem kdokoli, spolupracovat bude s právní firmou Squire, Sanders & Dempsey. To je právní poradce správce Revitalizační agentury, kterého Konsolidační banka vybrala již předminulý týden. To je rovněž zřejmě jediné jméno firmy, které je jisté.
Peníze nadále v mlze.
Podle původních předpokladů měla být správcem Revitalizační agentury investiční banka, která by - vedle státu - do ní vložila i vstupní kapitál. Mezinárodní investiční banky rovněž podle dřívějších prohlášení Zieglera patř ily mezi zájemce o správcovství. Zatím tedy má Revitalizační agentura pouze kapitál, který vložil stát, což je sto milionů korun. A další zřejmě získá až případným prodejem částí podniků, jež budou zařazeny do revitalizačního programu.
Většina z horkých kandidátů na státní pomoc přitom již nyní nedisponuje cash flow, a přesto musí vyplácet mzdy a další náklady zhruba v řádu sta milionů korun. V likvidní krizi je již delší dobu například plzeňská Škodovka, ČKD, Tatra či ZPS Zlín. Tyto a řadu dalších podniků je zapotřebí „uchránit před konkursem, a to ještě minimálně půl roku poté, co v nich budou provedeny revitalizační změny, protože vyhlášením konkursu pozbudou platnosti všechny právní kroky včetně převodů majetku učiněné půl roku před vyhlášením konkursu.
Potřebné volné finanční zdroje ovšem rozhodně nemá ani sama Konsolidační banka. Její původně plánovaná roční ztráta ve výši sedmi miliard korun bude výrazně překročena, a to minimálně v důsledku převzetí ztrátových úvěrů od Komerční banky. Smlouva o převodu úvěrů v celkové nominální hodnotě 23,1 miliardy korun již byla mezi oběma subjekty podepsána. Konsolidační banka za ně zaplat í 13,6 miliardy korun, a to z peněz, které si za běžných tržních podmínek půjčí od samotné Komerční banky. Kromě úvěrů ovšem přebírá i zástavy oceněné na 4,1 miliardy korun.