Menu Zavřít

Ještě tak zdanit F10

10. 8. 2006
Autor: Euro.cz

Zdraví

MM25_AI

V Rusku, kde ročně zemře půl milionu lidí na otravu alkoholem, proběhl významný krok v boji proti alkoholismu: od 1. července byly zakázany veškeré levné parfémy, jež chudí Rusové pijí jako levnější variantu vodky. Kosmetika obsahující alkohol bude muset být označena speciální licencí. Otázkou však je, jestli to bude stačit. Kromě levných voňavek totiž nemajetní Rusové popíjejí například brzdové kapaliny, rozmražovače nebo čistící prostředky. Zmiňované „jedy“ tvoří dvacet procent vypitého alkoholu v největší zemi světa. Mimochodem také v zemi, kde se ročně z tohohle druhu kocoviny neprobere 40 tisíc lidí.
Už i z ruského případu je patrné, že drtivě většinový podíl na obětech má konzumace normálního etanolu nežli případy zoufalců, kteří se na onen svět derou za pomoci metanolu, 2-propanolu, butylalkoholu a spol. Potvrzuje to i uznávaný expert v České republice: „Samozřejmě, že se setkávám s alkoholiky, kteří pijí alkohol neurčený k požití, ale musím říct, že jich za poslední dobu výrazně ubylo,“ říká primář psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích MUDr. Karel Nešpor. „Na začátku devadesátých jsem viděl obchodníka s alkoholem, který prodával mimo jiné i jakýsi masážní přípravek obsahující alkohol. Dnes je něco takového nemyslitelné,“ dodává.
Pozitivnější z hlediska „bezpečnosti“ pití je ale zjištění WHO: Od roku 1988 se v České republice o více než polovinu snížila konzumace tvrdého alkoholu. I tak podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR u nás v loňském roce na toxické účinky alkoholu zemřelo 190 lidí (z toho 52 žen). Ve srovnání s Ruskem nula celá nic. Ale na alkoholické onemocnění jater umírá v Česku přibližně deset z každých 100 000 obyvatel a v léčebnách pobývá s diagnónzou F10 více než 10 tisíc lidí.
Podle Nešpora by zdraví obyvatelstva pomohla vyšší daň na veškeré přípravky obsahující alkohol. Nicméně, jak Nešpor upřesňuje, „danit by se měl alkohol v prostředku nebo nápoji, nikoli samotný prostředek nebo nápoj.“ Takže cena piva nebo vína by vzrostla výrazně méně než cena tvrdého alkoholu nebo mycích saponátů. A hlavně: Plzeň by zdražila méně než Budvar.

  • Našli jste v článku chybu?