Hned několik německých ministerstev a měst má vážné námitky k projektu jezu na Labi u Děčína. Obávají se dopadů na životní prostředí v Německu a zpochybňují účelnost nákladné stavby. Vyplývá to z reakcí, které německá strana zaslala už v únoru českému ministerstvu životního prostředí v rámci procesu EIA. Jeho cílem je posoudit dopady projektu za 5,5 miliardy korun na ekologii.
Kritické připomínky k projektu plavebního stupně s vodní elektrárnou vzneslo spolkové i saské ministerstvo životního prostředí, saské ministerstvo zemědělství, města Haidenau a Wehlen, obec Beilrode a okres Saské Švýcarsko – Východní Krušné hory.
Podle Němců stavba uškodí kvalitě vody, rybám a obecně ekosystémům v evropsky významné lokalitě Labské údolí. „V souvislosti se stavbou vodní elektrárny je třeba počítat se zvýšeným poškozením a mortalitou všech druhů ryb v důsledku průchodu turbínami, hlavně úhořů a migrujících lososů v různých vývojových stadiích,“ uvádí se například ve vyjádření spolkového ministerstva životního prostředí.
V jiných dopisech se namítá, že stavba jezu české straně stejně nepřinese spolehlivou cestu k moři. „Labe v Sasku dosahovalo v letech 1997 až 2003 hloubku plavební dráhy 1,60 metru v průměru pouze 230 dnů a nikoli po dobu 345 dnů v roce, jak se uvádí v projektu,“ uvádí stavební úřad Beilrode.
České ministerstvo životního prostředí, které proces EIA zaštiťuje, není množstvím německých připomínek zaskočeno. „Jedná se o kontroverzní téma, a proto jsme byli na takovou reakci připraveni,“ konstatuje Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva. Jisté rozladění neskrývá státní investor, Ředitelství vodních cest. „Připomínky by se daly často charakterizovat slovy nepochopení problému, neznalost, pověry,“ tvrdí Václav Straka, tiskový mluvčí ŘVC. Zdržení projektu, jehož stavba začne možná už v roce 2012, se ale neobává, protože k vypořádání připomínek je stanovena zákonná lhůta.