Menu Zavřít

JEŽEK PŘES PALUBU

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

K o m i s e     p r o     c e n n é     p a p í r y

Rozkol uvnitř prezidia Komise pro cenné papíry začíná být příliš zjevný na to, aby neotřásl prestiží této instituce. Předseda prezidia Jan Müller a jeho spolubojovnice Jana Pospíšilová se totiž minulý týden pokusili veřejně odříznout svého kolegu Tomáše Ježka.

Poslední skandál, který zřejmě dosáhl až na Hrad a do vlády, tak ukázal na další rozkol uvnitř komise, o němž se doposud nehovořilo. Zatím se veřejně mluvilo jen o izolaci Františka Jakuba, komisaře, kterému v nebližších měsících vyprší mandát a s nímž se Müller evidentně nekamarádí. Ale o sporech mezi samotným šéfem komise a Ježkem se zatím příliš nevědělo. Nyní je zřejmé, že trvají už delší dobu. Mezi pěti komisaři tak evidentně existuje silná dvojka - Müller a Pospíšilová, kterou si do tohoto orgánu předseda přivedl. Jakub a Ježek jsou od všech zásadních rozhodnutí podle našich informací odstaveni. Pátá komisařka Irena Pelikánová je na komisi teprve několik dní.

Rok času

„Dejme komisi rok času a potom ji hodnoťme, prohlásil po jmenování prvních tří komisařů (Müllera, Jakuba a Ježka) jeden z nejznámějších mužů na našem trhu s cennými papíry, šéf Patria Finance Zdeněk Bakala. V dubnu se rok existence nezávislého dozoru nad kapitálovým trhem naplní a žádné zvláštní výsledky jeho práce vidět nejsou. Komise zavedla pár nucených správ, ovšem nevydala jedinou vyhlášku a své úsilí okořenila několika vyloženě spornými zásahy. Například když zahájila správní řízení s vybranými investičními společnostmi proto, že používají ve svém názvu slovo spořící, když se rozhodla zakázat investičním společnostem poukazovat ve své reklamě na kvalitu a tradici zakladatele, když chtěla zamezit dalšímu působení ve statutárních orgánech investičních společností a fondů všem, kteří seděli v takovém orgánu v době uložení pokuty či opatření k nápravě, když chtěla zavést povinnost lustrací a podobně.

Nutno však objektivně přiznat, že se musela první rok zabývat takovými věcmi, jako byl přerod úřadu, nedostatek kvalitních lidí či finančních prostředků.

Mlynář Napoleonem

Předseda prezidia komise Jan Müller si velkou část loňského roku stěžoval na to, že jeho orgán nemůže pracovat tak, jak by bylo třeba, když není kompletní. Prezidium má být totiž pětičlenné, ovšem začalo pouze ve třech lidech. Kolem jeho jmenování se dlouho šířily obavy, zda se vůbec najdou alespoň ti tři komisaři, kteří by měli páru o tom, co se děje na kapitálovém trhu. Nakonec se našel Jan Müller, coby šéf vypořádání v Commerzbank, kterého prezident na návrh vlády, vycházející z doporučení ministerstva financí, obložil šéfem Úřadu pro cenné papíry (předchůdce komise) Františkem Jakubem a předsedou Burzovní komory Tomášem Ježkem.

Tento sendvič se měl brzy doplnit o zbývající členy. Mezitím se však na komisi začala odehrávat „one man show . Podle původní představy měl aparát řídit Jakub, Ježek se měl starat o reprezentaci a mezinárodní vztahy a Müller tomu všemu prostě šéfovat. Jakub však brzy odešel do ústraní a všechna rozhodnutí komise začal osobně podepisovat pouze Müller, ačkoliv podpisová práva mají všichni členové prezidia. Komise brzy navrhla členy na své doplnění, Janu Pospíšilovou a právníka Aleše Musila. Toho vláda neschválila, a tak se prezidium rozšířilo jen o Pospíšilovou. Teprve nyní jmenoval prezident další komisařku, Irenu Pelikánovou, která by měla mít na starosti legislativu. V dubnu ovšem končí mandát Jakubovi, takže prezidium, které však podle řady zdrojů zevnitř komise stejně vůbec nezasedá, dlouho kompletní nebude.

Uklouznutí na čokoládě

Podle představ Jana Müllera a Jany Pospíšilové by se měl navíc dočasně vzdát výkonu svého mandátu i Tomáš Ježek. Důvodem má být oznámení ministra Jaroslava Bašty z 20. ledna, že koordinační skupina vládního Výboru na ochranu ekonomických zájmů podala trestní oznámení na Ježka kvůli sporné privatizaci Čokoládoven. „Z tohoto důvodu byly od 20. ledna zastaveny v rámci našeho úřadu práce na rozhodnutích, kterých se pan Tomáš Ježek účastnil. Na zasedáních prezidia Komise pro cenné papíry nebyla po tomto termínu až doposud přijata žádná usnesení. S ohledem na Pravidla profesionální etiky, platná pro členy prezidia, vyzýváme pana Tomáše Ježka, aby se až do vyšetření nebo veřejného objasnění kolem vzneseného obvinění neúčastnil jednání o rozhodování prezidia Komise pro cenné papíry, uvádí se v prohlášení členů komise pro cenné papíry Müllera a Pospíšilové.

Ježek na něj reagoval velmi jednoduše a rázně. Oznámil, že Baštovo tvrzení se nezakládá na pravdě, protože na něj žádné trestní oznámení neexistuje, že na Baštu podá žalobu na ochranu osobnosti a práci v komisi nezastaví. Jakub a nepřímo i Pelikánová pro Českou tiskovou kancelář potvrdili, že se o prohlášení Müllera a Pospíšilové dozvěděli až poté, co spatřilo světlo světa. Müller a Pospíšilová na své prohlášení připsali, že jej konzultovali s premiérem i Kanceláří prezidenta republiky. To ovšem ještě týž den v televizi Prima tiskoví mluvčí jak premiéra, tak Hradu odmítli. Tiskový mluvčí prezidenta Ladislav Špaček naopak uvedl, že Jan Müller chtěl odvolání Tomáš Ježka.

Hledá se Kutuzov?

CIF24

Jan Müller týdeníku EURO po tiskové konferenci k případu Ježek řekl, že po vyjasnění počítá s dalším fungováním Tomáše Ježka na komisi. Na otázku, proč si problém nevyříkali mezi sebou, odpověděl, že komise musí bojovat za svou čistotu.

Komise má ale také před sebou přelicencování obchodníků s cennými papíry a otevírání fondů. Tyto procesy se jí budou těžko řídit v současné atmosféře. V jejích útrobách se dokonce proslýchá, že se Ježek chce obrátit na prezidenta či vládu s žádostí, aby v poměrech na dozoru sjednali pořádek. Zákon mluví jasně: Předsedu komise a členy prezidia odvolává na návrh vlády prezident republiky. Byla by to další krutá prohra pro český kapitálový trh, kdyby se něco takového událo. Bude-li napětí v komisi a mezi ní a účastníky kapitálového trhu pokračovat, možná jiné řešení nezbude.

  • Našli jste v článku chybu?