Menu Zavřít

JEŽÍŠEK PŘINESE LEVNĚJŠÍ MOBILY

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

GSM 1800 v Maďarsku

Britsko-americké konsorcium Vodafone/AirTouch zaplatí 48,5 miliardy forintů (v přepočtu zhruba 203 milionů dolarů) za licenci k provozování mobilní telefonní sítě GSM/DCS 1800 na území Maďarska. Jde o rekordní částku, za kterou kdy byla licence na mobilní síť v této zemi udělena. Vítězné konsorcium již provozuje s ítě například v Rumunsku a usiluje o získání stejné licence i v České republice.

Partnerem Američanů a Britů je RWE Telliance (telekomunikační odnož německé energetické distribuční firmy RWE), která už nyní vlastní významný podíl ve společnosti Novacom, jež má brzy začít konkurovat dosud monopolnímu maďarskému telekomu Matáv. Tato investice znamená, že německá skupina RWE se zařadila mezi největší zahraniční investory v zemi, neboť v minulých letech získala při privatizaci významné podíly v maďarském energetickém sektoru.

Zmíněná suma má být splacena jednorázově a podle odborníků je výsledkem dynamického rozvoje maďarského trhu mobilních telefonů. Poplatek dosáhl výše, kterou nikdo neočekával, což navíc pomůže vládě při řešení rozpočtového schodku.

V desetimilionovém Maďarsku má mobilní telefon už 1,1 milionu lidí. O zákazníky se dělí tři společnosti, z nichž dva operátoři provozují digitální síť GSM 900 a jeden starší analogovou NMT 450. Stejně jako v České republice.

Příslušné ministerstvo, pod něž spadají i telekomunikace, vypsalo před nedávnem výběrové řízení na tři licence GSM/DCS 1800, z nichž dvě připadnou současným provozovatelům sítě GSM 900. Nabídka třetí licence byla však natolik lukrativní, že do soutěže vstoupily skutečně velké ryby. Základní podmínky účasti v tendru si vyzvedlo osmnáct uchazečů. Zájemci se brzy poté začali spojovat do konsorcií.

K první menší senzaci došlo ve chvíli, kdy britsko-kanadské konsorcium DunaTelecom (British Telecommunications a Telesystem International Wireless), které bylo už předem pasováno za jasného favorita soutěže, podalo svou nabídku pouhé dvě minuty po vypršení lhůty, čímž vypadlo ze hry. Podle neověřených informací měli Kanaďané a Britové rozdílné názory na některé podmínky udělování licence. Proto se zástupci British Telecommunications ještě v poslední den snažili sami - bez vědomí partnera - přeformulovat některé pasáže nabídky, ale nestihli to. Kanadská společnost soutěží o stejnou licenci také v Česku.

Druhou senzaci způsobila nejvyšší nabídka prvního ze dvou kol tendru. Ta dosáhla výše bezmála třiceti miliard forintů (více než 100 milionů dolarů). Ministerští úředníci přitom minimální výši nabídky pro první kolo stanovili na úroveň 5,5 miliardy forin tů a naznačovali, že nejvyšší nabídku očekávají v rozmezí deseti až dvaceti miliard forintů.

V prvním kole výběrová komise vyřadila z účasti v soutěži konsorcium Mobilkom Austria, v němž držel čtvrtinový podíl i Telecom Italia. A to přesto, že Rakušané podali nabídku přesahující třicet miliard forintů.

Do druhého kola postoupily následující firmy: konsorcium Prímatel (Vodafone a AirTouch), Orange Hungary (britský Orange a americký Callahan Associates International) a konsorcium francouzského CG Sat a německého Mannesmann Eurokom. Ze 135 možných bodů získal Primatel při hodnocení nabídky 117 především díky tomu, že zdvojnásobil svou nabídku z prvního kola. CG Sat a Mannesmann získaly 106 bodů a Orange Hungary 104.

Vítěz bude muset velmi rychle vybudovat síť a AirTouche slibuje, že tak učiní, protože chce překonat svůj dosavadní rekord z Egypta, kde tato společnost systém DCS 1800 postavila za pouhých pět měsíců. Pro firmu bude totiž životně důležité, ab y své služby byla v Maďarsku schopna nabídnout potenciálním zákazníkům na předvánočním trhu (to se vítězi českého tendru povést nemůže, protože vláda dlouhé měsíce otálela s vypsáním soutěže). To vědí dobře i dodavatelé technologických zař ízení Alcatel, Ericsson, Lucent Technologies, Motorola, Nortel a Siemens, kteří už do jednoho oznámili, že jsou připraveni náročný úkol splnit v dohodnutém termínu. Připravenost vybudovat síť co nejrychleji už ovšem deklarovali dávno před ukonč ením tendru tím, že získali smlouvy na pronájem míst, kde budou vybudovány vysílače. Současně dodavetelé silně lobbovali u všech účastníků tendru.

Primatel stejně jako jeho konkurenti počítá s tím, že k zavádění služeb bude muset proinvestovat 500 až 700 milionů dolarů a tato nová maďarská firma vytvoří minimálně tisíc nových pracovních míst. Ve své mediální kampani ještě před vyhlá šením výsledků výběrové soutěže sliboval AirTouch, že během následujících tří až čtyř let mohou ceny hovorů z mobilních telefonů klesnout až o polovinu.

S tímto odvážným odhadem ovšem nesouhlasí dva operátoři provozující v Maďarsku systém GSM 900. Současné ceny jsou totiž podle nich už nyní v mezinárodním srovnání nízké, pravdou však je, že nikoli s ohledem na kupní sílu Maďarů. Konsenzus ovšem je v tom, že se zpestří nabídka služeb a celý průmysl mobilní telekomunikace dostane nový impuls k rozvoji. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Mobilkom Austria, který ze soutěže vypadl, ve svých materiálech odhadoval p enetraci mobilních telefonů v Maďarsku po uplynutí patnáctileté licence na padesát procent. To znamená, že každý druhý Maďar by měl mobil.

Dvě společnosti, které nyní provozují systém GSM 900, tedy Westel 900 a Pannon GSM, zaplatí za dvě licence na frekvenci 1800 MHz každá po jedenácti miliardách forintů. Státní kasa si tedy v jediném měsíci přijde na 70,5 miliardy forintů, z nichž třicet procent půjde přímo do státního rozpočtu a zbytek dostane ministerstvo, které spravuje telekomunikace.

bitcoin školení listopad 24

Aby Prímatel dostal šanci vybudovat svou pozici na již obsazeném trhu, začnou obě licence pro Westel 900 Pannon GSM platit až o rok později. Tato lhůta začne běžet ve chvíli, kdy Primatel podepíše s oběma zmíněnými operátory smlouvy o takzvaném vnitrostátním roamingu. O co jde: frekvence 1800 Mhz je totiž určena především pro Budapešť a další velká města. Podle maďarských statistik mobilní operátoři vydělávají polovinu svého zisku v Budapešti. Proto bude Prímatel klást co největší důraz na vybudování sítě právě v hlavním městě, přičemž odlehlejší území na venkově zřejmě nestačí pokrýt dost rychle na to, aby mohli zákazníci Prímatelu telefonovat i odsud. Právě proto potřebuje podepsat smlouvy se současnými operátory na frekvenci 900 Mhz. Tento problém zohlednilo ministerstvo, když Prímatelu povolilo dostat se na síť GSM 900. Rozhodnutí však předcházela tvrdá jednání mezi státními úředníky a dvěma o perátory sítě GSM, kteří měli až do té doby zaručenu exkluzivitu. Pannon GSM a Westel 900 nakonec ustoupili výměnou za garanci, že cena licence na frekvenci 1800 Mhz pro ně nepřekročí jedenáct miliard forintů. A to se také stalo.

Do konsorcia Prímatel by po čase rád vstoupil i maďarský stát, a to prostřednictvím dvou státních firem stojících před privatizací - Antenna Hungária (obdoba Českých radiokomunikací) a Magyar Posta. První by měla získat patnáctiprocentní a druhá desetiprocentní podíl v Prímatelu.

  • Našli jste v článku chybu?