Malé a střední podniky tvoří podstatnou část evropských firem, zaměstnávají 80 miliónů občanů EU, tvoří každé druhé nově vzniklé pracovní místo, generují téměř 60 % HDP Evropské unie.
Jan Fischer
Autor: ČTK
To je podle nového premiéra Fischera dobrým důvodem, proč věnovat malým a středním firmám náležitou pozornost a proč je důležité snažit se jim vytvořit co nejlepší podmínky pro fungování.
Malé a střední podniky patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím společnostem s velkým inovačním potenciálem. Mají zásadní význam pro růst konkurenceschopnosti Evropské unie co by integrace jako celku. Před nástupem hospodářské krize přispívaly 0,6 % k dynamice růstu HDP v Evropské unii. Udržení existence těchto firem má tak naprosto zásadní význam pro překonání dopadů krize. Jejich další rozvoj a posílení je tou nejlepší prevencí před budoucími otřesy.
Dalším důvodem, proč se specificky zabývat tímto sektorem ekonomiky, je jeho zranitelnost. Krize na malé a střední firmy dopadá daleko tvrději než na ty velké, protože jsou daleko silněji ohroženy druhotnou platební neschopností a zdražením a snížením dostupnosti úvěrů. „Proto je dobře, že se jak na evropské, tak na národní úrovni snažíme usnadnit přístup malých a středních firem ke kapitálu a k fondům EU. Je dobře, že jak Evropská komise, tak Evropská rada i národní vlády tahají za jeden provaz. České předsednictví bude samozřejmě i nadále pokračovat v této politice.“ Uvedl Jan Fischer.
Konečně význam malých a středních podniků pro evropskou ekonomiku podtrhuje fakt, že jde často o rodinné firmy, jejichž vlastníci do nich vložili vlastní kapitál, vlastní myšlenky a vlastní know how. Proto mají přirozeně velkou zodpovědnost za jejich budoucnost, mají velkou vůli je udržet i za nepříznivých podmínek.
Podpora a důvěra daná těmto podnikům tak přináší nejen vysokou hospodářskou dynamiku, ale také jistotu dlouhodobého udržení pracovních míst, stabilitu na trhu práce a efektivního využití vložených prostředků. To je opět zvlášť důležité v době krize a recese, kdy dramaticky rostou deficity a všichni musíme pečlivě vážit, kam směřovat veřejnou podporu. „Malé a střední firmy si nepochybně zaslouží výjimku pro státní podpory, kterou Evropská komise schválila již v srpnu roku 2008. Zjednodušení pravidel a zvýšení míry investiční podpory malých a středních podniků se nám totiž všem vyplatí.“ Dodal Fischer.
Více na NašePeníze.cz.