Menu Zavřít

Jídlo, které vám zvedne náladu

10. 4. 2011
Autor: profit

Je vám smutno a přitom nedokážete říct proč? Do ničeho se vám nechce? Nepropadejte depresi! Dobrá zpráva je, že špatnou náladu můžete zajíst. Jen si musíte vybrat ty správné antidepresivní potraviny.

Foto: Profimedia.cz

Deprese je podle světové zdravotnické organizace jednou ze čtyř nemocí, které mají nejzávažnější dopady na zdraví a životy lidí. Odhaduje se, že v roce 2020 už by mohla být na druhém místě. Jednoduše řečeno, výskyt této nemoci je stále vyšší, depresivní poruchou trpí asi 10 až 15 procent populace. K depresím jsou náchylnější ženy, tyto nepříjemné stavy je postihují přibližně dvakrát častěji než muže.

Lékaři rozlišují podle závažnosti příznaků depresi mírnou, střední a těžkou. S depresivní epizodou se v životě setká téměř každý člověk, léčba se odvíjí od intenzity nemoci. Těžkou depresi změnou jídelníčku nevyřešíte, ta patří do rukou psychiatra. U deprese mírné se o zlepšení špatné nálady a překonání nedostatku chuti do života pomocí správné diety můžete pokusit.

Co vám chybí?

Cítíte se pod psa a připadá vám, že váš život je jeden velký průšvih, jehož řešení je v nedohlednu? Podle závěrů lékařských studií při tomto stavu vašemu mozku pravděpodobně chybí neurotransmiter jménem serotonin. Této aminokyselině se také říká hormon štěstí či dobré nálady. V potravě se serotonin jako takový příliš nevyskytuje, většinu si ho naše tělo musí samo vytvořit z ostatních příbuzných aminokyselin, například tryptofanu.

Velké množství trypotofanu obsahují banány, avokádo a mléčné výrobky. Tvorbu serotoninu podporují také aminokyseliny a další látky obsažené v krůtím a tučném rybím mase, vajíčkách, celozrnném pečivu, ořeších, luštěninách, rajčatech, zelené listové zelenině a švestkách. Výčet je poměrně dlouhý, a tak v něm určitě najdete jídlo, které vám chutná.

Zázračné rostliny a bobule

Než sáhnete po chemických antidepresivech na předpis, můžete vyzkoušet léky přírodní. Plody stromu jménem noni obsahují šťávu, ve které se nachází zmíněný serotonin a další hormony, jejichž působení se navzájem podporuje a pomáhá vyrovnávat hladinu neurotransmiterů v mozku.

Podle studie lékaře Neila Salomona provedené na základě pozorování 1 111 depresivních pacientů vedla konzumace džusu z plodu noni k významnému zmírnění depresivních příznaků u 77 procent z nich. Džus z tohoto tahitského ovoce, odedávna používaného v lidovém léčitelství, lze v současné době koupit i u nás, nevýhodou je vysoká cena. Pacienti z výše zmíněné studie pili 90 mililitrů noni džusu denně – při tomto množství se vám ale pitná kúra pro lepší náladu celkem prodraží.

Tuzemskou alternativou k exotickému plodu noni je bylina jménem rozchodnice růžová. Patří mezi takzvané adaptogeny, tedy rostliny pomáhající zvyšovat odolnost organismu vůči zátěži různého druhu. Nejznámějším reprezentantem adaptogenních rostlin je ženšen. Rozchodnice je jediná z této skupiny rostlin, která roste v naší republice, dobře se jí daří na slunných místech a můžete si ji vypěstovat na skalce. Pro léčebné účely se užívá nálev či extrakt ze sušeného oddenku.

Pět potravin proti depresi

bitcoin školení listopad 24

Některé z antidepresivních potravin asi jíte běžně, protože vám prostě chutnají. O tom, že mají pozitivní účinky na vaši náladu, přitom nevíte. Mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva patří rybí tuk. Podle lékařských výzkumů trpí totiž lidé s depresí často nedostatkem mastných kyselin, kterých mají tučné mořské ryby jako tuňák či losos naopak víc než dost. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Clinical Psychiatry se u 50 procent pacientů, kteří jedli jeden gram rybího oleje denně, dostavila úleva od depresivních symptomů.

Mezi rozveselující potraviny dále patří droždí, ovesné vločky, hnědá rýže, hlávkové zelí, surové kakao (obsahuje ho vysokoprocentní čokoláda) a ořechy, zvláště para ořechy. Pokud byste chtěli vědět, proč právě tato jídla mohou vaše splíny rozehnat, vězte, že za to může vysoký obsah vitaminů řady B, kyseliny listové, aminokyselin a stopového prvku selenu. Právě tyto látky totiž potřebuje váš mozek k tomu, aby mohl fungovat tak, jak má. A také pro pocit, že svět je báječné místo a vy dokážete všechno, o co usilujete.

  • Našli jste v článku chybu?