Menu Zavřít

Jídlo s vínem, netřepat, nemíchat

24. 6. 2019
Autor: Euro.cz

Ve vinařském kraji prostě musíte spojit víno s něčím dobrým k jídlu. Párování má svá jasná pravidla, a přesto může být neustále inovativní a obohacující.

Výběr moravských vinařů, jejichž produkce se dostala do nejlepších českých restaurací, není rozsáhlý. Ovšem i díky trendu autentických vín z oblasti bývalého RakouskaUherska se konzumace vína z Česka zvýšila.

Právě vína vracející se k historickým recepturám často vévodí vinným lístkům podniků, které chtějí jít s dobou. Naturální vína jsou vyráběna bez chemie a s důrazem na ekologii. Jejich chuť je i díky absenci síry výrazně odlišná od klasických vín, říká se autentická. Právě spolek Autentisté, který s tímto termínem přišel, byl založen s cílem spojit moravské vinaře, kteří jsou v našich podmínkách průkopníky výroby naturálních vín. Autentisté se rozrostli i do zahraničí a se svým vínem slaví úspěch.

Naturální vína si své fanoušky ale našla spíše ve větších metropolích a exportována bývají i do zahraničí. Jejich obliba je záležitostí subjektivní chuti a mnohdy i věcí zvyku. Ovšem otázkou je, zda je nutné hodit za hlavu staletí praxe, kdy jsme se dopracovali k funkčním metodám a technologiím, které pomáhají víno vybrousit k dokonalosti. To, že je víno autentické, nemusí znamenat, že je lepší nebo že lépe chutná. Ideální kombinací by bylo takové víno, které v sobě kloubí tradici s důrazem na udržitelnost, ale i vyváženou chuť.

Spojení vína a cyklistiky je na Moravě vcelku pochopitelné. Lány vinic lákají k objevování a vinné cyklotrasy se rozmohly po celém regionu od Slovácka po Pálavu. Na kole můžete putovat celkem po 1200 kilometrech značených vinařských cyklotrasách a navštívit malebná města i vinařské vesničky s typickou architekturou. V sezoně téměř v každé z nich funguje tradice otevřených sklepů. Pohostinnost moravských vinařů vás ovšem může unavit. Obzvlášť cyklisté by si tak měli dá vat pozor, zda v chladu sklípku víno ochutnají. Mírnou toleranci alkoholu za řídítky s e nepovedlo prosadit, a tak opilý cyklista může čelit podobným následkům jako řidič.

Stereotypní představa Moravy vždy vypadala podobně. Malé roztomilé sklípky posazené v kopci a bodrý vinař popíjející na zápraží. Dnes už tu ovšem najdete i velmi moderní vinařství jak architektonicky, tak i využívanými metodami. Vinařství Gotberg či nedaleký Sonberk stojí na stráni s výhledem na celé pálavské údolí. Stavby v sobě spojují kov, dřevo a beton. Velmi otevřené prostory, prosklené stěny a moderní prostory nechávají vyniknout právě vínu.

Na jižní Moravě vám doporučíme tři velmi odlišné podniky. Moravský klenot, na který se stojí fronty. Moderní penzion na samotě, kde hýčkají své hosty. A nový luxusní hotel, který vyplnil díru na trhu.

Café Fara Jihomoravský fenomén v obci Klentnice využil svůj potenciál beze zbytku. Nádherné ubytování ve zrekonstruované faře, k němuž patří krásné wellness, zahrada a renomovaná restaurace. Před několika lety se o Faře psalo ve všech médiích a nejen místní kuchyně přilákala davy nadšených hostů. Zájem neopadl ani dnes, nicméně restaurace se přizpůsobila náporu hostů, stabilizovala personál a nabídku a naše očekávání bezvýhradně splnila. Pracují tu s velkým množstvím surovin z vlastních zdrojů, v obci mají menší statek, kde si pěstují zeleninu, bylinky a květy, kterými zdobí jídlo, a chovají slepice či králíky. Zajeďte si sem na víkend a projezte se celým menu, k němuž si můžete vybrat z pěkné nabídky vín z okolních vinařství.

Kůlna Jedovnice Penzion Kůlna nedaleko Moravského krasu je místem, kam se můžete jet takzvaně zašít. Na samotě uprostřed lesů se nachází moderní dřevěná stavba, ke které nyní přibyla krásná prosklená zimní zahrada. Pro své hosty servírují čtyřchodové menu, ale pravidelně pořádají také gurmánské víkendy. Můžete si tam přijet pochutnat na párování zvěřiny a červeného vína nebo steaků a vybraných rumů. My se v Kůlně stavujeme vždy, když jedeme okolo i jen na oběd. Stojí to za zajížďku cestou do krásné přírody.

WT100

Hotel Lotrinský Nový hotel na jižní Moravě jde cestou luxusu a nadprůměrného designu. V kraji, kde většina ubytování bývá menších, rodinných, často napojených na vinařství je přepychový hotel zjevením. O tom, že se nad stavbou Lotrinského přemýšlelo, svědčí ocenění v soutěži Interiér roku 2018 v kategorii veřejný interiér. Restaurace servíruje výborná jídla, která párují s víny z okolí. Můžete si tu vychutnat i degustace vyšlechtěných vín z Modrých Hor v barokních sklepích vévody Lotrinského. Zajímavostí jsou i dezerty od cukráře, který pochází z Tuniska.

  • Našli jste v článku chybu?