Českobudějovický hotel Gomel hostil minulou středu druhé podzimní podnikatelské setkání Profitu
Českobudějovický hotel Gomel hostil minulou středu druhé podzimní podnikatelské setkání Profitu. Jihočeské podnikatele čekaly nejprve informace o tom, jak nejlépe financovat činnost svých firem. Za společnost CAC Leasing promluvili Miroslav Kotásek a Gabriel Tkáč. Ten zároveň představil i finanční skupinu UniCedit Group. Martin Macků seznámil účastníky se službami jihočeské pobočky Živnostenské banky a také fondu Pioneer Investments.
Velkou pozornost hostů si už tradičně vysloužily rady pro čerpání peněz z evropských fondů. Gabriela Matýšková z HVB Bank upozornila, že žádost rozhodně není jen formální záležitostí.
„Neberte to tak, že papír snese všechno. Pokud například v žádosti o dotace uvedete, že při projektu vytvoříte deset nových pracovních míst, musíte to skutečně splnit, a tato místa i udržet. Jinak hrozí, že budete muset peníze vracet a ještě zaplatíte penále,“ upozornila Matýšková. „Žádejte o dotace jen tehdy, pokud byste šli do příslušného projektu i bez nich,“ dodala.
O evropských penězích byla řeč i po přestávce. Druhý blok vystoupení totiž otevřel Tomáš Cílek z Regionální rozvojové agentury, která se mimo jiné zabývá poradenstvím v oblasti čerpání fondů. Cílek připojil několik dalších rad a upozornil na administrativní náročnost čerpání evropských peněz.
„Nejdříve totiž byly na dotační vlně Portugalsko a Španělsko, tam dotace skončily tragicky. Pak Rakousko, i to muselo kvůli různým pochybením asi 60 procent peněz vracet,“ vysvětlil Cílek.
Ten zároveň podotkl, že v současnosti je dobré při podání žádosti zvážit i rozdílnou konkurenci v rámci jednotlivých programů. „Například na program Rozvoj je určena zhruba miliarda korun, o kterou se uchází přes 600 projektů. Je jasné, že tam je šance na získání peněz vzhledem k velké konkureci poněkud menší než třeba v programu Marketing, kde bude úspěšných zřejmě 70 až 80 procent všech žadatelů,“ poznamenal Cílek. Diskuze o využití evropských dotací zaujala hosty setkání i proto, že mezi nimi bylo hned několik podnikatelů, kteří již v minulosti o dotace úspěšně požádali. „Když se o čerpání z evropských fondů mluví na obecné úrovni, vypadá to vždycky tak jednoduše. Pokud se ale o tyto peníze začnete ucházet, postupně zjistíte, jak obrovská byrokracie je s tím spojena,“ podotýká podnikatel David Janda, který z evropských zdrojů pomáhal financovat projekt na vzdělávání nezaměstnaných lidí. Podle něj pak zákonitě podnikatele napadne otázka, zda vůbec stojí za to o dotace usilovat.
Vedle tohoto tématu přišla řeč i na problémy, které trápí ekonomiku Jihočeského regionu. Ze slov Jiřího Stráského z Hospodářské komory Jihočeského kraje vyplynulo, že jsou to obdobné potíže, jaké sužují i jiné části republiky. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a nedostatečná dopravní obslužnost.
Diskuzi o problémech Jihočechů ovšem poznamenalo, že na setkání nakonec nedorazil nikdo z pozvaných zástupců krajského úřadu. Větší zájem o podnikatele naopak projevila starostka Tábora Hana Randová, která uvedla, že se s nimi snaží sama pravidelně setkávat. „V Táboře pořádám vždy jednou za tři měsíce taková formálně-neformální setkání, na které dorazí obvykle tak čtyřicet, padesát podnikatelů. Tam probereme v uvolněné atmosféře vše důležité,“ vysvětlila.
V poklidné atmosféře se ostatně nesla i neformální část českobudějovického setkání. Postaral se o to především sommelier Branko Černý, který hosty potěšil ochutnávkou moravských vín. Milovníci automobilů zase mohli před hotelem obdivovat dva vozy BMW. V závěrečné tombole jeden z výherců získal zapůjčení vozu na celý víkend.
V seznamu měst, kam podnikatelská tour zavítá, je na řadě Ústí nad Labem. Již tuto středu si můžete od čtyř hodin přijít popovídat o podnikání v Severočeském kraji do tamější Vyhlídky Větruše.