V předsedovi Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalovi ještě doznívá uspokojení nad výraznými výsledky českých sportovců na olympiádě v Soči. Není to ale to nejdůležitější. „Vrcholový sport je jen třešničkou na dortu; nejvíc peněz totiž míří do členské základny,“ říká.
Měli jsme připravených 10 milionů, takže nám nakonec ještě trochu zbylo.
E15: S kolika penězi pro medailisty jste před Soči počítal?
E15: Nevnímal jste při hrách rozpolcenost? Výkony mnohých českých reprezentantů vás jistě těšily, na druhé straně vám ale zároveň tahaly peníze z pokladny.
Takto se na věc nedá koukat. Třeba v Naganu jsme přešvihli rozpočet na medaile, protože hokejisté turnaj vyhráli, a získali tak 10 milionů. Tehdy už olympijský výbor peníze prostě neměl, ale jeden sponzor zaplatil hokejistům odměny ze svého. Jsem přesvědčený, že v případě, kdyby nás třeba příště znovu potkalo podobné štěstí, velcí partneři nás v tom určitě nenechají.
E15: Mnozí příznivci sportu možná až při přenosech ze Soči propadli fenoménům jménem snowboarding a biatlon. Jak si tato mimořádně úspěšná sportovní odvětví po olympiádě polepší?
S ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem se snažíme o to, aby jednotlivé svazy nebyly závislé pouze na tom, jestli se někomu zrovna něco podaří či nikoli. Pro všechny svazy je důležité, aby měly zajištěné dlouhodobé financování činnosti. Vrcholový sport je jen jakousi třešničkou na dortu; nejvíc peněz totiž míří do členské základny.
E15: Poté, co Martina Sáblíková získala další medaile, se znovu diskutuje o stavbě rychlobruslařské haly. Myslíte si, že je to dobrý nápad?
Že nemáme stadion, samozřejmě problém je. Kdyby se postavil, pak předpokládáme, že by tím výrazně narostla základna, protože by mladí měli kde jezdit. Z hlediska dělení peněz by tato skutečnost měla pro rychlobruslení větší význam než olympijské medaile.
E15: Skutečně předpokládáte, že by se po případné stavbě haly výrazně navýšila rychlobruslařská členská základna?
Myslím si především, že je zbytečné stavět halu za miliardu víceméně pouze pro Martinu. Pro ni je ostatně výhodnější jezdit jinde ve špičkových světových arénách. Martina a její trenér Petr Novák, to je prostě unikátní přírodní úkaz. Jenže my potřebujeme vytvořit v rychlobruslení systém. Namísto haly by nám určitě stačilo postavit ovál za 60 milionů, na kterém budou jezdit děti a někdy i Martina, když bude v republice. O základnu starost nemám, vždyť bruslení patří mezi jeden z nejstarších sportů v Čechách. Má u nás tradici.
E15: Prý by se zmíněný ovál mohl postavit na Vysočině
Hovořil jsem se zástupci Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě a ujišťovali mě, že mají o stavbu dráhy obrovský zájem. Děti by tam bruslily při tělocviku i v rámci mimoškolních aktivit.
E15: Podobný „přírodní úkaz“, jako je Sáblíková, můžeme nalézt i v podobě olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové a jejího týmu. Ta by prý zase mohla trénovat v Harrachově, kde se dumá o výstavbě jakéhosi snowparku jakožto jednoho ze šesti zamýšlených olympijských center. Už slyším ochránce přírody, jak se snaží nápad zamést pod stůl.
Stavět cokoli na horách samozřejmě představuje problém z hlediska povolení a licencí. Větší potíž ale vidím v penězích. Je jasné, že není možné stavět dráhu speciálně pro Evu, která v republice navíc většinu zimy nepobývá. Hlavní je, aby mohly areál využívat děti a veřejnost.
E15: Jak moc si ekonomicky polepší čeští medailisté ze Soči?
Od Českého olympijského výboru měli už dopředu slíbené peníze za medaile. Jejich úspěchy pak budou mít bezpochyby značný vliv především na sponzorské smlouvy. Úspěšní reprezentanti se samozřejmě dají marketingově velmi dobře využít. Jeden příklad za všechny – biatlonistka Gabriela Soukalová.
E15: Sport by měl podporovat i stát. Jaké máte zkušenosti s novou vládou?
Zatím mám velmi dobrý pocit. Zrovna nedávno jsme měli ekonomický seminář olympijského výboru a předsedů sportovních svazů. Vystoupil na něm ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, ale nepřednesl takový ten klasický politický projev, který ministři někdy pronášeli, jako všechny vás mám rád a tak… Mluvil naprosto jasně a konkrétně o prioritách. Říkáme Marcelovi Chládkovi náš ministr. Má ke sportu vztah. Diskutujeme ale i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
E15: Jak často sportujete vy, bývalý vynikající veslař?
V zimě si chodím každý den v 5.15 hodin zaběhat. Na vodu se dostanu až někdy ve druhé polovině května, protože při veslování potřebuji vidět.
Čtěte také:
Medaile pomáhají, ale zpeněžit svůj um musí sportovci sami