Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nic zásadního nepřinese. Důvody jsou minimálně dva. Zaprvé centrální banka nebude mít k dispozici novou prognózu, ta bude zveřejněna až na konci července. Zadruhé data z domácí ekonomiky od posledního zasedání bankovní rady nesignalizují nutnost měnit nastavení měnové politiky.
Domácí spotřebitelské ceny vzrostly v květnu o 0,4 procenta meziročně, což bylo 0,2 procentního bodu pod prognózou ČNB. Meziroční růst HDP v prvním čtvrtletí ve výši 2,5 procenta byl sice také o 0,2 procentního bodu nižší, nicméně spotřeba domácností odhady centrální banky překonala o celý procentní bod, když výdaje domácností na spotřebu reálně vzrostly o 1,5 procenta.
Nakonec vyšší byly i nominální mzdy, které vzrostly o 3,3 procenta meziročně, když ČNB předpokládala pouze 2,5 procenta. Na posledním zasedání bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako mírně protiinflační, na tomto hodnocení se patrně nic nezmění.
Z našeho pohledu je prozatím současné ekonomické oživení neinflačního charakteru. Centrální bankéře samozřejmě neuspokojí růst cen vyvolaný slabší korunou a vyššími dovozními cenami. Pro ČNB budou klíčové až inflační tlaky pramenící z domácí poptávky podpořené vyšším růstem mezd. To však určitě není příběh pro letošní rok.
Domnívám se, že i nadále bude centrální banka překvapována u inflace směrem dolů. Například ČNB vidí inflaci v příštím roce na úrovni 2,2 procenta, naše prognóza počítá s růstem cen pouze ve výši 1,8 procenta. ČNB tak s největší pravděpodobností neopustí současný kurzový režim ani během první poloviny příštího roku.
Autor je ekonomem Komerční banky.
Čtěte také:
ČNB výrazně zlepšila odhad vývoje deficitu veřejných financí