Sankce proti Rusku a ruské odvetné embargo na některé evropské a americké zboží představují významnou komplikaci pro mnoho podnikatelů orientovaných na obchod s Ruskem. Z některých zpráv a vyjádření se zdá, že ruský trh je pro dotčené české exportéry nenávratně ztracen. Že je nutné hledat nová odbytiště.
Že by stát měl případné ztráty podnikatelům kompenzovat. V těchto vyjádřeních občas zaniká, jak je vztah českého a ruského byznysu komplexní. Ve skutečnosti jde o celou škálu exportů, distribucí, licencí, EPC kontraktů, exportních financování, společných česko-ruských podniků, investic do nejrůznějších ruských společností, projektů a aktiv. Mnoho forem podnikání není sankcemi vůbec dotčeno. Proto také budou existovat i různé přístupy k řešení současné situace.
Nemožnost vyvážet může otvírat prostor pro založení firmy přímo v Rusku. Odběratelskododavatelské vztahy mohou přerůst ve vznik společného podniku. Není na místě vyklízet pozice. Pro mnoho byznysmenů může být naopak vhodná doba pro aktivní kroky.
Ačkoli to nemusí být z Evropy tak vidět, v oblasti ekonomiky Rusko prochází neustálou vnitřní restrukturalizací. Jsou patrné snahy zprůhlednit podnikatelské prostředí, zamezit daňovým únikům, sblížit právní rámec podnikání se západním a svým způsobem dát podnikání civilizovanější podobu. Západ nyní sankcemi Rusko ekonomicky a politicky izoluje. Z dlouhodobého hlediska by však bylo lepší na tomto vývoji spíše participovat.
Autor je společníkem právní kanceláře BBH
Čtěte také:
Místo jablek do Ruska cider do Británie. Polsko řeší ruské sankce
Ruský rubl klesl na nové rekordní minimum
Evropské firmy se budou do Ruska vracet jen těžko, upozornil šéf Kremlu