Menu Zavřít

Jiskření

3. 9. 2010
Autor: Euro.cz

Nečasova silácká prohlášení připomínají chování člověka, ...

bitcoin_skoleni

Poditul: Nečasova silácká prohlášení připomínají chování člověka, který je pod tlakem a v tísni

Kromě společné podpory ombudsmanské kandidatury Pavla Varvařovského se koaliční K9 minulou středu vlastně nedohodla na ničem. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) však není třeba situaci dramatizovat, neboť „důležité je, co jde z vlády, a tam to bylo vždy jednotné“. U „otevřených problémů“, jakými jsou zákoník práce či státní tajemník pro EU, se prý koalice na „společném výstupu“ dohodne! Těžko však najdou koaličníci společnou řeč před říjnovými komunálními a senátními volbami, do nichž nastupují jako konkurenti. Ostatně šéf „topky“ Karel Schwarzenberg to řekl na rovinu: „Do voleb se volky nevolky nějaké jiskření objeví.“
Jen „jiskření“ by však asi obecenstvo nudilo, když ho až dosud ODS a TOP 09 bavily vzájemným okopáváním kotníků, štulci, sarkasmy či rovnou urážkami. Mimochodem Věci veřejné nejenže se držely zpátky, považujíce podle jejich „šedé eminence“, ministra dopravy Víta Bárty, „za velmi nešťastný fakt, že neexistuje větší míra mediální střídmosti při komentování věcí“. Předseda „véčkařů“, vicepremiér a ministr vnitra Radek John dokonce na inkriminované K9 nabídl „komunikační manuál“, ale matadoři z ODS a „topky“ mu jej hodili na hlavu, protože „když nebude dobrá vůle, bude i takový manuál zbytečný“. Jestliže ale ve vládní koalici „nebude dobrá vůle“ a Věci veřejné by obstály v říjnových volbách, začnou se po „dobré vůli“ poohlížet jinde. Například, jak už to VV připustily, u ČSSD, pakliže by z takového spojenectví získaly něco starostenských, či dokonce primátorských postů. Jak že je to v tom přísloví? Když se dva perou…
ODS a TOP 09 se nicméně nemohou neprat, zápasíce z velké části o tytéž pravicové voliče. Nemůže se neprat zejména strana Nečasova, která jarní volby do sněmovny nevyhrála, ve vládní koalici s TOP 09 a VV nemá většinu, a Nečas proto není v postavení silného a autoritativního premiéra. Přesto mu mnozí spolustraníci zabedněně předhazují, že pro ODS nezískal ministerstvo financí ani další klíčové resorty, přenechav je „topce“ a VV. Kritiky z vlastní strany se Nečas snaží ztišit tím, že do koaliční smlouvy prosadil, aby byl on jako premiér koordinátorem ekonomicko-sociálních reforem a také naší politiky vůči Evropské unii. Takto deklarované vůdcovství se pak snaží naplnit i změněným způsobem svého chování. S prominutím „dělá ramena“ a kurážně si sem tam dupne, i když jedno ani druhé zřetelně neladí s jeho naturelem. Po osmnáct let, co se pohybuje ve vrcholné politice, je pro Nečase charakteristické jiné chování a vystupování: uměřené, zdvořilé, málo emocionální. Teď, když se mu zdá změna zákoníku práce navržená ministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09) „velmi málo ambiciózní“, nejenže ji veřejně ocejchuje jako „vykastrovanou novelu“, ale ještě silácky dodá: „Když už má být střet kolem zákoníku práce, tak ať už to s prominutím stojí za to. Ať už tam jsou i hlubší změny, když už kvůli tomu máme jít do střetu s odbory.“ V každé učebnici psychologie se lze dočíst, že jako nyní Nečas jednává člověk, jenž je pod tlakem a v tísni.
Kromě vlastní strany, zejména její rozložené pražské organizace, tísní premiéra „nátlaková hra“ TOP 09. „Ministr Drábek připravil novelu zákoníku práce přesně podle koaličních dohod a měl by se jich začít držet i premiér. I ODS už musí být rozpačitá z neustálých změn stanoviska premiéra, které nekorespondují s programem vlády,“ rýpnul si minulé úterý nikoli poprvé ministr financí a místopředseda „topky“ Miroslav Kalousek. Jinými slovy říci, že premiér je váhavec a ne vždy drží slovo, je mimořádný atak a může si ho dovolit jen opravdu vyspělý dinosaurus, jenž snese čelní střet s protivníkem a zároveň je strážcem „státní kasy“, a tudíž ne jako premiér koordinátorem, nýbrž motorem reforem. Na tomto strohém faktu Nečas těžko co změní, stejně jako na opodstatněnosti Schwarzenbergova připomenutí, že „předseda vlády v našem ústavním systému, na rozdíl od německého kancléřského systému, neurčuje směr politiky“, ale pouze koriguje stanoviska jednotlivých ministrů. To se týká i evropské politiky, která „je svěřená ministru zahraničí“. Schwarzenberg tím sděluje, že pro něj a TOP 09 nepřipadá v úvahu, aby se ministerstvo zahraničí vzdalo významné části svých kompetencí ve prospěch státního tajemníka pro EU, jenž by sídlil na Úřadu vlády a podléhal přímo premiérovi. Pokud ODS příslušnou změnu kompetenčního zákona ve vládě navrhne, všichni ministři TOP 09 ji prý budou určitě vetovat a podle koaliční smlouvy „spadne pod stůl“. Určitě, i když v onen „den D“ bude už po říjnových volbách a „topka“ by ze své zásadovosti mohla na chvilku malinko couvnout?

  • Našli jste v článku chybu?