Když ze svého jídelníčku vypustíte maso, budete štíhlejší a zdravější, tvrdí zastánci bezmasého typu stravování. Mají pravdu?
Foto: Profimedia
Maso nejedl geniální fyzik Albert Einstein, první československý prezident Masaryk či spisovatel Franz Kafka. Jistý druh vegetariánské diety však praktikoval i Adolf Hitler, takže předpoklad, že vegetarián rovná se mírumilovný a oduševnělý člověk, neplatí v každém případě. Většina současných vegetariánů nejí maso z etických důvodů. Nelíbí se jim podmínky, ve kterých jsou chována zvířata ve velkochovech, a nesouhlasí s jejich zabíjením pro maso.
Co vegetariánům (ne)chybí
Lidi, kteří z jídelníčku maso vypustí, neohrožuje vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak ani související onemocnění, například infarkt. Dá se říci, že mají zdravější srdce než ti, kteří maso jedí často a rádi. Vegetariáni bývají obvykle štíhlí, protože přijímají méně tuků a obecně o svém jídelníčku více přemýšlejí. Množství zeleniny a ovoce jim zaručuje dostatek vlákniny, která je chrání před rakovinou tlustého střeva.
Vegetariáni přijímají méně škodlivých látek, ale na druhou stranu jim mohou chybět i některé látky prospěšné. Maso, mléko a vejce představují základní zdroje plnohodnotných bílkovin – těch, které obsahují celé spektrum esenciálních aminokyselin. Tyto aminokyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo, musíme je tedy přijímat v potravě. Lidé, kteří maso nejedí, musí myslet na to, aby živočišné bílkoviny těmi rostlinnými nahradili. Aby jim žádná potřebná aminokyselina nechyběla, je třeba kombinovat bílkoviny z různých typů rostlinné stravy – obilovin, sóji a luštěnin.
V těch částech světa, kde se maso jí spíše výjimečně, najdeme kombinaci luštěnin a obilovin v tradičních recepturách – indická zeleninovo-luštěninová kořeněná polévka dhál se tradičně podává s rýží či chlebovými plackami, v mexické kuchyni se často setkávají fazole s kukuřicí či rýží a existuje i staročeská variace na stejnou písničku, tedy hrách a kroupy.
Bez smyslu pro humor
Vegetariánům často chybí některé vitaminy a minerály, jejichž hlavním zdrojem jsou živočišné produkty. Je to hlavně vitamin B12, železo, zinek, vápník, nenasycené mastné kyseliny typu omega-3 a jód. Dostatek těchto látek čistě rostlinná strava nezajistí a jejich nedostatek vede k chudokrevnosti, zvýšené únavě, padání vlasů a řídnutí kostí. Aby bylo tělo v tomto ohledu spokojené, je vhodné chybějící vitaminy a minerály doplňovat uměle pomocí tabletek či potravin, které jsou o tyto látky obohacené. Slavný citát z filmu Knoflíkáři „Nežereš maso, nepoznáš vtip“ naráží na jistou bezkrevnost vegetariánů. Energie z masa některým lidem po čase chybí, a tak se k němu vracejí. Někteří lidé si život bez masa neumí vůbec představit. Vegetariánství zkrátka není pro každého.
Lovci, sběrači a pěstitelé
Důvody, proč někdo maso miluje a jiný se bez něj obejde bez ztráty chuti do života, vysvětluje také teorie stravování podle krevních skupin. Vychází z toho, kdy a kde vznikly konkrétní krevní skupiny, a jaké potraviny jsou tedy pro nositele této genetické informace vhodné či nevhodné. Nejstarší krevní skupinou je 0. Pochází z dob, kdy se lidé živili hlavně lovem zvěře, případně sběrem toho, co našli. Lidé s touto krevní skupinou by měli bez problémů trávit maso, naopak špatně snáší lepek z kulturních (pěstovaných) obilnin, mléko a vejce. Dobytek se nechoval, pouze lovil, druhotné živočišné produkty tedy naši prapředci neměli k dispozici.
Pomyslným opakem skupiny 0 je A. Ta vznikla o mnoho později, kdy se již lidstvo živilo zemědělstvím. Lidé s touto krevní skupinou by tedy měli jíst převážně pěstovanou rostlinnou stravu – zeleninu a obiloviny. Maso by naopak měli vynechat a z živočišných produktů upřednostňovat vejce a mléko. Pravidla pro zbylé dvě skupiny B a AB nejsou tak striktní – je možné kombinovat potraviny z říše rostlinné i živočišné.
Odborníci se k dietě podle krevních skupin staví rezervovaně, nicméně to, že někdo maso k životu nutně potřebuje a někoho zatěžuje, je skutečnost. Měli bychom to tak brát a nesnažit se druhou stranu přesvědčit o své „masové“, či naopak „bezmasé“ pravdě.