Slovo krize evokuje negativní emoce. Nicméně kde jedni ztrácejí, jiní získají. Aktivní člověk sleduje změny a adekvátně na ně reaguje
Globální výhled Saxo Bank pro první čtvrtletí roku 2013 není příliš optimistický. Ohledně růstu světové ekonomiky jsme skeptičtější, než je většina analytiků z oboru. Znamená to, že rok 2013 bude investiční pohromou? V žádném případě!
Naši investiční experti v Dánsku hledali a identifikovali příležitosti, které by mohly v letošním roce nastat a kde by se mohl kapitál zhodnotit. Jednou z nich je růst cen zemědělských komodit. Téměř všechny hlavní světové banky se snaží bojovat proti krizi tištěním peněz. Na jedné straně to zdůvodňují tím, že dodávají likviditu do ekonomiky, aby se nezastavila. Ve skutečnosti se snaží „devalvovat“ svoje dluhy a snížit hodnotu vlastní měny, aby získaly výhodu při exportu vlastního zboží do zahraničí. Tak či onak, příliš peněz v ekonomice se projeví růstem cen, tedy inflací. A porostou hlavně ceny zdrojů. U energetických komodit velký růst neočekáváme, protože ekonomika ještě není v takové kondici. U jídla to je jinak. Jíst se musí, a proto si myslíme, že porostou ceny zemědělských plodin. Jejich ceny rostly i v roce 2012 a k zastavení růstu nedojde ani v tomto roce. hazardování s měnami Jinou příležitost naši analytici identifikovali na světovém měnovém trhu. Oslabovat by měl například australský dolar vůči kanadskému.
Velká část australské ekonomiky je vázána na Čínu, zatímco ta kanadská na USA. Pro obě země je důležitý vývoz surovin.
A tady vidíme jistější ekonomické oživení v USA. Naproti tomu v Číně dochází k ochlazení ekonomiky. Zároveň Austrálie má naakumulovaný obrovský deficit běžného účtu. V případě úprku investorů z komoditních měn budou investoři mnohem rychleji opouštět Austrálii než Kanadu, což povede na tomto vzájemném měnovém páru k převaze kanadského dolaru. Novozélandská ekonomika je v podobné situaci jako australská. Naopak Norsko má státní finance pevné. Zda se vám tyto úvahy jeví jako správné, anebo ne, závisí na každém zvlášť.
Kam uložit Výhodou je, že díky rozvoji internetu a moderním investičním instrumentům je dnes možnost uložit kapitál do některé plodiny anebo exotických měn dostupná už i českému investorovi. Nemusí chodit na farmu anebo do směnárny. Nákup nebo prodej jednotlivých měn anebo komodit je dnes stejně jednoduchý jako udělat platbu v internetovém bankovnictví. Jak je vidět, i z krize se dá vytěžit, závisí na každém, jak se k tomu kdo postaví.
O autorovi| Radim Dohnal • analytik Saxo Bank