Menu Zavřít

Jistota desetinásobku

18. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Transgas a Jihomoravská plynárenská podíly asi prodají

Moravské naftové doly (MND) čekají velké změny, které by měly vyústit v naprostou kontrolu podniku německým Ruhrgasem a podnikatelem Karlem Komárkem.
Ve společnosti nyní svádějí boj o pozice dva velcí němečtí konkurenti sídlící v Essenu: Ruhrgas (pomocí SPP Bohemia) a RWE (prostřednictvím Transgasu a Jihomoravské plynárenské). Ruhrgas získal při privatizaci velký podíl v podniku Slovenský plynárenský priemysel (SPP), který je spoluvlastníkem SPP Bohemia. RWE Gas koupila většinu českého plynárenství. Dá se předpokládat, že RWE svoje nepřímé podíly v MND buď prodá, nebo je vymění za akciové účasti SPP Bohemia v distribučních společnostech plynu (Severomoravská plynárenská a Východočeská plynárenská), kde má RWE Gas majoritu. RWE však z MND každopádně odejde.

Nabídka, která se neodmítá.

V Firma Moravských naftových dolech drží v 49,997 procenta akcií SPP Bohemia. Jejími vlastníky jsou půl-napůl SPP Bratislava a Europgas. Dalšími vlastníky jsou Transgas s 21,47 procenta a Jihomoravská plynárenská s 25 procenty. Zbytek (3,54 procenta) drží minoritní akcionáři, avšak SPP Bohemia má vždy na každé valné hromadě MND více než poloviční podíl hlasů z přítomných akcionářů nějakým způsobem zajištěn. SPP Bohemia zřejmě ovládá nepřímo minimálně jedno procento hlasů drobných akcionářů, kteří se nikdy konání valné hromady neúčastní.
Společnost Europgas, kterou vlastní půl-napůl Ruhrgas a Karel Komárek, vyhlásila počátkem září povinný odkup akcií MND a za jednu nabízí 3169 korun. Nabídka odkupu, který platí do začátku října, souvisí s privatizací (jak?) slovenského plynárenství a následným jednání ve shodě firem Europgas, SPP Bratislava, Ruhrgas a SPP Bohemia. Nabídka 3169 korun za akcii je extrémně lákavá. Připomíná slogan Viktor Koženého „Jistota desetinásobku“, který za tisícikorunovou kupónovou knížku sliboval vyplatit deset tisíc. Komárek však není Kožený, povinný odkup nejsou sliby. „Když jsme začali řídit firmu, cena papírů se pohybovala kolem tří stovek. Nyní mají desetinásobnou hodnotu,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO šéf MND Karel Komárek.
Podle informací týdeníku EURO jak Transgas, tak Jihomoravská plynárenská svoje podíly v MND pravděpodobně prodají. Pro tento případ bude muset Europgas obstarat hotovost kolem 1,3 miliardy korun. To asi nebude problém.

Hádky mezi akcionáři.

RWE k odchodu z Moravských naftových dolů vede zřejmě i poměrně dusná atmosféra, která v MND mezi akcionáři vládne již delší čas. Vlastník Transgasu a JMP by těžko zdůvodňoval, proč by chtěl ve firmě zůstat, vždyť podnikání MND nepatří k základní činnosti RWE a průběh valných hromad jasně ukazuje, že v Moravských naftových dolech místo pro dva velké konkurenty na celoevropském trhu plynu není.
Kdyby Transgas a JMP využily nabídku odkupu, RWE Gas vyhoví dokonce i jedné ze tří podmínek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže při privatizaci českého plynárenství, totiž že RWE Gas nesmí ovládnout MND a bránit v jeho podnikání. Takže RWE zabije dvě mouchy jednou ranou.
O tom, že zůstat v MND nemá pro RWE cenu, svědčí i průběh poslední mimořádné valné hromady, která se konala 26. srpna 2002, kdy se akcionáři nebyli s to dohodnout na některých strategických projektech.

MM25_AI

Projekty a dcery.

K pochopení situace je zapotřebí připomenout trochu historie. Představenstvo (MND?) vedené snahou o zajištění financí pro uskutečnění dalších plánů firmy předložilo v druhé polovině loňského roku akcionářům návrh na zvýšení základního jmění peněžitými vklady. Z těchto peněz by se měly financovat průzkum a těžba ropy a plynu. Návrh byl odmítnut, a to jednak kvůli probíhající privatizaci Transgasu, ale také pro údajně nezaručenou transparentnost nakládání s těmito financemi. Proti hlasovali zástupci Transgasu a JMP. Hlavní akcionář - SPP Bohemia – na oplátku nepodpořil návrh, aby Transgas získal místo v představenstvu. „Důvodem plánovaného navýšení kapitálu byla skutečnost, že Moravské naftové doly i přes rekordní nárůst hospodářského výsledku v letech 1998 až 2000 (z 32 milionů po zdanění v roce 1998 na 672 milionů v roce 2000 – pozn. red.) nejsou schopny pouhou akumulací vlastních zdrojů realizovat všechny investice potřebné k dynamickému rozvoji společnosti,“ uvádí mluvčí Moravských naftových dolů Marie Pressburgerová.. „Navýšení o 278 milionů korun mělo být prvním krokem, k dalšímu navyšování o minimálně 500 milionů by mělo dojít v první polovině roku 2002. Mimořádná valná hromada MND ale tento návrh neschválila a uložila vedení a představenstvu společnosti vypracovat do šesti měsíců konkretizaci alternativních možností dalšího rozvoje společnosti,“ dodává Pressburgerová.
Na další mimořádné valné hromadě, která se konala 22. března 2002, byl předložen návrh představenstva na další rozvoj firmy. Předpokládá investovat pomocí joint-venture MND s akcionáři, obchodními partnery i investory. Pro každý investiční záměr měl být vypracován podnikatelský a finanční plán, založena samostatná projektová společnost a zajištění financí formou vkladů do základního kapitálu. Tento návrh valná hromada 51,777 procenta hlasů schválila.
Jedná se o tři projekty:

  • Projekt spočívající v otvírce a těžbě ropy a zemního plynu v ložisku Ždánice (vklad do dceřiné společnosti MND Production, která byla založena v červnu 2002).
  • Projekt těžby ropy v ložisku Žarošice (vklad do dceřiné společnosti MND Oil and Gas, která byla založena rovněž letos v červnu).
  • Projekt Sawan spočívající v převedení majetkového podílu MND ve sdružení South-West Miano Block (asi 7,9 procenta), které bylo vytvořeno za účelem těžby zemního plynu na ložisku Sawan v Pákistánu. Podíl MND bude převeden na dceřinou firmu MND Pakistan se sídlem ve Velké Británii, která má být založena do konec roku.

Vše podle zákona.

Proti těmto záměrům hlasovali Transgas, JME a někteří menšinoví akcionáři. Pro tyto převody majetku MND však není třeba souhlasu minimálně dvou třetin hlasu akcionářů přítomných na valné hromadě, ale nadpoloviční většiny. Naskýtají se dvě otázky: Neznamená rozhodnutí o nepeněžitých vkladech do dcer vyvedení majetku z MND tak, aby někteří minoritní akcionáři ztratili jakoukoliv kontrolu nad těmito dceřinými společnostmi? Neznamenají tyto kroky, že s majetkem MND, který společnost vloží do těchto dcer, může být do budoucna nakládáno jen podle vůle SPP Bohemia? Mluvčí MND Pressburgerová na ně odpověděla: „V žádném případě neznamená vyvedení majetku ze společnosti, neboť se jedná o stoprocentní dceřiné společnosti, patřící do skupiny firem MND. Naopak z hlediska rozvoje a hospodaření MND bude umožněno efektivní využití neproduktivních aktiv společnosti, které by díky neschválení navýšení základního kapitálu nemohly být zhodnoceny.“
Akcionáři MND mají možnost navýšit základní jmění dcer přiměřeně k současným akciovým podílům v MND. Pressburgerová kategoricky odmítá spekulaci, že tento krok v režii SPP Bohemia byl motivován zájmem, aby ostatní akcionáři ztratili kontrolu nad vyvedeným majetkem. „SPP Bohemia vlastní 49,99 procent akcií MND. Je na rozhodnutí každého z akcionářů, zda se rozhodnou upisovat akcie dceřiných společností,“ dodává Pressburgerová.
V případě, že Transgas, Jihomoravská plynárenská a minoritní akcionáři využijí nabídky odkupu, zůstane otázka navyšování základního kapitálu v dceřiných společnostech bezpředmětná.
István Lékó (istvan.leko@euro.cz)

  • Našli jste v článku chybu?