zdravíNaše strava má většinou k ideálu hodně daleko. Nadměrně konzumujeme nejen tuk, cukr a alkohol, ale také kuchyňskou sůl.Dva a půl gramu soli obsahuje 1 gram sodíku, který v našem těle účinně zadržuje vodu a zvyšuje krevní tlak.
zdraví
Naše strava má většinou k ideálu hodně daleko. Nadměrně konzumujeme nejen tuk, cukr a alkohol, ale také kuchyňskou sůl.
Dva a půl gramu soli obsahuje 1 gram sodíku, který v našem těle účinně zadržuje vodu a zvyšuje krevní tlak. Pro správnou funkci chemických pochodů, probíhajících v těle, je přitom dostatečný příjem jednoho gramu kuchyňské soli denně. Za bezpečnou, zdraví neškodnou dávku je považováno 6 gramů, maximálně 8 gramů denně. Průměrná spotřeba v naší populaci je přitom okolo 15 gramů denně. Sodík je obsažen v různých typech solí. Nejen v kuchyňské, ale také v mořské nebo alpské. Rozdíl proti běžné kuchyňské soli je v obsahu dalších minerálních látek a ve vzájemném poměru těchto látek. Konkrétní informace najdete na obalu příslušného výrobku.
Více soli pro sportovce
Sůl se dá s úspěchem nahradit. Zvýraznění chuti našich méně slaných jídel dosáhneme vhodnou volbou potravin k přípravě pokrmů, poslouží také různé druhy bylinek a houby. Mlsat můžeme sušené ovoce a nesolené ořechy, nezapomínejme také na čerstvé ovoce a zeleninu. Někdy se ale zvýšena konzumace soli přijde vhod. Intenzivní sportovní výkony jsou spojeny se zrychlením metabolizmu, pocením a tedy i větší ztrátou minerálních látek. V takovém případě je potřeba denní dávku zvýšit. Také při horečnatých onemocněních nebo silných průjmech je třeba zvýšit solení. Naopak lidé s nemocnými ledvinami nebo srdcem a obézní by měli sůl v potravě omezit.
Návyk na solení
Návyk na slanou chuť se vyvíjí postupně už od mládí. Pokud rodiče nemají ve zvyku hodně solit, děti si tento návyk neosvojí. K uspokojivému pocitu slané chuti jim stačí daleko menší dávka soli než dítěti, které odjakživa jedlo solené oříšky nebo chipsy a po vzoru dospělých si polévku solilo ještě, než ji ochutnalo. Přesto i vás, kteří nesaháte často po slánce, se může problém nadměrné spotřeby soli týkat. Velké množství „skryté“ soli je obsaženo také v uzenářských výrobcích a konzervovaných potravinách. Pochopení problému je prvním krokem k jeho vyřešení. Když určíte, co vás na jednotlivých pokrmech chuťově přitahuje, určitě to nebude sůl. Pokuste se zaměřit na tyto chutě a nepřebíjejte je solí. Pokud jste si ale zvykli na důvěrně známé přesolené jídlo a na specifické kuchařské postupy, nezbývá vám než se nechat inspirovat a vyzkoušet nápaditější metody - marinády, ochucené nebo ovocné octy, česnekové, citrusové nebo bylinkové nálevy.
Jak snížit spotřebu soli?
* Základní potraviny obsahují málo soli. Nebojte se obilovin, mouky, brambor, rýže, zeleniny, ovoce, mléka.
* Konzumací hotových výrobků potravinářského průmyslu (párků, salámů, sýra.) organizmu dodáte minimálně 50 % doporučeného denního množství soli. Jakékoli přisolení už je nadbytečné.
* Nekupujte pečivo „ozdobené“ solí, slané tyčinky s „nalepenou“ solí ani chipsy. Nepřesolené pečivo a chléb má ve sto gramech jen 0,4-0,7 gramu soli.
* Pozor na uzeniny, salámy a masové konzervy. Obsahují 2-3 gramy, ale mnohdy až 10 g soli ve 100 g výrobku. Naproti tomu sýry obsahují 2-4 gramy. Značné množství soli obsahují také zeleninové konzervy a zeleniny v kyselých nálevech.
* Téměř všechna ochucovadla (polévkové koření, polévkové kostky, tekutá dochucovadla i prášek do pečiva) obsahují velké množství soli, kořenicí přípravky také škodlivý glutamát sodný. Sůl je také v kakau v prášku - tedy i v čokoládě - a v některých minerálkách.
* Snažte se jíst co nejvíce potravin syrových, tepelně upravené se vám budou zdát málo slané. Hotové jídlo už dále nepřisolujte (ani tekutým kořením).