V souvislosti s informováním veřejnosti o výsledcích kontrolní činnosti České obchodní inspekce a v návaznosti na to, že média zajímá uveřejnění jmen pokutovaných čerpacích stanic, opakujeme své stanovisko.
Autor: Jakub Stadler
Jsme připraveni zveřejnit veškerá pravomocná rozhodnutí, a to nejen rozhodnutí, která se týkají čerpacích stanic a pohonných hmot. Pokud nám legislativa dovolí či soud nařídí poskytovat jména pokutovaných subjektů, budeme plně informovat o všech subjektech, kde byl shledán prohřešek a rozhodnutí je pravomocné. Tedy nejen o čerpacích stanicích, ale také například předražení v konkrétním ubytovacím zařízení, nalévání pod míru v konkrétní restauraci a podobně.
Každé rozhodnutí České obchodní inspekce je soudem přezkoumatelné. Přestože v žádném případě nezpochybňujeme práci svých inspektorů, ponecháváme pro jednotlivé podnikatelské subjekty ústavou zaručené právo možnosti odvolat se k soudu, který rozhoduje naprosto nezávisle. Rozhodnutí soudu o pokutě jako takové jsme povinni respektovat a respektujeme. I ve správním soudnictví platí presumpce neviny.
Pokud jde o zveřejnění výsledků kvality pohonných hmot, mějme na paměti, že vždy půjde o informaci, která spotřebitele nebude informovat o aktuálním stavu, ale o stavu minimálně několika měsíců zpětně. Česká obchodní inspekce získá informaci o nekvalitní pohonné látce prostřednictvím akreditovaných laboratoří ve chvíli, kdy na čerpací stanici je prodáváno již jiné složení této pohonné směsi. Dále je třeba si uvědomit, že doba od spáchání protiprávního jednání do vydání pravomocného rozhodnutí trvá asi rok; z toho také vyplývá, že eventuální zveřejnění jmen pokutovaných subjektů by se uskutečnilo až po této době a pro spotřebitele by mělo minimální vypovídající schopnost.
Nyní je věcí soudu, aby rozhodl, zda se informace tohoto druhu mají zveřejnit, a zda dojde k prolomení mlčenlivosti ve správním řízení. Česká obchodní inspekce je připravena respektovat rozhodnutí a výklad soudu. Nyní jsou zveřejňovány zobecněné poznatky z dozorové činnosti tak, jak to ukládá zákon. Rádi bychom upozornili, že v režimu správního řízení pracují další orgány státní správy – hygiena, živnostenské úřady, stavební úřady, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a podobně.