Favorit na post britského ministerského předsedy Boris Johnson odmítl říci, zda by rezignoval v případě dalšího odsunutí data brexitu, který je nyní stanoven na 31. října. Jasně se nevyjádřil ani k otázce, zda by ponechal ve funkci britského velvyslance v USA, který ve zveřejněných diplomatických depeších kritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa. Učinil tak při úterní televizní debatě s Jeremym Huntem, který je jeho rivalem v souboji o vedení Konzervativní strany.
V jediné plánované diskusi obou zbývajících uchazečů o nejvyšší stranický post, a tím i funkci příštího šéfa kabinetu, Johnson odmítl odpovědět na Huntovu otázku, zda by odstoupil v případě, že selže jeho plán na uskutečnění brexitu do konce října, informovala agentura Reuters.
„Myslím, že je velice, velice důležité nepředjímat žádné okolnosti, kvůli nimž se nám nemusí podařit odejít z Evropské unie k 31. říjnu. Nechci poskytnout EU vyhlídky, že by mohla zapříčinit mou rezignaci nesouhlasem s (brexitovou) dohodou,“ řekl Johnson.
Byl by Boris Johnson lepším premiérem než Theresa Mayová?
Hunt se v předvečer televizní debaty nebývale ostře ohradil proti Trumpovým komentářům o tom, že jeho administrativa nebude jednat s britským velvyslancem ve Washingtonu Kimem Darrochem. Stane se tak kvůli ambasadorově kritice v uniklých depeších, v nichž amerického prezidenta mimo jiné nazval neschopným. Trumpovy komentáře označil Hunt za „neuctivé“ a „chybné“. „Velvyslanci jsou jmenováni vládou Spojeného království, a pokud se stanu premiérem, náš velvyslanec zůstane,“ napsal Hunt na twitteru.
Johnson, jehož kandidaturu do čela vlády Trump veřejně podpořil, odmítl říci, jak by s velvyslancem naložil on. Darrochovo setrvání ve funkci Johnson nechtěl předjímat. Trump je podle něj v této otázce neprávem „zatahován do britské politické debaty“.
If I am Prime Minister, the ambassador to Washington stays because it is our decision. #HastobeHunt pic.twitter.com/y550DRDkR4
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 9. července 2019
Kde by tvrdý brexit bolel nejvíc?
Čtěte také: