Menu Zavřít

Josef Homola vyrábí příbory z pilin. Jeho Refork získal 100 milionů na rozvoj díky vlastní kryptoměně

16. 6. 2021
Autor: Refork
  • Pražská firma Refork se chce stát evropskou jedničkou ve výrobě kompostovatelných příborů

  • Jako jediná na světě spojuje dřevní piliny pojivem vyprodukovaným mikroorganismy

  • Cílem je vyrábět až 20 milionů ekologických příborů měsíčně


O výrobci ekologických příborů se sídlem v pražských Holešovicích zatím příliš slyšet nebylo. Ale to se možná brzy změní. Refork se totiž chce stát ve svém oboru „minimálně evropskou jedničkou“ a do tří let nahradit až dvě miliardy plastových výrobků.

„Jsme jediná firma na světě, která využívá dřevní piliny, ke kterým přidává pojivo vyprodukované mikroorganismy a z této směsi vytváří zcela ekologický materiál,“ tvrdí zakladatel a CTO Reforku Josef Homola.  Všechny vstupní suroviny jsou podle něj rozložitelné v různých prostředích včetně domácího kompostu, půdy nebo mořské vody. „To znamená, že pokud se naše výrobky nedostanou do odpadu, rozloží se i v přírodě a to v rámci měsíců, přičemž finální doba bude vždy závislá na konkrétním prostředí a podmínkách,“ vysvětluje Homola.

Zásadní rozdíl je podle něj v tom, že běžně dostupné jednorázové příbory na trhu se sice tváří ekologicky, ale v praxi využívají při výrobě nejrůznější chemické látky, které přirozené kompostovatelnosti brání. Rozkládají se totiž až při teplotách 50-70 stupňů. Naopak výrobky Refork po sobě nezanechávají mikroplasty, ani žádné chemické nebo toxické stopy. Složení materiálu a technologické postupy firma ladila necelé dva roky.

McDonald’s nahrazuje plastové příbory dřevěnými. Jen v Česku tím ušetří desítky tun plastů za rok
Přečtěte si také:

McDonald’s nahrazuje plastové příbory dřevěnými. Jen v Česku tím ušetří desítky tun plastů za rok

Výrobní provoz má Refork v Hostivaři a celkem zaměstnává zhruba třicítku lidí. Pro své financování dokonce vytvořil vlastní kryptoměnu, jde o token nazvaný EFK. Držitelé těchto tokenů mají například přednostní právo na produkty nebo mohou ovlivnit směřování dalších investic. Tokeny jsou samy o sobě obchodovatelné, například na burze. Právě díky této kryptoměně a jejím obchodováním se Homolovi podařilo vybrat už 100 milionů korun.

bitcoin_skoleni

„Tyto prostředky byly vloženy zejména na vývoj a výzkum materiálu. Další peníze směřovaly na samotnou výrobu, kterou chceme postupně navyšovat až na dvacetinásobek,“ upřesňuje CEO společnosti Josef Žádník. Zatím má firma, která existuje zhruba dva roky, na kontě milion vyrobených příborů. Do budoucna jich ale má vznikat až 20 milionů měsíčně.

  • Našli jste v článku chybu?