Menu Zavřít

Josef Hrubec: Gudžarát brát ekonomicky nebo politicky

5. 12. 2012
Autor: profimedia.cz

Ekonomicky nejúspěšnější, politicky nejkontroverznější - Indický stát Gudžarát. Shrňme si pro začátek pár momentů z jeho historie: 1614 – první továrna britské Východoindické společnosti v Indii. Rok 2001 – zemětřesení, 20 tisíc obětí, hlavním ministrem se stává kovaný hinduista Narendra Modi. Rok 2002 – při náboženských nepokojích mezi hinduisty a muslimy umírá 800 muslimů a 300 hinduistů a USA a EU zakazují Modimu udělení víz do odvolání kvůli údajné záměrné nečinnosti státních „hindu“ složek.

Máme rok 2012, Gudžarát, ve srovnání s ostatními indickými státy, téměř v každé oblasti vítězí. Sídlí tam nejlepší univerzita IIM Ahmedabád, růst HDP činí v průměru nad deset procent, Gudžarát představuje 17 procent průmyslové produkce celé Indie, až 90 procent silnic je pokryto asfaltem a všech 18 tisíc vesnic má celodenní přístup k elektřině – v rámci Indie bezprecedentní věc.

Podnikatelské klima je výborné, korupce minimální, partnerskými státy jsou Kanada a Japonsko, vyrábí se tu Tata Nano – nejlevnější auto světa. Řada významných nejen evropských firem učinila či zvažuje masivní investice (General Motors, Ford, ABB, Alstom) a také minimálně tři české firmy zvažují stavby výrobních závodů.

Přitom všem se Modi za týden chystá již počtvrté obhajovat post hlavního ministra (dosti pravděpodobně se mu to podaří) a spekuluje se o něm i jako o vážném kandidátovi na post ministerského předsedy celé Indie v roce 2014.
Zároveň britský vysoký komisař James Bevan navštívil nedávno Modiho a zrušil tak desetileté „moratorium ve vztazích“ způsobené zmíněnými podezřeními ohledně nečinnosti při nepokojích v roce 2002. Nabízí se tedy otázka: Půjdou i ostatní dosud vzepřené evropské země „britskou cestou“ větší podpory ekonomických zájmů svých zemí v Gudžarátu, a to na nejvyšší úrovni, anebo se budou držet dosavadního vlažného přístupu?

Dá se očekávat, že s pokračující stagnací západních ekonomik budou vztahy i u ostatních zemí vůči Gudžarátu tát.
Nebude to však znakem pokrytectví? Když silného partnera nepotřebujeme ekonomicky, akcentují se morální hodnoty nade vše. Jakmile ale teče do bot a hledají se odbytiště, paměť se najednou krátí. V Číně se prokazatelně porušují lidská práva, všichni to vědí a žádné podobné restrikce vůči tamnímu estabilishmentu se nedějí. Zajímavé.

Autor je indickým zástupcem firmy CONTEG


Čtěte také:

FIN25

Indie se vyzbrojuje jako nikdy v historii. Zatím však hlavně z dovozu

Britové už Indii nebudou posílat peníze, je podle nich vyspělá

  • Našli jste v článku chybu?