Menu Zavřít

Jsme jen zaokrouhlovací chybou

16. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Roman Kyselý

Česko je malý, nezajímavý trh, jenž v některých oborech představuje pouhou zaokrouhlovací chybu, říká Roman Kyselý, obchodní a technický ředitel společnosti OrBit. Ta před nedávnem uzavřela strategické partnerství s dceřinou firmou německé Dresdner Bank, společností visionapp, zajišťující IT řešení pro velké finanční instituce. Aliance tuzemské firmě umožní nabízet na domácím trhu produkty pro zákazníky s tisícovkami uživatelů, přesto již nyní k jejím klientům patří významné společnosti, například DHL, Skanska, GE Capital Bank, HVB Bank či Zentiva. Týdeník EURO s Kyselým hovořil o partnerství mezi OrBitem a visionappem, expanzi do zahraničí, problémech regionálních firem, Invexu, Linuxu či platech učitelů.

EURO: Nedávno jste uzavřeli strategickou alianci se společností visionapp. Co vás k tomuto přimělo?
KYSELÝ: Přirozený vývoj a růst našeho podnikání. U velkých zákazníků jsem narazili na technologické limity související nejvíce s požadavky na téměř stoprocentní dostupnost provozních systémů. Protože máme v úmyslu dále expandovat, museli jsme hledat nová řešení, jež by to umožnila. Společnost visionapp má v této oblasti unikátní zkušenosti s projekty s tisícovkami uživatelů. Její řešení jsou zaměřena v zásadě na dvě oblasti. Zaprvé je to jednoduché a snadno udržovatelné uživatelské rozhraní mající podobu portálu, zadruhé to je automatizace činností spojených s údržbou a administrací systémové platformy.

EURO: Zatím jste partnerem visionappu pouze pro Česko, mluví se však o partnerství pro celou střední a východní Evropu…
KYSELÝ: Ano, společnou expanzi s visionappem do východní Evropy připravujeme. Konkrétní plány budou k dispozici během následujících dvou kvartálů. Na zahraničních trzích jsme však přítomni již nyní. Pro významné nadnárodní společnosti jsme již některé projekty realizovali v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rakousku a Slovensku. Vesměs se jednalo o budování datových a aplikačních center, z nichž jsou aplikace poskytovány do okolních zemí. Navíc věříme, že právě v oblasti mezinárodního poskytování služeb je Česko atraktivní destinací pro mezinárodní centra služeb, což nám umožní dostatečné využití řešení visionappu i v Česku.

EURO: Chcete z Česka vytvořit centrum pro mezinárodní poskytování služeb na dálku, objem přímých zahraničních investic do ČR však meziročně klesl. Proč by sem měli přicházet investoři s vysokou přidanou hodnotou?
KYSELÝ: Je pravdou, že Česko je malý trh, nezajímavý v absolutním celosvětovém měřítku. V některých oborech dokonce představuje jen zaokrouhlovací chybu z hlediska prodeje různých komodit. Co však můžeme vyvážet ve velkém, jsou naše znalosti, tedy know-how. Důkazem atraktivnosti Česka v této oblasti jsou i naše projekty - v současnosti dokončujeme významný projekt ve finanční sféře, který bude sloužit jako model pro celosvětový holding. Jsme hrdí na to, že se nám pomalu daří obracet směr toku informací, jenž může směřovat i z východu na západ. Dokazujeme, že zde máme velmi schopné, chytré a pracovité lidi.

EURO: Jste původně regionální firma ze severní Moravy. Bylo obtížné prosadit se v Praze?
KYSELÝ: Bylo to velmi těžké. Museli jsme překonat nejrůznější představy typu – že nejsme dostatečně velká a stabilní firma, že nejme schopni poskytnout dostatečné záruky, že nedokážeme poskytnou celorepublikový servis. Naše reference jsou však důkazem, že dokážeme růst, a to i mimo Česko. Nakonec jsme však museli zřídit i pobočku v Praze - dodáváme centrální řešení podnikům, a je tedy nutné, abychom působili tam, kde je umístěna většina centrál velkých společností. To ale neznamená, že bychom podceňovali regiony. Naše oficiální sídlo zůstává v Novém Jičíně.

EURO: V Brně se uskutečnil veletrh informačních technologií Invex. Jaký význam mají takové akce v době internetu?
KYSELÝ: Myslím, že Invex by se měl přerodit do něčeho, co umožní společensko-obchodní setkávání se s lidmi, kteří mají společné témata k diskusi. Například konference, semináře, odborné diskuse, prostě lidská komunikační platforma bez okázalých stánků přeplněných různými technologiemi. Naše společnost se výstavy nezúčastnila. Máme za to, že vložené úsilí a investice lze využít efektivněji.

EURO: Českem hýbe debata o zvyšování platů učitelů, policistů, třináctých a čtrnáctých platech. Mají lidé vůbec nárok na větší počet platů, než je měsíců v roce?
KYSELÝ: Dobrý učitel i dobrý policista za zaslouží zvýšení platu na úkor těch ostatních kolegů a to klidně i patnáctým nebo šestnáctým platem. Bohužel tarifní třídy jsou platné i pro nekvalitní pracovníky.

MM25_AI

EURO: V současnosti většině uživatelských řešení dominuji programy od Microsoftu. Má alternativní software, jako je Linux, šanci získat významnější podíl na trhu?
KYSELÝ: Ve všem je potřeba mít alternativu. Uvítal bych určitý vybalancovaný stav, který by ani jedné straně neumožnil využívat monopolní chování s neblahými důsledky pro zákazníka. Zdravá konkurence je motorem pokroku.

  • Našli jste v článku chybu?