Již je zřízen i Ústav pro studium nevysvětlitelného
Před pár dny přinesla agentura Reuters zprávu, kterak se Íránci stále více spoléhají na věštce. Tamní „mistři“ předpovídají budoucnost na základě znalosti perské „džjotiš“ – vědy světla. Ale žně mají i vykladači z karet nebo kávové sedliny. „Přicházejí lidé nejrůznějších profesí, hledají u mne paprsek světla a nalézají naději do budoucna,“ říká Nazanín, teheránská vědma. Co na to sociologové? Íránce prý trápí izolace země a růst cen. A sami věštci tvrdí, že u nich klienti (hlavně ženy) hledají bezpečí.
Divoká Persie, řeknete si. Ale omyl! I Česko je zemí věštcům zaslíbenou. Asi ani netušíte, kolik vašich kolegyň a kolegů – prý i z manažerských postů – spoléhá na radu kartářky, hvězdopravce či horoskopu. Nahlédněte do novin i na web a zjistíte, že miniaturní kopie Delfské věštírny naleznete v leckterém městečku. „Činnost astrologů, kartářek a numerologů má v Česku registrováno 1782 živnostníků,“ dozvěděly se v létě Lidové noviny od ministerstva průmyslu a obchodu. Prý jde o větší byznys než v případě odborných psychologů. Výsledky průzkumu agentury MarketAgent.com vypovídají, že Češi jsou nejpověrčivějším národem Evropy. Sklony k „okultismu“ jich má asi polovina.
Mám kamaráda, který se sestavováním horoskopů živí. A ne špatně, ač dosud nemá renomé Antonína Baudyše seniora, jenž si nyní místo do armádního leteckého speciálu střílí z důvěřivých lidí. „Zvýšená obliba okultních věcí je českým fenoménem,“ říká Zdeněk Vojtíšek, odborník na sekty. Možná že pro ateistické Čechy je návštěva kartářky jistým druhem zpovědi i morálním povzbuzením. Kdo ví.
S respektem k něčemu tak osobnímu, jako je výklad světa, si z výše uvedeného ani nelze dělat šoufky. Věštění – někdy tak sofistikované, že připomínalo vědu – je pradávné. Kvetlo v Egyptě, Číně, Řecku, Římě. Ta pestrost věšteckých technik od ptakopravectví a házení kostek, přes čtení z chleba, plísní, dýmu, lopatkových kostí a naslouchání větru až po výklady snů a výboje blesku! Pro zvídavé doporučuji Encyklopedii předpovídání budoucnosti od Evy Shawové (1999). Zkrátka je toho tolik, že si například Francouzi v září založili Ústav pro studium nevysvětlitelného (INREES). Vysvětlí nám, zda věštby fungují?