Další příležitosti skýtá zejména oblast životního prostředí
Ekonomické vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem se dynamicky rozvíjejí ve všech oblastech již od roku 1993. Kvalitativní a kvantitativní propojení obou zemí každoročně roste, přičemž vstup Česka do EU přinesl další impulzy.
Dynamický růst.
Rakouský export do Česka se mezi roky 1993 a 2006 se zečtyřnásobil z 0,82 miliardy eur na 3,28 miliardy, import z Česka do Rakouska se v tomto období dokonce zečtyřnásobil ze 0,66 miliardy eur na 3,34 miliardy. Potěšující je, že rozdíl mezi objemy dovozu a vývozu z obou zemí se stále snižuje, a vzájemná obchodní bilance je tedy téměř vyrovnaná. Znamená to, že oba státy z obchodu profitují a jsou rovnocennými partnery. Česko je přitom s podílem asi 3,08 procenta osmým nejdůležitějším exportním partnerem Rakouska. V případě dovozu do Rakouska patří Čechům s podílem 3,12 procenta sedmá příčka. Zároveň je Česká republika pro Rakousko celosvětově šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem, přičemž ve střední a východní Evropě je dokonce nejdůležitější.
Vyspělá struktura.
Také složení vzájemného obchodu je poměrně vyrovnané. Vysoký podíl strojů a dopravních prostředků, průmyslového zboží a hotových výrobků, který dosahuje sedmdesáti procent, potvrzuje, že se jedná obchodní výměnu mezi dvěma vysoce rozvinutými zeměmi. Dobrá hospodářská situace v Česku a s tím spojené rozsáhlé průmyslové investice vedly k tomu, že pro mnohé rakouské strojírenské výrobce se Česko stalo jedním z nejvýznamnějších odběratelů. V minulých letech se navíc zvyšovaly příjmy a s tím i kupní síla českých občanů. Díky tomu Česko odebírá stále více rakouského spotřebního zboží stejně jako kvalitní rakouské potraviny a nápoje.
Směr životní prostředí.
Obzvlášť velké šance mají nyní rakouské firmy v Česku v oblasti životního prostředí. I když se zde situace v tomto ohledu v posledních letech významně zlepšila, v některých oblastech Česko stále nesplňuje normy EU. Česká republika se proto rakouským výrobcům jeví jako velmi zajímavý exportní trh technologií podporujících životní prostředí. Díky včasné specializaci se Rakousko řadí v technologiích životního prostředí ke světové špičce. Se čtyřmi procenty HDP vytvořenými v této oblasti mu patří v rámci EU druhé místo za Dánskem. Rakouští výrobci technologií pro životní prostředí zhruba dvě třetiny produkce exportují, Rakouská hospodářská komora proto pravidelně pořádá v Česku informační setkání. Jedno z nich se uskutečnilo v říjnu 2006 v Praze a zúčastnilo se jej dvacet rakouských firem, které při této příležitosti představily komplexní balíky řešení otázek ochrany životního prostředí zejména na komunální úrovni. Také při druhém rakousko-českém setkání starostů, které se bude konat v červenci 2007 v městečku Groß Siegharts, bude fungovat kooperační burza s názvem „Umwelttechnik“ (technika životního prostředí).
Silní v investicích.
Hospodářské propojení Rakouska a Česka není omezeno jen na vzájemnou obchodní výměnu. Česko získává hned po Německu největší objem rakouských investic. Rakouské podniky v České republice investovaly do konce roku 2006 6,4 miliardy eur. Česko je v Rakousku s podílem jedenáct procent celkových investic již řadu let třetím největším zahraničním investorem. Podle našich odhadů – oficiální údaje nejsou k dispozici – bylo v roce 2000 v Česku 1900 firem s rakouskou kapitálovou účastí, nyní to je již 2500. Odhadujeme, že aktivně jich funguje asi 1500. Významné místo na českém trhu si zajistily především banky, pojišťovny a další poskytovatelé finančních služeb. Také obchodní firmy, společnosti podnikající v nemovitostech a řetězce čerpacích stanic jsou silně zastoupeny. V minulých letech rovněž významně vzrostl počet v Česku vyrábějících firem. Vedle již dlouho aktivních velkých stavebních podniků a producentů stavebních materiálů si i střední a menší společnosti stále častěji volí Česko za místo výroby. Geografická blízkost, stále ještě výhodné výrobní podmínky a kvalifikovaná pracovní síla jsou hlavními důvody tohoto vývoje. Investoři vstupují do všech sektorů od průmyslu, přes obchod, stavebnictví až po služby.
Úlohou zastoupení Rakouské obchodní komory v Praze (obchodního oddělení rakouského velvyslanectví) je podporovat rakouské firmy při jejich marketingovém působení v Česku. Nabízíme rakouským firmám informace o trhu, investiční a dodavatelské šance a zprostředkováváme kontakt s českými obchodními partnery. Jsme rovněž nápomocni českým firmám, které hledají obchodní partnery v Rakousku. Kromě zastoupení v Praze máme i marketingovou kancelář v Brně.
Nikolaus Seiwald
obchodní rada Rakouské republiky pro Česko