Menu Zavřít

Jsme stále v desítce nejlákavějších

16. 7. 2007
Autor: Euro.cz

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

**PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE

Česko patří mezi deset nejatraktivnějších zemí pro přímé zahraniční investice. Více než polovina z nich směřuje do automobilového sektoru. Nejatraktivnější zemí je podle názoru světových investorů Čína následovaná USA a Indií.

Česká republika stále drží mezi deseti nejatraktivnějšími zeměmi světa pro přímé zahraniční investice, s Brazílií se dělí o deváté až desáté místo. V evropském srovnání si vede ještě lépe - na žebříčku zvažovaných budoucích projektů je na třetím místě. Vyplynulo to z průzkumu atraktivity Evropy pro zahraniční investice, který každoročně provádí poradenská společnost Ernst & Young.

Největší naděje na investice v budoucnu má střední a východní Evropa. Podle názoru většiny z více než osmi set oslovených světových investorů bude tento region v budoucnu pro investice ještě atraktivnější než nyní. Polovina z nich plánuje investovat v rozšířené Evropské unii. „Česká republika může i v budoucnu z tohoto trendu těžit,“ říká Richard Singer, obchodní ředitel Ernst & Young v České republice.

FIN25

Nejatraktivnější zemí je podle světových investorů Čína, následovaná Spojenými státy a Indií. Českou republiku považuje za atraktivní sedm procent respondentů, což je jen o procento méně než předcházející rok. „Česká republika sice oproti loňsku v žebříčku poklesla, stále ale soupeří se zeměmi typu Indie nebo USA. Ze středoevropských zemí je v první desítce už jen Polsko,“ uvedl na tiskové konferenci minulý týden Singer. „Česko podle výsledků jasně patří k zemím, které v příštích letech čeká příliv přímých zahraničních investic. Zároveň už teď je zřejmé, že budou více směřovat do náročnějších odvětví,“ dodává. „V loňském roce vedl jak v počtu projektů, tak v celkovém objemu investic automobilový průmysl,“ uvádí Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.

V Evropě by si Českou republiku jako destinaci zvolilo 13 procent investorů, přednost by dali jen Německu (20 procent) a Polsku (18 procent). A to i přesto, že střední a východní Evropa postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady. Pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.

  • Našli jste v článku chybu?