Menu Zavřít

Jsou akcie lakmusovým papírkem vývoje ekonomik?

7. 11. 2017
Autor: iStock

Akciové trhy byly podle některých hlasů taženy v pokrizových letech vzhůru jen díky centrálním bankám a jejich „tištění peněz“. Pojďme se tedy blíže podívat na výkonnost akciových trhů dle regionů.

Tvrzení, že akciové trhy by měly kopírovat vývoj ekonomiky, tak úplně neplatí. I když zčásti se s tím dá souhlasit.

Nejdynamičtější akciový růst zaznamenaly na pětiletém horizontu akcie společností z USA. Dle indexů z rodiny MSCI vyrostly o skvělých 82,39 procenta.

Nejrozvinutější ekonomika i akciový trh tak překonaly ve svém ekonomickém i akciovém růstu nejen země Evropské unie. A to poměrně výrazněji.

Pokrizové zmrtvýchvstání

Je nutné dodat, že na pětiletém horizontu se nacházíme v období po finanční krizi, kdy akciové trhy rostly dynamickým tempem a americká ekonomika se v porovnání s tou evropskou vzpamatovávala o poznání úspěšněji.

Program kvantitativního uvolňování tak měl v této ekonomice větší účinky. I když mnohdy diskutabilní.

Evropská centrální banka (ECB) dokonce prodloužila na posledním zasedání program odkupu aktiv o dalších devět měsíců do září 2018. Útěchou však může být, že se snížil objem měsíčního odkupu aktiv z 60 na 30 miliard eur.


Porovnání vývoje akciových indexů

Jde o srovnání vybraných indexů MSCI za tři různé časové úseky; je patrné, že nejlépe se dařilo akciím v USA; v procentech.  Porovnání vývoje akciových indexů Pozn.: Index MSCI World sleduje společnosti z rozvinutých ekonomik celého světa. Právem se tak považuje za ukazatel vývoje celosvětového akciového trhu.
Naproti tomu index MSCI ACWI (All Country World Index) má v sobě zahnuty také společnosti z rozvíjejících se trhů.
Zdroj: MSCI


Zklamání z rozvíjejících se trhů

Kdo před pěti lety tvrdil, že se mají drobní investoři zaměřit místo rozvinutých trhů na rozvíjející se trhy obecně či země BRIC, možná zpláče nad výdělkem.

Rozvíjející se trhy sice od minulého roku zaznamenaly obecně velice povedený rok, ale na horizontu pěti let již výsledek není tak přesvědčivý. Některým rozvíjejícím se zemím se před pěti lety předpovídala budoucnost plná ekonomického i akciového růstu.

Například na Brazílii se pěly ódy a spousta odborníků byla přesvědčena, že se z ní stane jeden z ekonomických lídrů. Jenže pak přišel dlouhodobý propad cen komodit, na kterých je Brazílie silně závislá, vypukla vlna korupčních skandálů včetně špatného hospodaření vlády, a tak se země ocitla na prahu nejsilnější recese za posledních 100 let.

Ruská armáda si udělala výlet na Krym a Ukrajinu a i následné ekonomické sankce se přičinily o to, že Rusko spadlo do recese.

Ani Indie nevyužila svého potenciálu. Nejdříve však musí vybudovat chybějící infrastrukturu a vypořádat se s řadou sociálních reforem. Jihoafrická republika zase reformuje jako o život, ale reformy mají účinek přesně opačný, než by měly mít.

Poměrně robustní ekonomický růst drží Čína. Ale i její růst zpomaluje kvůli transformaci ekonomiky založené na investicích v ekonomiku založenou na spotřebě. Nutno podotknout, že silná podpora čínské vlády je zčásti zodpovědná za globální akciovou korekci v roce 2015, která přišla po krachu na čínských akciových burzách.

Obecně rozvíjející se akciové trhy (emerging markets) mají ale za poslední rok silný dynamický vývoj. Právě Brazílie je důkazem, že i když je ekonomická i politická situace na kolenou, akciovému trhu se může i tak dařit. Z dlouhodobého hlediska je však tento akciový růst neudržitelný.

Hraniční trhy

Poněkud za očekáváním zůstaly také hraniční trhy (frontier markets). Ty na tříletém horizontu vykázaly dokonce ztrátu. V tomto případě se jedná o nejméně rozvinuté ekonomiky.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že tyto akcie by měly být nejvíce volatilní, nakonec tomu tak vždy není. Vysvětlení může být v malé závislosti na globálním finančním systému a může tak být rozhodující opravdu vývoj ekonomiky dané země.

Tyto země však nesplňují očekávání ve vývoji, a tak jsou jejich akciové trhy také za očekáváním. Zcela tak propadl akciový trh rozvíjejících se trhů z regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), který má záporný výnos i na pětiletém horizontu.

Z toho lze usuzovat, že akciový vývoj rozvíjejících se trhů táhne především asijský region. Za poslední rok tedy také s přispěním Jižní Ameriky.


Srovnání vývoje akciových indexů

Jde o srovnání vybraných indexů rozvíjejících se zemí a hraničních trhů za tři různé časové úseky, v procentech.

 Srovnání vývoje akciových indexů

Zdroj: Comsense, Reuters


Tři roky evropské mizerie

Evropské akciové trhy jsou poměrně rozpačité ve svých výnosech. Táhne je především měnová unie.

Celé Evropa už se však nemá moc čím chlubit. Zvláště na tříletém horizontu.

Akciová korekce z roku 2015 negativně ovlivnila trhy, které jsou mimo měnovou unii, ale zároveň nepřišel tak silný růst jako v případě zemí měnové unie.

Příkladem může být Velká Británie. Výnos jejího akciového trhu je na tříletém horizontu záporný a na pětiletém lze hovořit o výnosu minimálním, až zanedbatelném. I když od začátku letošního roku hlásá výnos přes 11 procent, v porovnání s ostatními vyspělými akciovými trhy se jedná o velmi nízkou hodnotu.


Srovnání vývoje akciových indexů v Evropě

Jde o srovnání vybraných indexů za tři různé časové úseky, v procentech.

 Srovnání vývoje akciových indexů v Evropě

Zdroj: Comsense, Reuters

MM25_AI


Pro Velkou Británii tak bude stěžejní další průběh procesu vystoupení z Evropské unie. Nyní by se však dalo pouze spekulovat, jaký vliv to bude mít na finanční trhy nejen v Británii.

Článek vyšel na webu Peak.cz


  • Našli jste v článku chybu?