Menu Zavřít

Jsou data drahá a data podpultová

15. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Dva dny na změnu operátora i otevření trhu novému hráči, tak chce stát srazit dolů ceny za datové služby

Je to sedmdesát ku třiceti. Na poměru se účastníci konference Průmysl a nové technologie pořádanou týdeníkem Euro v pražské restauraci Mlýnec shodli. Jiné názory však měli na to, v čí prospěch.

Řeč je o „podpultových“ nabídkách mobilních operátorů neboli neceníkových tarifech. Běžný zákazník se k nim nedostane, přesto jsou podle řečníků panelu věnovanému moderním 5G sítím a potenciálnímu příchodu čtvrtého operátora do Česka velmi rozšířené a využívá je mnoho Čechů.

V rámci našich čísel poskytnutých operátory má individuální ceny 30 procent zákazníků“ prohlásil šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák s odkazem na analýzu trhu, kterou úřad zveřejnil v březnu. Podle výsledků šetření tak u jednoho z operátorů (jména kvůli obchodnímu tajemství úřad začernil) profituje z podpultovek 22 procent, u dalšího 33, a u posledního dokonce 39 procent zákazníků. Poskytnutá sleva pak dosahuje od 21 do 79 procent.

Zástupcům branže se však i tato čísla zdála příliš nízká. „Až 70 procent lidí má neceníkové ceny“ kontroval výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Na jeho stranu se přiklonil advokát a expert na právo informačních technologií Václav Filip z kanceláře Deloitte Legal. „Nevěřím tomu, že je to jen 30 procent“přidal se Filip.

Nešlo přitom o teoretickou diskusi.

Výsledek přestřelky bude mít v konečném důsledku dopad na to, jak vysokou částku najdou zákazníci na účtech za mobilní služby. A pokud bychom vzali za slovo i náměstka ministerstva průmyslu a obchodu pro digitalizaci Petra Očka, tak i na to, zda Česko zvládne přechod k digitální ekonomice, nebo jestli bude dál za vyspělým světem zaostávat.

Platby za přenos dat jsou podle mezinárodních srovnání v Česku dlouhodobě jedny z nejvyšších v Evropě. „Cena mobilních dat domácností je vysoká a data jsou prostě drahá, s tím je potřeba něco udělat,“ prohlásil Očko, podle kterého jsou právě drahá data překážkou digitalizace. Ví přitom, o čem mluví. Neschopnost zatočit s drahými daty stála už nejednoho jeho kolegu z resortu místo.

Problém je, že veškerá srovnání se zakládají právě na ceníkových datech.

Operátoři dlouhodobě argumentují, že díky rozšířeným podpultovým nabídkám na tom Česko v ceně dat není zdaleka tak špatně. Statistiky o rozšíření neceníkových tarifů si proto vyžádal i premiér Andrej Babiš, který pod tlakem veřejnosti přislíbil se záležitostí zabývat.

Spasitel přijde s 5G

Bez ohledu na výsledek se však podle Očka už rozjely práce na opatřeních, která by měla ceny dat srazit dolů. Jednou z nich je chystaná novela zákona o elektronických komunikacích, jež má zákazníkům usnadnit přechod mezi operátory.

Nově by tak mělo být možné předčasné ukončení smlouvy s operátorem na dobu určitou s minimální sankcí. Ta by měla dosáhnout maximálně dvacetiny toho, co by zákazník mohl operátorovi ještě skutečně zaplatit, pokud by kontrakt nechal doběhnout do konce. Přechod ke konkurenci by pak neměl trvat více než dva dny. Stát si od toho slibuje nalomení oligopolního postavení operátorů.

„Navrhovaná právní úprava bude mít pozitivní dopad na podnikatelské prostředí České republiky, neboť konkurenční prostředí v telekomunikacích má pozitivní dopad na další digitální ekonomiku a na další části řetězce jednotlivých hráčů využívajících digitální infrastrukturu,“ uvádí důvodová zpráva.

Ještě větší naděje se pak upínají k připravované aukci moderních 5G sítí, která by měla otevřít prostor pro příchod čtvrtého operátora na český trh. Vláda minulý týden schválila podmínky aukce, které vypracoval ČTÚ. „Pokud vše půjde dobře, tak by se v třetím kvartále mohlo dražit,“ věří šéf úřadu Novák.

Zaznívají však i varování před přílišnými nadějemi upínajícími se k aukci a potenciálnímu příchodu nového hráče.

Podle advokáta Filipa není vůbec jisté, zda takový hráč bude mít o Česko zájem. Vstup na trh pro něj bude znamenat nemalé vstupní náklady. S existující trojicí operátorů pak o zákazníka bude muset vést cenovou válku. Návratnost vysokých investic nebude tedy nijak závratná.

Především však Filip varuje, aby naděje spojené s nárůstem konkurence nezastínily primární důvod aukce, a sice vznik sítě 5G. „5G má sloužit k vysokorychlostnímu připojení aut, strojů, podniků,“ nastiňuje Filip začátek nové digitální éry propojené s tolik skloňovaným Průmyslem 4.0, který postupně proniká do tuzemských továren.

Spojit strojaře s ajťáky

O Průmyslu 4.0 se mluví už několik let, podle panelistů bloku věnovaného tomuto tématu však dochází k určitému rozčarování. Řada firem přišla s nápadem modernizace provozů, aniž by měla ucelenější představu, co vlastně od ní očekává i o co se vlastně jedná.

„Po čtyřech pěti letech dochází ke zklamání. Byli jsme zahlceni marketingovými frázemi a zploštěním do robotizace a digitalizace a až nyní si začínáme uvědomovat, že interoperabilita, komunikace lidí i zařízení mezi sebou je to nejdůležitější,“ je přesvědčen Jiří Holoubek z vedení Svazu průmyslu a dopravy.

Právě propojení všech systémů s lidskými pracovníky představuje podle vystupujících na konferenci revoluci v průmyslu, ke které aktuálně dochází. A v neposlední řadě i propojení samotných zaměstnanců. Častou dosavadní chybou byla nedostatečná spolupráce mezi výrobou a IT oddělením, kdy obě sekce pracovaly na modernizaci provozu bez ohledu na potřebu druhé skupiny.

Firmy se však z chyb poučily a je jisté, že jde o proces, který nelze zastavit.

Nedostatek zaměstnanců a nepříznivé demografické prognózy na jedné straně a nezadržitelný technologický pokrok na straně druhé dělají Průmysl 4.0 nevyhnutelným, shodli se účastníci konference.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Jan Brož broz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?