O tom, že mobilní telefony mohou emitovat určité množství záření, se debatuje už léta. V roce 2019 se reportéři listu The Chicago Tribune pustili do testování 11 modelů populárních smartphonů, a zjistili přitom velmi závažné skutečnosti.
Jednou z nich například bylo, že radiofrekvenční záření vycházející z iPhonu 7 – jednoho z nejpopulárnějších smartphonů, jenž se kdy prodával – překročilo americký zákonný bezpečnostní limit o více než dvojnásobek hodnoty, kterou Apple oznámil federálním regulátorům na základě vlastního testování. Příslušné úřady zahájily prošetřování celé záležitosti a vše mělo za následek řadu hromadných žalob.
Přísní Američané
Telefonní hovory, obrázky, hudba i data jsou přenášeny prostřednictvím vysokofrekvenčních elektromagnetických polí. Ta se ve volném prostoru šíří jako vlny rychlostí světla, díky čemuž mohou putovat na velké vzdálenosti doslova v mžiku.
Co jsou elektromagnetická pole?
Elektromagnetická pole jsou součástí elektromagnetického spektra. V celém svém rozsahu se ono spektrum rozprostírá od statických elektrických a magnetických polí přes optické záření až po velmi energetické gama záření.
Elektromagnetické pole může být generováno uměle, stejně tak se ale v přírodě vyskytuje i zcela přirozeně. Nízkofrekvenční elektrická a magnetická pole mohou produkovat elektrické proudy v lidském těle. Ta vysokofrekvenční dokážou pro změnu zahřát biologickou tkáň. Efektivní radiační ochrana má zajistit, aby síla polí byla tak nízká, že nedojde k poškození zdraví.
Při telefonickém rozhovoru je energie těchto polí částečně absorbována lidským tělem. Jejím měřítkem je specifická míra absorpce (SAR). Aby se předešlo nepříznivým účinkům na zdraví, nesmí specifická míra absorpce překročit dva watty na kilogram. Toto platí při lokální absorpci, tedy například právě při telefonování, u celého těla jde o hodnotu 0,08 W/kg.
Uvedené limity platí ve většině evropských zemí. Hodnota je doporučována jako horní hranice mezinárodní expertní organizací International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP). Nicméně například v USA je o dost nižší, konkrétně již na úrovni 1,6 W/kg.
Nejhůře si vedla Motorola
Na nedávný výzkum amerických reportérů se nyní s nejnovějšími údaji o množství záření emitovaného různými smartphony na evropském trhu rozhodli navázat pracovníci německého Spolkového úřadu pro radiační ochranu (Bundesamt für Strahlenschutz). Jejich analýza je přitom mnohem komplexnější, neboť mezi sebou porovnává celkem přes 3800 komunikačních zařízení.
Na poli aktuálně prodávaných mobilů si dle jejích závěrů vedla nejhůře nejnovější Motorola Edge s radiací dosahující 1,79 wattu na kilogram, což už se blíží ke škodlivé hranici i podle evropské normy. Na druhé příčce skončil smartphone Axon 11 5G od čínské společnosti ZTE – míra jím vyzařované radiace činí 1,59 W/kg. Pomyslnou bronzovou pozici pak s hodnotou 1,55 W/kg obsadil mobil OnePlus 6T.
Jsou mobily zdraví nebezpečné, nebo nikoliv?
Pokud se uživatelé obávají toho, že budou vystaveni škodlivému záření, mohou si vybrat model mobilního telefonu s nižší úrovní záření. Pomoci může také uložení telefonu například na stůl nebo do kabelky místo permanentního nošení v kapse. Při hovoru se vyplatí používat reproduktor anebo sáhnout po sluchátkách a telefon položit před sebe. Není vhodné spát v blízkosti mobilu, a pokud není používán, je dobré ho přepnout do režimu Letadlo.
Podle americké vládní agentury National Cancer Institute každopádně v současnosti neexistuje žádný důkaz, podle něhož by neionizující záření vycházející z mobilů zvyšovalo u lidí riziko rakoviny. Jediným trvale uznávaným biologickým účinkem radiofrekvenčního záření je v jejich případě zahřívání, a to pouze na té části těla, v jejichž blízkosti se smartphony nacházejí. Žádné jiné nebezpečné zdravotní účinky na lidský organismus z radiofrekvenčního záření zatím prokázány nebyly.