Menu Zavřít

Jste pro nás růstový trh číslo jedna

22. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Franz Gasselsberger

Rakouská Oberbank vstoupila na český trh v roce 2004 převzetím pěti filiálek Sparkasse Mühlviertel-West. Nyní již má Oberbank, původně pouze regionální hornorakouská banka, která se nyní s bilanční sumou přes třináct miliard eur řadí mezi deset největších rakouských bankovních domů, v Česku čtrnáct poboček. O plánech Oberbank na další expanzi na českém bankovním trhu týdeník EURO hovořil s předsedou představenstva Franzem Gasselsbergerem.

EURO: Existuje na českém trhu prostor pro další banky? GASSELSBERGER: Určitě ano. V Česku je celková bilanční suma bank jen o málo vyšší než sto procent HDP. Ve starých zemích EU to je asi 270 procent HDP, tedy téměř trojnásobek. Podobné to je i s pobočkami. V ČR připadá na jednu bankovní filiálku pět tisíc obyvatel, v Německu asi 2170, a v Rakousku dokonce jen 1500 lidí. Tyto statistiky dobře ukazují prostor, jaký na českém trhu ještě pro expanzi zbývá. A potvrzují to i naše dosavadní zkušenosti. Oberbank zde byla velmi dobře přijata - v ČR jsme od počátku v černých číslech a během necelých tří let jsme zde otevřeli více filiálek než v Bavorsku, kde působíme od roku 1990. Navíc Česko právě zažívá vysoký hospodářský růst, a i proto je pro nás oblastí pro expanzi číslo jedna.

EURO: Nyní máte v Česku čtrnáct poboček, přijdou další? GASSELSBERGER: Do poloviny roku 2008 otevřeme pět až šest nových filiálek - například v Kladně, Opavě, další dvě v Praze a jednu zřejmě v Českých Budějovicích. Zvažujeme i založení filiálky v severních Čechách, a to v Liberci nebo v Ústí nad Labem. Na další období začneme připravovat strategické plány letos v létě. Ale mohu slíbit, že v expanzi chceme pokračovat. Potřebujeme získat kritickou masu klientů. Hlavním limitem otevírání dalších poboček nejsou finanční prostředky, ale najít vhodně vyškolené zaměstnance. To platí obzvlášť v Praze a větších městech. Češi přitom mají lepší znalosti IT a cizích jazyků než Rakušané, ale často jim chybí prodejní dovednosti, které je musíme doškolovat. Nicméně musím říct, že za naším růstem v ČR stojí hlavně to, že se zde představujeme jako česká banka pro české klienty. Proto budou v blízké budoucnosti vedoucí pozice v české Oberbank zastávat jen čeští manažeři.

EURO: Jakými novými produkty chcete přilákat další klienty? GASSELSBERGER: Nemyslím, že nějaká banka může nabídnout zcela nové produkty. Úvěr je nejstarším bankovním produktem na světě a na jeho principu ani vyšperkovanými nabídkami nic nezměníte. Nabízíme především jiný přístup ke klientovi, chceme mu zajistit opravdový a individuální servis. Možnosti růstu vidíme hlavně na straně úvěrů. Zadlužení domácností pod deset procent se ve srovnání se staršími členskými zeměmi EU jeví jako nízké a právě úvěry na výstavbu a bydlení jsou nejžádanější službou na našich nových pobočkách.

EURO: Loni jste přeložili českou centrálu z Českých Budějovic do Prahy. Vyplatilo se to? GASSELSBERGER: Byl to velmi úspěšný krok, do černých čísel jsme se v Praze dostali již po sedmi měsících. Přitom v případě jednotlivých poboček to trvá dva až dva a půl roku, než začnou mít zisk.

EURO: Kromě klasických bankovních služeb jste aktivní i v oblasti leasingu. Jak konkurujete zavedeným leasingovým společnostem? GASSELSBERGER: Dnes máme v Česku deset leasingových obchodních míst. Koncem roku 2006 přesáhl objem stálého leasingu 70 milionů a letos očekáváme sto milionů eur. Zajímavý vývoj je i u nových transakcí - loni to bylo 55 milionů a letos počítáme s 80 miliony eur. Díky těmto výsledkům překročil náš podíl v oblasti nových transakcí dvě procenta trhu.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Kromě šesti tisíc drobných klientů máte i téměř dva tisíce firemních zákazníků, jde pouze o rakouské firmy? GASSELSBERGER: V oblasti rakouských firem směřujících do ČR máme silné postavení. K našim klientům patří známé podniky - například stavební koncerny Strabag a Porr či firmy Energie, Elk Fertig Haus a další. K našim klientům však patří i české společnosti jako Metrostav nebo ČSAD autobusy.

EURO: Oberbank nepůsobí jen v Česku a Rakousku. Jaké máte plány pro další trhy? GASSELSBERGER: Výrazněji chceme expandovat v tomto roce i v Bavorsku. Dnes tam máme téměř čtrnáct tisíc zákazníků, 110 zaměstnanců a deset poboček, z čehož jsme čtyři otevřeli loni. Další až čtyři otevřeme letos a střednědobě tam uvažujeme o dvaceti pobočkách. V dubnu jsme otevřeli i první filiálku v Maďarska a do roku 2009 jich tam chceme mít devět. V leasingu také od loňska působíme na Slovensku. Celkově se nyní naše mimorakouské aktivity podílejí na výsledcích Oberbank 25 procenty a do roku 2009 by to mělo být až 35 procent. Růst je velmi profitabilní - naše ROE (Return on Equity - pozn. red.) loni dosáhlo 12,37 procenta, což je téměř o dva procentní body více, než je průměr 30 největších rakouských bank.

  • Našli jste v článku chybu?