Menu Zavřít

Jste tím, kde sedíte

18. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Jak dešifrovat psychologii ranní schůze

Klientem byla vyšší řídící pracovnice významné globální společnosti. Byla pracovitá, bystrá a oblíbená, ale měla jeden velký důvod ke zklamání: lidé často ignorovali její nápady na schůzích. Když tuto ženu viděla v interakci s kolegy exekutivní konzultantka Constance Dierickxová, vznesla několik návrhů. Jedním z nejdůležitějších byl tenhle: „Řekla jsem jí, aby si nesedala ke zdi, ale našla si místo u stolu.“ Během šesti měsíců o ní spolupracovníci poznamenávali, že se „jako vedoucí pracovnice více prosazuje a mluví přesvědčivěji“, prohlašuje Dierickxová.
Z toho plyne ponaučení: To, kde sedíte, ovlivňuje vaše postavení. Odmyslíte-li si obleky značky Brooks Brothers, boty od Manola Blahnika a komunikátory BlackBerry, manažeři jsou sotva více než nahé opice - společenští savci se základními metodami vyjadřování skupinové mocenské hierarchie. V posledních několika letech začali psychologové a konzultanti dešifrovat skrytý význam kancelářského chování a chápat jedno z nejhlubších tajemství podnikatelského světa: proč mají lidé sklon sedět při běžných schůzích na stejném místě.
Může za to šéf. Nejmocnější člověk určuje, jaké místo zaujímají ostatní lidé kolem typického čtvercového nebo obdélníkového kancelářského stolu. Lídři si zpravidla rádi sedají na konec stolu čelem k východu, aby se k nim nikdo nemohl přikrást.
Podle Sharon Livingstonové, klinické psycholožky a zakladatelky marketingové poradenské společnosti Livingston Group, je další rozsazení dost komplikované. Livingstonová se ve své profesi setkala s více než 40 tisíci lidmi z desítek velkých společností. Zjistila, že v závislosti na tom, kam si lidé sedají, zapadají do jednoho ze sedmi osobnostních typů, které Livingstonová vysvětluje s využitím názvosloví vypůjčeného ze Sněhurky a sedmi trpaslíků. Ty, kteří sedí proti osobě řídící schůzi, lze označit za Bručouna nebo Prófu nebo kombinaci obou, uvádí Livingstonová. Bručoun je otevřeně hádavý a může být těžko zvládnutelný. Prófa se staví proti šéfovi, aby předvedl svou inteligenci.
Po pravici lídra sedí Štístko - přitakávač. Ve webovém dotazníku Livingstonové, který rychle určuje osobnost podle trpasličích kategorií, 59 procent z 20 tisíc lidí, kteří test vyplnili, zapadají do kategorie Štístka. „Byli jsme vychováni v americké společnosti, abychom lídrovi pomáhali a podporovali ho,“ konstatuje Livingstonová.

Škatule, hejbejte se.

Se znalostí psychologie rozsazení v kanceláři mohou manažeři lidi přesazovat, aby zlepšili své šance na jejich ovlivnění. Manažeři by například měli usazovat potenciální nepřátele po své pravici. Lidé podezřelí z patolízalství mohou vyjadřovat upřímnější názory, budou-li na protější straně stolu.
Na druhé straně je třeba ztratit slovo za ty, kteří si této záležitosti vůbec nevšímají. Někteří experti, například poradce pro otázky vůdcovství Patrick Lencioni, se domnívají, že trápí-li příliš mnoho lidí to, kde sedí, signalizuje to dysfunkční skupinu. „Jestliže existuje velká nejistota, lidé si více uvědomují vnější příznaky jako například, co mám na sobě, kam se mám posadit. Je-li tým funkční a je v něm hodně důvěry, člověk si nedělá s těmito jednotlivostmi takovou hlavu.“

Kde a vedle koho sedíte

ŠÉF
Lídři si obvykle sedají do čela stolu, zády ke stěně nebo k rohu. Rádi sedí čelem ke dveřím, aby viděli přicházející několik vteřin předtím, než je spatří ostatní.

MANAŽER PO LEVICI
Složitá pozice. Blízkost tohoto člověka u moci signalizuje podporu, ale pravděpodobně je to postava, kterou charakterizuje vyjádření „ano, ale“. Tento hráč v zásadě obecně souhlasí, poté však předloží opačný názor.

MANAŽER PO PRAVICI
Člověk, který sedí po šéfově pravici, má tendenci souhlasit téměř se vším, co lídr navrhne. Tento manažer má sklon soustředit se spíše na šéfa než na materiály a další lidi v místnosti.

PROSTŘEDNÍK
Lidé sedící uprostřed dlouhých stolů mohou snadno udržovat oční kontakt s většinou ostatních. Často jsou to extroverti a mohou dělat prostředníky mezi osobami na obou stranách.

PASIVNÍ ÚČASTNÍK
Člověk sedící na rohu stolu se často pokouší skrýt v davu. Často je opřen zády o židli. Vyčkává, aby si vyslechl názory jiných, než vyjádří své vlastní.

OUTSIDER
Člověk sedící opodál skupiny u stolu. Může to signalizovat, že má „širší perspektivu“. Nebo možná přišel pozdě, aby si zabral místo u stolu.

bitcoin školení listopad 24

OPONENT
Člověk sedící přímo proti lídrovi je příznačně hádavý, často sedí se zkříženýma rukama. Tento typ často klade řečnické otázky nebo nachází jiné způsoby, jak dát najevo svou odbornost.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?