Menu Zavřít

Justiční fraška: zakladatele Oleo Chemical Jirounka soud zprostil obžaloby

8. 9. 2017
Autor: ČTK

Jeden ze zakladatelů společnosti Oleo Chemical Kamil Jirounek zatím nebude potrestán v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Krajský soud v Praze ho dnes zprostil obžaloby. Jirounek byl pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení. Verdikt však zrušil Nejvyšší soud, který kauzu vrátil k novému projednání. Proti osvobozujícímu rozsudku je možné podat odvolání.

Obžaloba Jirounka viní z toho, že si opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení. Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v této kauze. Soud ho rovněž zprostil obžaloby.

Soud se dnes kauzou zabýval potřetí. Nejprve v roce 2014 Jirounka osvobodil. Tento verdikt však zrušil odvolací soud. Po druhém projednávání případu Jirounek v loňském roce dostal osm let vězení. Trest mu pak odvolací soud o dva roky snížil. Jirounek si trest odpykával několik měsíců ve vězení, když do kauzy zasáhl Nejvyšší soud, který nařídil jeho okamžité propuštění a nové projednání kauzy.

Soud byl vázán právním názorem Nejvyššího soudu, který původní verdikt zrušil kvůli tomu, že justice nevyvrátila obhajobu Jirounka a špatně vyhodnotila skutek, pro nějž byl odsouzen. Soudce Ivo Zelinka při zdůvodnění rozsudku uvedl, že Nejvyšší soud v podstatě naznačil, že jsou pochybnosti o vině a, soud tedy musí rozhodnout ve prospěch obžalovaných, což se také stalo.

Babišovy dlouhé prsty
Dosavadní vývoj kauzy dává za pravdu spekulacím, že v případu šlo o účelovou kriminalizaci Jirounka, z níž měla mít prospěch rodina Vařekových, majitelů Ravaku. Ti by tak získali kontrolu nad Oleo Chemical, jediným výrobcem biopaliv nové generace, která má nahradit řepkovou bionaftu, nyní monopolně vyráběnou Andrejem Babišem. Vařekovi mají s Babišem dlouholeté přátelské vztahy. Vařeka mladší je starostou Příbrami za hnutí ANO. A Babiš Oleo Chemical, které je i za přispění finanční správy v insolvenčním řízení, nutně potřebuje pro budoucnost svého olejářského byznysu v Česku. Případ svědčí o nekompetentnosti a ovlivnitelnosti části orgánů činných v trestním řízení včetně dozorující vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Za hlavní důkaz ve prospěch obžalovaných dnes soudce označil výpověď Nováka, na jehož svědectví původně byla obžaloba postavena. Plnil totiž příkazy pražských mafiánů, jejichž gang se zabýval vydíráním a paděláním různých dokumentů a zaměřil se také na Jirounka. Novák svědectví změnil až poté, co gang pozatýkala policie a jeho členové byli umístěni do vazby. Pravdivost nové výpovědi podle Zelinky potvrdily například odsuzující rozsudky nad gangem, které soudy vynesly až v poslední době. „Kdyby Novák nepromluvil, tak by možná tato skupina vesele podnikala dál,“ řekl Zelinka.

Jirounek vinu dlouhodobě popírá. Hájí se tím, že směnku nabyl v dobré víře, a když zjistil, že je falešná, tak to sám ohlásil na policii. Za příčinu této i dalších kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak. Společnost je významným výrobcem van a sprchových koutů.

Jirounek po jednání řekl, že je rád, že se soud vrátil k původnímu zprošťujícímu rozsudku, který padl před třemi lety. Zatím se nechtěl vyjadřovat k tomu, zda v případě pravomocného zproštění obžaloby bude požadovat po státu odškodnění za to, že byl kvůli kauze zhruba čtyři měsíce ve vězení. „Já si myslím, že je na to ještě dost času. Zvažovat to můžu, ale život pro mě nyní má větší cenu než soudy,“ uvedl Jirounek.

bitcoin školení listopad 24


Čtěte více o případu Kamila Jirounka:

Olejová skvrna

 Páral


Jeden případ z mnoha

- Kauza směnky je jedním z trestních případů, které se týkají společnosti Oleo Chemical. Letos v únoru například pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek v kauze týkající se vyvádění peněz z firmy. Podle obžaloby mířilo 20 milionů korun jako odměna za fiktivní poradenství Oleu k podnikateli Ivu Rittigovi, a to od Cokeville Assets, karibské společnosti jeho obchodního partnera Petera Kmetě. Vedle Rittiga a Kmetě byli obviněni právníci Karolína Babáková a David Michal nebo bývalí šéfové Olea Michal Urbánek a Kamil Jirounek.

- Soud Rittiga a jeho právníky zprostil obžaloby, v hlavním líčení se totiž neprokázalo, že skutky spáchali právě oni. Žalobce v závěrečné řeči naznačil, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal Oleu zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv, třeba v pražském dopravním podniku. Bývalé majitele firmy Urbánka a Jirounka, šéfa výroby Radomíra Kučeru a Kmetě uznal v únoru soud vinnými. Podle verdiktu se dopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, Urbánek s Jirounkem navíc také krácení daní.

- Další kauza kolem Oleo Chemical se týká sporů o 750 milionů korun, které si firma v letech 2008 až 2011 půjčila. Majitelé Olea Chemical se v roce 2008 dostali do finančních problémů. Peníze poskytli Jirounkovi a Urbánkovi výrobce bazénů a koupelen Ravak a jeho majitelé, rodiny Vařeků a Kreysů. V říjnu 2015 soud označil za úvěrový podvod půjčku 160 milionů korun od Vařeků a Kreysů a Jirounka nepravomocně poslal na pět let do vězení.

- Vrchní soud však v lednu 2016 rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Letos v březnu pražský městský soud Jirounkovi původní šestiletý trest o půl roku zvýšil. Potrestal ho za to, že při sjednání úvěru uvedl nepravdivé údaje, podle verdiktu však nevznikla žádná škoda. I v tomto případě Jirounek vinu odmítá.


  • Našli jste v článku chybu?