Ministerstvo financí navrhuje, aby se zástupci státu ve statutárních orgánech firem museli povinně zavázat, že budou svědčit v případných arbitrážních sporech. Týdeníku EURO to řekl ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radek Šnábl. Tento návrh je součástí snahy ministerstva změnit celkový přístup k arbitrážím a posílit šance státu na úspěch v rozhodčích sporech.
Šnábl upozorňuje na špatnou praxi minulých let, kdy zástupci českého státu ve firmách či organizacích odmítali v arbitrážích svědčit. „Tato situace je naprosto absurdní,” uvedl Šnábl. Odmítnutí se v očích arbitrů stává projevem nedůvěryhodnosti. V jednom z nejznámějších případů - v arbitrážním sporu s bankou Nomura - odmítl svědčit bývalý premiér a guvernér ČNB Josef Tošovský.
Ministerstvo financí zároveň hledá způsob, jak zajistit případná svědectví všech bývalých či současných zaměstnanců ministerstva a také lidí, jež stát vyslal do statutárních orgánů firem. Podle Šnábla je nutné posuzovat, zda podobné odmítnutí způsobuje majetkovou újmu státu a zda je možné v takovém případě žádat náhradu škod. Úřad, v jehož čele stojí ministr Miroslav Kalousek, hodlá též klást vyšší nároky na právní kanceláře a znalce, které si stát při vedení rozhodčích sporů najímá. Resort financí chce dále prozkoumat práci advokátů v některých dřívějších sporech.
Zároveň je nutná důsledná prevence, zdůrazňuje Šnábl. Ministerstvo financí již začalo jednat s dalšími resorty, jak zabránit arbitrážím, v nichž by mohla uspět strana žalující stát. Zároveň je však dle Šnábla nutné ukázat, že „soudit se se státem bude do budoucna mnohem větší problém”.