Rusko Ruský prezident Vladimir Putin označil internet za síť založenou a kontrolovanou CIA a jeho poddaní nyní připravují návrh zákona, který by měl vytvořit internet jiný, čistě ruský. Putin chce podle všeho postavit autonomní systém podobný tomu, který už několik let provozuje a plně kontroluje Čína. Tato síť se vyznačuje zejména cenzurou, monitorováním uživatelů a neochotou vpouštět na trh velké světové hráče. Pro Rusy, kteří patří k nejaktivnějším uživatelům internetu na světě, je to jistě špatná zpráva, pro ony velké internetové hráče nic, co by jim zbořilo byznys. Rusko je totiž jednou z mála zemí na světě, podobně jako díky Seznamu Česko, kde tradiční hegemoni nekralují trhu. Sociálním sítím jasně vládne obdoba Facebooku nazvaná Vkontakte následovaná službou Odnoklassniki. Největším vyhledávačem zdaleka není Google, ale domácí Yandex. Mailům nevládne Gmail, nýbrž Mail.ru. A tak dále.
Internetové podnikání v Rusku je podobné tomu běžnému. I Rusové, kteří pobývají v Česku a mají s ruským internetem zkušenosti, poukazují na nutnost dobrých vztahů s vládou. To ostatně tvrdí i zakladatel sítě Vkontakte Pavel Durov, který nyní domovskou zemi opustil se zdůvodněním, že společnost ovládali lidé napojení na Putina.
Otázkou je, jak současné aktivity Vladimira Putina promluví do podnikání čistě ruských technologických firem. Těch globálně úspěšných příliš mnoho není, ostatní ale mohou odmítavé reakce ze Západu pocítit. Třeba doposud rychle rostoucí Kaspersky Lab staví byznys na kybernetické bezpečnosti. Tedy vlastně na tom, co jednotlivé mocnosti proti sobě používají jako zbraně. Ať už skrze NSA, nebo hackery placené ruskými a čínskými vládami.
Rusko yandexuje Podíl vyhledávačů na ruském trhu
Search. Mail.ru 9,1
Rambler 1,4
Bing 0,7
Ostatní 3,5
Yandex 59,6
Google 25,7
Zdroj: Facebook