PRAHA (tos) - Ministerstvo financí odeslalo v únoru do meziresortního připomínkového řízení návrh způsobu prodeje Komerční úvěrové pojišťovny (KÚP), stoprocentní dcery Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). „Na jednání vlády může být tento bod zařazen někdy na počátku dubna,“ řekl týdeníku EURO Jaroslav Růžek z tiskového odboru ministerstva financí. Návrh podmínek podepsaný ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu Milanem Urbanem ukládá předkladatelům za úkol navrhnout vládě vítěze výběrového řízení na prodej 66 procent v KÚP do 30. září 2006, tedy až po volbách. Jediný kritériem, kromě splnění třinácti kvalifikačních podmínek, má být výše nabídnuté kupní ceny. „Je to záměr. Sobotka termín dokončení privatizace v návrhu přepsal na pozdější datum úmyslně, aby tento bod přestal být pro vládu atraktivní,“ vysvětlil týdeníku EURO zdroj blízký transakci. Konstrukce prodeje totiž podle lidí z nestátních úvěrových pojišťoven zvyšuje šance na úspěch společnosti Coface.
Tato úvěrová pojišťovna, která je světovou trojkou za společnostmi Euler Hermes a Atradius, je v ČR zatím zastoupena jen prostřednictvím společnosti zabývající se prodejem informací o podnicích. Pojišťování nabízí pouze nepřímo prostřednictvím KÚP. Trojice společností Euler Hermes, Atradius a Coface dohromady kontrolují sedmdesát procent světového trhu s úvěrovým pojištěním.
Atradius a Euler Hermes na rozdíl od Coface na tuzemském trhu působí a mají na něm souhrnně zhruba 45procentní podíl, většina transakcí v ČR stále připadá na EGAP. Privatizační kritéria společnosti Atradius a Euler Hermes přitom z tendru, pravděpodobně v rozporu s právními předpisy EU, diskvalifikují. „Zájemce je připraven zavázat se v akcionářské smlouvě k dlouhodobé spolupráci s minoritním akcionářem (stát 34 procent) ve společném podniku a v nekonkurenčním uspořádání s jinými svými majetkovými účastmi v subjektech působících ve stejném odvětví,“ stojí ve dvanáctém bodu kvalifikačních podmínek. To znamená, že vítěz by pravděpodobně pod vysokou smluvní pokutou musel odprodat svůj tuzemský byznys. Podobná operace zvyšuje náklady zájemců o privatizaci, kteří již na trhu působí, a snižuje v jejich očích výrazně cenu KÚP.
Existují ale i další náznaky toho, že navrhovaná podoba podmínek upřednostňuje jednoho z potenciálních zájemců. V navrhované meziresortní privatizační komisi například figuruje náměstek ředitele EGAP Karel Šimsa, který má v pojišťovně na starosti úvěrová rizika. Ty přitom EGAP sám nevyhodnocuje, a tuto službu si objednává právě u Coface.
Celkem ministerstvo financí v materiálu navrhuje, aby v devítičlenné výběrové komisi zasedli tři zástupci EGAP, případně její dceřiné KÚP. Další dva navrhovaní členové jsou úředníky ministerstva financí, kteří se podíleli na přípravě privatizačních podmínek. „Ministr Sobotka si rizika návrhu uvědomuje, a proto by mu nevadilo, kdyby zůstal ležet až do voleb neprojednán na vládě,“ říká zdroj z jeho okolí. Investiční poradce transakce zatím nebyl vybrán, právním poradcem byla představenstvem EGAP ve výběrovém řízení vybrána společnost CMS Cameron McKenna.
Rozhodnou o vítězi
Navrhované složení výběrové komise
Ministerstvo financí
Igor Fojtík
Zdeněk Lukeš
Ministerstvo průmyslu
Pavel Zrůst
Ministerstvo zahraničí
Alexander Sechter
Ministerstvo zemědělství
Vlastimil Horkel
EGAP
Josef Petřík
Karel Šimsa
KÚP EGAP
Martin Růžička
Úřad vlády
Zdeněk Rybář
Pramen: Ministerstvo financí