Menu Zavřít

K Ústavnímu soudu

22. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Nová budova ČEZ

MM25_AI

PRAHA (foj) – Trestní stíhání obviněných manažerů elektrárenské ČEZ pokračuje. Jejich právní zástupci však nechtějí čekat na rozhodnutí vyšetřovatelů se založenýma rukama a vyrazili do protiútoku. „Podali jsme ústavní stížnost, neboť jsme přesvědčeni, že k zahájení trestního řízení a obvinění nemělo dojít. Postup představitelů ČEZ byl v souladu s právem,“ tvrdí advokát Josef Lžičař. Ten zastupuje Jaroslava Míla, někdejšího šéfa ČEZ.
Nezahálejí ani policisté, vyšetřování obviněních osob běží dál. Policie počátkem září obvinila Jaroslava Míla, Josefa Sedláka, Františka Hezoučkého a Pavla Hejkala z porušování závazných pravidel hospodářského styku spáchaného ve spolupachatelství. Žaloba tvrdí, že se trestného činu dopustili na zasedání představenstva ČEZ v září 2000, kdy jednohlasně rozhodli o výstavbě nové centrály společnosti v Praze-Michli. Policie tvrdí, že představenstvo ČEZ porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, když zvolilo řešení, které umožnilo postavit novou centrálu firmy bez výběrového řízení. ČEZ založil společný podnik AB Michle se firmou VSB Hochtief. AB Michle pak postavila novou správní budovu ČEZ.
Vyšetřovatelé, kteří mají kauzu na starosti, se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s žádostí o jeho stanovisko k šetřené záležitosti. V odpovědi, kterou má týdeník EURO k dispozici, však antimonopolní úřad tvrdí: „ČEZ neporušil zákon, když v případě, že se jednalo prokazatelně o jediný vhodný objekt, zadal veřejnou zakázku jako zakázku specializovanou, jejíž plnění může poskytnout jediný zájemce. Úřad dodal, že zákon neporušila ani společnost AB Michle vzhledem k tomu, že nemá povinnost postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Na situaci podle ÚOHS nemění ani skutečnost, že na výstavbu sídla použila peníze od ČEZ.

  • Našli jste v článku chybu?