Menu Zavřít

K založení firmy vede devět kroků

8. 1. 2016
Autor: Euro.cz

Zhruba 50 dní a devět administrativních kroků. Tak vypadá průměrná cesta k založení firmy v Indonésii. Země ale zahraniční investory vítá. Pro blízké období má plán na modernizaci země za 160 miliard dolarů, přičemž sám indonéský stát z toho pokryje asi 60 miliard.

Průzkumy Světové banky posuzující jednoduchost, respektive obtížnost založení firmy v různých zemích nabízí zajímavé srovnání. V Indonésii musíte splnit stejný počet byrokratických úkonů jako v Česku – tedy devět. V průměru však u nás trvá založit firmu jen 20 dní, zatímco v Indonésii téměř padesát. Podle těchto srovnání je Česká republika na 130. místě v jednoduchosti založení firmy a Indonésie na 155. místě.

U každého úkonu se musíte připravit na různé poplatky. Dle regionu, kde budete podnikání rozjíždět, vás také čekají takzvané neoficiální administrativní poplatky, které závisí na vašich vyjednávacích schopnostech.

Založení firmy

Velcí zahraniční investoři zakládají speciální zahraniční investiční společnosti PMA (Penanaman Modal Asing). Základním typem firmy je však Perseroan Terbatas (PT). Pokud chcete tuto firmu založit, čeká vás tedy devět kroků. Vaším prvním krokem musí být ověření firemních dokumentů a zjištění unikátnosti jména vámi zakládané firmy. Obě tyto aktivity mohou být provedeny pouze u notáře. Vámi rezervované jméno firmy bude blokováno po dobu 60 dnů. Dalším krokem je zaplacení poplatků k založení PT.

Čtěte: Jak založit s.r.o.? Cena, postup, podmínky

Poté, co dostanete potvrzení o založení firmy u ministerstva spravedlnosti a lidských práv, musíte požádat o podnikatelskou licenci SIUP (Surat Izin Usaha Perdagangan). Čeká vás také registrace u ministerstva pracovních sil, a to v případě, že vaše firma bude mít více než 10 zaměstnanců anebo měsíční výplaty přesáhnou částku jednoho milionu rupií. Podle stejných podmínek musíte také požádat o penzijní program pro zaměstnance (Jamsostek Program). Tento program zahrnuje úrazy na pracovišti, úmrtí, důchody, zdravotní pojištění. Do tohoto programu nemusíte zaměstnance přihlásit, pokud vaše firma nabídne stejné nebo lepší podmínky v jiném programu.

V neposlední řadě potřebujete daňové registrační číslo (NPWP) a DPH číslo (NPPKP). Nakonec musíte firmu registrovat v Obchodním rejstříku a dostanete takzvaný certifikát Tanda Daftar Perusahaan (TDP).

Právní systém

Historie indonéského právního systému je úzce spjata s nizozemským právem. Nizozemí zavedlo svůj právní systém na celém území Indonésie během svého koloniálního období. Prakticky každý zákon, který byl schválen parlamentem v Nizozemí, nabyl také o několik let později účinnost na indonéském území. Pokud bylo potřeba, byly zákony upraveny, aby vyhovovaly místním specifikám. Po vyhlášení nezávislosti byly všechny koloniální zákony automaticky převzaty za zákony svobodné Indonésie. To se týkalo i všech zákonů a předpisů upravujících podnikatelskou činnost.

Soudní systém má tři úrovně. Nejnižší stupeň má sídlo v každém distriktu. Prvním odvolacím soudem je takzvaný Vyšší soud se sídlem ve všech provinciích Indonésie. Třetím stupněm je Nejvyšší soud v Jakartě. Indonéské občanské právo, na rozdíl od jiných právních systémů, se obvykle neřídí precedentem. Každý případ musí být vyřešen na základě jeho vlastních skutečností.

Přímé zahraniční investice pro ekonomický růst

Indonésie se chystá na období silného růstu a snaží se aktivně podporovat zahraniční investory. Ti většinou založí zahraniční investiční společnost PMA (Penanaman Modal Asing). Indonéský zákon o zahraničních investicích zaručuje, že indonéská vláda nebude znárodňovat zahraniční investice nebo rušit práva investorů na kontrolu zahraničních investic kromě případů, které jsou v národním zájmu. To je možné pouze po vyplacení oboustranně přijatelné náhrady stanovené v souladu s principy mezinárodního práva. Zahraniční investice v Indonésii jsou koordinovány organizací BKPM (Badán Koordinasi Penanaman Modal). Informace v angličtině naleznete na internetové adrese www.bkpm.go.id.

Příležitosti v infrastruktuře

Indonésie se chystá na období silného růstu a důležitou podmínkou úspěchu jsou investice do infrastruktury. V nadcházejících pěti letech chce země vybudovat 20 tisíc kilometrů silnic, elektrárny o výkonu 15 tisíc megawatů, přístavy, ropné rafinérie a další podpůrné infrastruktury. Náklady na tyto plány jsou odhadovány na přibližně 160 miliard dolarů. Z těchto projektů bude 60 miliard dolarů financováno ze státních zdrojů.

Investiční příležitosti v energetice

Velmi zajímavé jsou v Indonésii příležitosti v energetickém sektoru. Indonésie má obrovský potenciál energetických zdrojů a stala se hlavním dodavatelem energie pro sousední země i pro ekonomické velmoci v regionu. Domácí poptávka však také rychle roste a energetický sektor nabízí zajímavé příležitosti. Pro české firmy se zkušenostmi s obnovitelnými zdroji by mohlo být zajímavé úsilí Indonésie snížit uhlíkový otisk země. Prezident Yudhoyono se zavázal snížit emise oxidu uhličitého o 26 procent do roku 2020. Pokud mu v této misi pomohou mezinárodní dárci, chce snížit emise až o 41 procent. Dle národní energetické strategie se země snaží do roku 2025 získat 20 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Projekty Joint Ventures

Indonésie nabízí velké příležitosti v budování infrastruktury. Tyto projekty jsou často podmíněny založením firmy s domácím a zahraničním kapitálem. Následující odvětví povolují investice pouze jako Joint Ventures:

• stavba a provoz námořních přístavů

• výroba elektřiny, přenos, distribuce

• zpracování a poskytování vody

• železnice a železniční doprava

• zdravotnické služby, včetně budování a provozu nemocnic

• telekomunikace

• obchodní letecká doprava

Devizové kontroly

MM25_AI

V Indonésii nejsou přísné devizové kontroly, ale indonéská vláda vydala nařízení o sledování plateb ze zahraničí a plateb do zahraničí. V současné době také existují některá omezení držení rupií nerezidenty. Podle tohoto nařízení musejí společnosti, které mají celkovou hodnotu nebo obrat vyšší než 100 miliard rupií reportovat své devizové toky. Výjimku tvoří společnosti, které provozují obchodní činnost v bankovním a finančním sektoru.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

  • Našli jste v článku chybu?