Menu Zavřít

Kabelové televize a digitalizace v roce 2010

6. 10. 2010
Autor: profit

Digitální televizní signál šířený kabelovými sítěmi je k dispozici přibližně v 90% českých domácností, které jsou v dosahu kabelových sítí provozovatelů převzatého vysílání, a kolem 75% zákazníků kabelových televizí v České republice již sleduje nabízené programy v digitální podobě.

Autor: Archív Profit

Počet českých domácností, které využívají kabelový příjem, vzrostl na konci třetího čtvrtletí 2010 přibližně na 1,08 miliónu, tedy o 50 tisíc více než v roce předcházejícím. Tím se potvrdil dlouhodobý trend růstu podílu kabelových televizí na příjmu televizního signálu českými domácnostmi. Tento podíl by pak měl podle zjištění České asociace elektronických komunikací o. s. (ČAEK) v roce 2012 překročit hranici 20 %. Potvrzuje se role kabelových televizí jako jedna z rozhodujících platforem při přechodu České republiky na digitální vysílání.

Naše statistiky jsou souhrnem podkladů, které vykazují kabelové televize působící na domácím televizním trhu. Dílčí průzkumy tento vývoj průběžně potvrzují“, říká Zdeněk Vaníček, prezident ČAEK, a dodává: „Máme k dispozici údaje od kabelových televizí, které jsou sdruženy ve dvou profesních asociacích. Kromě nich působí v České republice ještě celá řada lokálních kabelových televizí spravovaných místními samosprávami a bytovými družstvy“.

Podle údajů dostupných ČAEK jak domácí, tak zahraniční dlouhodobé expertízy a informace kabelových televizí ukazují, že kromě mírného nárůstu zákazníků kabelových televizí se mnohem rychleji zvyšuje jiný významný ukazatel. Jde o ARPU, tj. výnos na domácnost. Děje se tak díky prudkému rozvoji přidaných digitálních internetových a telefonních služeb. Tato skutečnost pak zpětně umožňuje vyšší investice do infrastruktury a tedy i další růst.

Podle ČAEK tkví tento dlouhodobě pozitivní trend ve specifických výhodách kabelových televizí a v jejich pečlivé přípravě na proces digitalizace televizního vysílání. Jednak řádné digitální kabelové vysílání bylo zahájeno s předstihem již v roce 2006, a již od roku 2008 nabízejí kabelové televize příjem programů vysílajících ve vysokém rozlišení (HD). Kabelové televize navíc dbají na zájmy těch domácnosti, které z různých důvodů chtěly či chtějí zůstat u analogového vysílání i poté, kdy bude ve své terestrické podobě vypnuto a nabízejí i analogový příjem. Svůj fakt hraje i to, že kabelové sítě jsou univerzální platformou, a z jedné zásuvky mohou nabídnou další, především internetové a hlasové služby za výhodné ceny. Navíc si udržují prvenství, co se týče šíře a žánrové pestrosti programové nabídky.

bitcoin_skoleni

Provozovatelé kabelových televizí věří v budoucnost českého digitálního trhu. Proto neustále přicházejí s nabídkou dalších žánrově odlišných televizních kanálů, přestože to pro ně znamená značnou počáteční investici. Rozmanitost televizních kanálů a jejich programových schémat, které často nabízejí regionální nebo lokální premiéry filmů a seriálů, je pro českého diváka jednou z hlavních výhod digitálního kabelového vysílání,“ k tomu dodává Veronika Tamchynová z Universal Channel ČR a SR.

Kabelové televize tak mají podle ČAEK svou budoucnost stále před sebou, jednak díky svým technologickým přednostem, na jejichž základě mohou kombinovat analogové, digitální a IPTV systémy, jednak díky očekávanému nástupu HD vysílání, kdy přibližně do dvou let vyvstane pro většinu z přibližně 45 % těch českých domácností, které využívají digitální terestrický příjem, nutnost opět nakoupit nové set top boxy.

  • Našli jste v článku chybu?