Kalifornský zákonodárný sbor v pondělí prodloužil do roku 2030 platnost zákona o ochraně klimatu, který omezuje emise skleníkových plynů a ukládá průmyslovým podnikům žádat povolení k vypuštění každé tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Podle agentury AP má rozhodnutí globální význam, protože stát Kalifornie slouží mnoha zemím jako příklad účinné ochrany životního prostředí, přestože prezident Donald Trump dohodu o ochraně klimatu vypověděl.
Prodloužení zákona, jehož platnost měla skončit v roce 2020, podpořily obě komory kalifornského parlamentu. Stoupenci zákona museli překonat protesty radikálních ekologických organizací, podle nichž není legislativa dostatečně agresivní. Zákonodárci rovněž schválili další zákon, který v největším státě USA nařizuje monitoring ovzduší v okolí velkých zdrojů znečištění.
Přečtěte si komentář o ratifikaci pařížské klimatické dohody:
Chvilka pro klima
Trump má vůči ekologickým iniciativám nedůvěru a opakovaně tvrdí, že realizace ustanovení pařížské klimatické dohody by v USA blokovala vytvoření nových pracovních míst a bránila rozvoji průmyslu. Jeho odpor vůči ochraně ovzduší vyústil počátkem června v rozhodnutí odvolat souhlas USA s pařížskou smlouvou. V poslední době se ale z Bílého domu ozývají hlasy, že prezident svůj odpor zmírnil a hledá cestu ke kompromisu.
Dále čtěte: