Menu Zavřít

Kalousek a Bendl se perou o miliardy

29. 5. 2012
Autor: Euro.cz

Státní pozemkový úřad

bitcoin_skoleni

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) zatím prohrává zápas o agrární miliardy se šéfem státní kasy Miroslavem Kalouskem (TOP 09) 0:2. Bendl byl proti zrušení takzvané zelené nafty pro zemědělce, nesouhlasil ani se zdaněním vína. Kalousek si oba návrhy ve vládě prosadil. Další utkání se má v kabinetu odehrát tuto středu. Pokud opět zvítězí ministr financí, zemědělci přijdou o mimořádné dávky dotací, které jim už tradičně posílá Pozemkový fond. Ten s koncem letošního roku zanikne a jeho nástupcem se od 1. ledna 2013 stane Státní pozemkový úřad (SPÚ).
Kalousek chce mít příjmy nového úřadu plně pod kontrolou, zatímco Bendl si představuje, jak výnosy z prodávané státní půdy a pronájmů erárního majetku budou dál sloužit jeho resortu. Za deset let, co Pozemkový fond existuje, takto vypomohl zhruba dvanácti miliardami korun.
Bendlův úřad navrhuje, aby příjmy vedlo ministerstvo financí na zvláštním účtu. Peníze by se využily v zemědělství na národní dotace, pozemkové úpravy a Program rozvoje venkova. Kalouskovo ministerstvo ale trvá na tom, že Státní pozemkový úřad je složkou státu, bez výjimek vůči státnímu rozpočtu. S tímto zásadním rozporem doklopýtal zákon o SPÚ na druhý pokus do vlády. V březnu ho vrátila legislativní rada pro zásadní koncepční připomínky. „V původní předloze byly schované věci, které by novému úřadu umožňovaly příliš outsourcovat některé aktivity a služby. Pokud by to tak mělo být, muselo by předlohu projednat plénum legislativní rady vlády. Předkladatel ale znění upravil,“ vysvětluje předsedkyně legislativní rady Karolína Peake skutečnost, že k chystanému zákonu bylo nakonec připojeno pouze její stanovisko a neprojednalo ho plénum.
Vznik nového úřadu s celostátní působností, který pohltí soustavu pozemkových úřadů a zanikající fond, komplikuje i přes vstřícnost místopředsedkyně vlády Peake časová tíseň. Aby se zákon stihl schválit do konce roku, musí jej vláda hned poslat dál. Bendl pak bude ve sněmovně orodovat za zkrácený režim a žádat poslance zemědělského výboru, aby se mimořádně sešli v červnu. Napjatý harmonogram počítá s tím, že senátoři předlohu nevrátí dolní komoře s připomínkami.

  • Našli jste v článku chybu?