Menu Zavřít

Kalousek skončí v čele TOP 09

24. 10. 2017
Autor: Michael Tomeš, Mladá fronta

Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Svým odchodem chce umožnit společný postup demokratických subjektů od středu doprava, jak o něm mluvil už loni na podzim. Nechce být skutečným ani zástupným důvodem pro to, aby taková spolupráce nevznikla. Kalousek to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání předsednictva strany.

TOP 09 ve volbách minulý týden získala 5,31 procenta hlasů, do Sněmovny se dostala především díky hlasům z pražských okrsků. Od posledních voleb přišla o 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců.

„Volební výsledky neumožňují sestavení demokratické prozápadně orientované vlády. TOP 09 proto vylučuje svůj podíl na budoucí vládě a bude plnit opoziční roli,“ řekl. Čas v opozici podle něj TOP 09 musí využít pro vytvoření nové koncepce a zisk nových impulzů. „S novou tváří musí přijít nová strategie. Její náplní musí být mobilizace všech sil, které zastávají ideje, na jejichž základě naše strana vznikla,“ konstatoval Kalousek.


Vše o povolebním vývoji čtěte v rubrice Volby 2017


Listopadový sněm by podle Kalouska měl jasně pojmenovat příčiny neúspěchů. „Kolik lidí nevolilo kvůli mně a kolik volilo právě kvůli mně, já to říct neumím,“ uvedl. Demokratické subjekty od středu doprava by podle něj měly být schopné dohody.

Připomněl, že sjednocení pravice navrhoval už před letošními volbami. „Jsem si vědom předsudků, které vůči mně panují a nechci, aby moje osoba tomu procesu překážela,“ uvedl. Podobné limity má podle něj i europoslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který se o víkendu rozhodl podat přihlášku do TOP 09 a někteří představitelé strany ho vidí jako možného Kalouskova nástupce.


Pospíšil si vyslechne i jiná doporučení než jen Kalouskovo:

Pospíšil: TOP 09 se zaklepala. Je to katastrofální neúspěch

Jiří Pospíšil


Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že se nebrání spolupráci stran s podobným programem v senátních volbách. „Do senátních voleb dává smysl, abychom se dohodli, abychom si navzájem nekanibalizovali nějaké regiony,“ řekl. O věci už mluvil s předsedou Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem a je připraven jednat i s TOP 09. Všechno je ale podle něj teprve na začátku.

Kalousek TOP 09 spoluzaložil a od listopadu 2009 byl jejím prvním místopředsedou. Šéfem strany se stal na sněmu v listopadu 2015, kdy v čele nahradil Karla Schwarzenberga. V minulosti vedl necelé tři roky také KDU-ČSL. Rezignoval v roce 2006 poté, co nevyšel plán na účast lidovců v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty. V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.

Dlouholetý poslanec Kalousek působil v 90. letech na ministerstvu obrany. Po zkušenostech z funkce předsedy rozpočtového výboru Sněmovny se dvakrát stal ministrem financí. Post zastával od ledna 2007 do května 2009 ve vládě Mirka Topolánka (ODS) i v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013.

bitcoin_skoleni


Kdo může zakladatele TOP 09 nahradit?

Niedermayer: Jsem připraven vstoupit do TOP 09. Musíme sjednotit proevropskou pravici

Pospíšil místo Kalouska? Bývalý ministr spravedlnosti vstupuje do TOP 09

 Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek


Vedl TOP 09 i lidovce:

Datum a místo narození: 17. prosince 1960 v Táboře

Vzdělání: absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou (1984)

Současné funkce: poslanec (opět od 26. října 2013; poprvé byl zvolen v roce 1998; do roku 2009 za KDU-ČSL, poté za TOP 09), předseda TOP 09 (od listopadu 2015).

Předchozí zaměstnání a funkce: do roku 1990 pracoval v podniku Mitas Praha; státním úředníkem se stal v únoru 1990, kdy nastoupil do odborného útvaru místopředsedy vlády; od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády; od ledna 1993 do ledna 1998 byl ekonomickým náměstkem ministra obrany (MO); v letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru Sněmovny; od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka (ODS), stejnou funkci zastával v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013.

Členství a funkce v politických stranách: v letech 1984 až 2009 byl členem strany lidové; od května 1999 do dubna 2001 byl jejím místopředsedou a od listopadu 2003 do srpna 2006 předsedou KDU-ČSL; rezignoval poté, co nevyšel plán na účast KDU-ČSL v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty; v červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a spoluzaložil novou stranu TOP 09; v období listopad 2009 až listopad 2015 byl jejím prvním místopředsedou.

Rodina: od února 2012 je rozvedený, má dvě děti

Za své působení na MO (zodpovídal za rozpočet a akvizice) byl často kritizován, měl ale vždy podporu lidoveckých šéfů resortu. Kalouskovi byla připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, vyšetřování kauz ani stížností na jeho počínání v resortu ale žádná pochybení neprokázalo. Svůj vliv na MO si Kalousek podle kritiků zachoval i poté, kdy úřad opustil, z čehož údajně profitoval jeho přítel zbrojař Richard Háva a firma Omnipol.

Funkce ekonomického náměstka ministra obrany se Kalousek sám vzdal v lednu 1998, když se ministrem obrany stal Michal Lobkowicz (původně ODS, poté US-DEU).

V březnu 2005 Kalousek rezignoval na post šéfa rozpočtového výboru Sněmovny (byl jím od roku 2002), a to kvůli kauze kolem bytu své tehdejší manželky. Kalouskova žena získala byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák (toho v roce 2002 zavraždil zřejmě jeho společník Zdeněk Němec, po činu se zastřelil). V souvislosti s bytem se objevilo podezření na krácení daně. Případem se zabývala finanční policie a nenašla žádné pochybení.

Kalousek byl také kritizován za to, že v srpnu 2010 jmenoval svým náměstkem exministra obrany Martina Bartáka, později stíhaného v souvislosti s armádními zakázkami (Barták nakonec z úřadu odešel). Jako ministr financí se Kalousek výrazně angažoval například i v kauzách ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a státní zakázky pro Promopro nebo obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA.

Po volbách v roce 2013 kandidoval na místopředsedu Sněmovny, nebyl ale zvolen. Poté vystřídal v čele poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petra Gazdíka (ve funkci byl Kalousek do prosince 2015). V Parlamentu se stal jedním z nejvýraznějších představitelů opozice a ostrým kritikem politiky koaličního kabinetu vedeného Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Názorové střety má zejména se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Na stranickém sněmu v listopadu 2015 byl Kalousek zvolen novým předsedou TOP 09, v čele strany nahradil Karla Schwarzenberga, který se stal čestným předsedou TOP 09.

V letošních parlamentních volbách byl Kalousek lídrem strany ve Středočeském kraji. S volebním výsledkem spojil svoji další budoucnost v čele TOP 09. Strana získala sedm mandátů, z toho dva ve Středočeském kraji (dosud měla společně s hnutím STAN ve Sněmovně 26 poslanců).


  • Našli jste v článku chybu?