Nový ministr vrátil židle starým úředníkům
Nástup nového ministra financí Miroslava Kalouska znamenal zklidnění atmosféry na ministerstvu, která byla kvůli razantním personálním obměnám Vlastimila Tlustého značně nervózní, protože po nástupu nového ministra se očekávaly další změny. Došlo ale i na návrat některých dříve odvolaných funkcionářů. Vrátil se nejen Eduard Janota, ale bylo zrušeno i připravené odvolání náměstkyně Dany Trezziové, odpovědné za daně a celní službu. Kalousek však stále nemá prvního náměstka, kterého by měla na základě politických dohod nominovat ODS. Horkým kandidátem na toto křeslo byl bývalý starosta Příbrami Ivan Fuksa, který je však poněkud kontroverzní postavou, protože jej vyšetřovala policie v souvislosti s úplatkářskou kauzou kolem společnosti Tender Group Plus, jež odstartovala v roce 2002 policejní razií na příbramské radnici. Podle informací týdeníku EURO by místo Fuksy mohla ODS vybrat jiného exstarostu, a sice mimořádně úspěšného Františka Mikeše z Českého Krumlova.
Pozice prvního náměstka bude velmi důležitá nejen proto, že zastupuje ministra, ale také pod něj bude spadat agenda spojená s privatizací a výkonem majetkových práv ve státních firmách. Vláda přitom hodlá připravit privatizaci Letiště Praha, ČSA a České pošty. Připravit by se měl i prodej části státního podílu v ČEZ. Právě kolem této akce vznikl loni v listopadu spor mezi premiérem Mirkem Topolánkem a Vlastimilem Tlustým. Topolánek jednoznačně preferoval variantu, při níž by státní podíl odkoupil sám ČEZ a pak o tyto akcie snížil základní jmění. Tlustého poradci chtěli, aby byla projednávána i varianta prodeje balíku akcií ve veřejném výběrovém řízení. Státní rozpočet počítá s třicetimiliardovým výnosem z této transakce již letos, a je tedy nezbytné, aby byla připravena co nejdříve.
Protože nový náměstek zatím nebyl vybrán, zůstává dočasně ve funkci Karel Zeman, kterého si do úřadu přivedl Vlastimil Tlustý. Bývalý první náměstek Eduard Janota bude nadále jen řadovým náměstkem s odpovědností za státní rozpočet. Přibude mu však agenda spojená s deblokacemi, kterou kdysi spravoval Ladislav Zelinka a poté stranický souputník bývalého ministra Bohuslava Sobotky z Vyškova Karel Goldemund.
Janota bude také připravovat úsporná opatření v rámci reformy veřejných financí. Úzce přitom bude spolupracovat s rovněž znovupovolanou Trezziovou, která má navrhnout nové daňové zákony.
Z ministerstva financí rovněž odešli všichni Tlustého poradci. S jedinou výjimkou. Kalousek si ponechal Radka Šnábla, který připravil a vyjednal narovnání státu s Nomurou v kauze IPB. Zde zbývá ještě dořešit spory s ČSOB. Setrvání Šnábla, který dělal poradce pro tyto otázky již sociálnědemokratickému ministru Jiřímu Rusnokovi, příliš nepřekvapuje, protože Kalousek se stejně jako Tlustý stavěl velmi kriticky k transakci, při níž zkrachovalou IPB získala Československá obchodní banka.