Menu Zavřít

Kam se poděl Západ?

15. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Liknavá obsluha v restauraci připomínající bufet

Těsně u vchodu do pasáže Lucerna ze Štěpánské ulice se tulí dálkami vonící lokál s exotickým názvem East-West. Když nestihnete snídani, po ránu to tu můžete napravit, kolem poledního do něj lze zajít na cenově zvýhodněné menu. My jsme se zde ocitly během předvánočního třeštění a zatoužily po něčem spíše mimořádnějším. Restaurace už tu v nějaké podobě zřejmě stávala i kdysi, vzduchem jako by se dosud vznášela nálada „světáckých“ socialistických barů, jen háv je nový, jaksi etnický (ze stěn na nás shlížejí africké masky střídané fotografiemi domorodců). Výzdoba však panuje striktně vánoční, včetně bombasticky stříbřité kravaty se Santou, zdobící hruď obsluhujícího číšníka. První dojem je poměrně neutěšený, skoro bufetový. Tento dojem ještě podtrhuje skutečnost, že kulatý „mramorový“ stolek ve výloze, k němuž se uvelebujeme, je – na rozdíl od jiných stolů – prost veškerého založení, což se bohužel nezmění ani poté, co dostáváme do rukou jídelní lístek (obohacující naši sbírku chyb o perly typu „pozdní zběr“). Přesto si zachováváme optimismus a těšíme se na cestu do dálek. Hodláme ji podpořit i výběrem – tentokrát volíme indonéskou specialitu nasi goreng a kuře zandoori. Jehněčí, které nás svedlo na počátku, totiž - jak se dozvídáme - není. Čekání na dobroty si míníme zkrátit borščem a zelným salátem s křenem. Hrubě pokrájené bílé zelí v misce doprovází strouhaná mrkev, křen chybí, zato octem zálivka hýří. Salát by i přes absenci pikantního kořenu nemusel být špatný, ovšem snaha dodat mu říz alespoň octem nebyla zrovna šťastná. Jeho agresivně kyselá chuť přebíjí všechny ostatní.
Boršč dostáváme v malé bílé mističce, jež stejně jako ostatní části porcelánového servisu silně upomíná na snad již dávno zašlé časy reálného socialismu. Narudlá tekutina obsahuje nudličky zelí, červené řepy, bobkový list, pár koleček mrkve a kostiček hovězího masa, navrch ji kuchař pokropil kapkou zakysané smetany. Vůně je pro tento druh polévky typická, chuť je v zásadě standardní, sladkokysele zemitá (po červené řepě), maso mírně žvýkavé, ale vše je v normě. Ovšem včetně vzhledu se nám přímo vnucuje pocit, že jde o normu závodní jídelny, nikoliv šmrncovní etnické restaurace, za niž se podnik v době svého vzniku vydával. A jak jsme tehdy mohly posoudit, v zásadě jím i byl.
Nasi goreng, původem z Indonésie, je ve woku připravená „pečená“ rýže ochucená pastou Sambal. Zdejší varianta obsahuje kromě rýže i cibuli, česnek, krevety a kousky kuřecího masa a proužky vaječné omelety. Pro milovníky pálivé chuti je kreace korunována dvěma celými kulatými feferonkami a jakousi sušenou zelenou natí (tušíme v ní petržel). Jde jenom o detail, leč sušená zelenina nás jaksi opět vrací do totality, za níž se v zimních měsících zelenina čerstvá příliš nevyskytovala. Nicméně první dojem z pokrmu je příjemný, jemně pálivá chuť rýže nepřehlušuje ostatní složky, krevety hezky křupou, kuře je dobře opečené, cibule a česnek dodávají akcent, jenom se solí kuchař skrblil až příliš, zatímco olejem nešetřil vůbec. Vzhledem k tomu nejsme po chvíli bohužel schopné vnímat téměř nic kromě mastnoty. Škoda.
Po počátečním omylu ze strany číšníka-Santy (který nám přinesl zcela jiný pokrm, než jsme objednaly) je za setsakramentsky drahnou dobu (na vině bude zřejmě sobí spřežení) donesena i druhá část hlavního chodu. Vedle hromady divoké rýže, jíž kuchař dodal tvar cylindricky tvarovanou odměrkou (možná pouhou konzervou, ale formu vystihl přesně), leží toužebně vymodlené kuřecí prsíčko ochucené indickým kořením tandoori, vše bohatě pokapáno oranžovou zálivkou na bázi jogurtu a posypáno sušenou petrželkou. Živou zelenou přírodu zastupuje snítka salátu lollo rosso a neuvěřitelné množství červeně zbarvených pálivých papriček. Kreace chutná dobře, prodleva totiž zaručila bezprostředně čerstvou přípravu. Jen si nevzpomínáme, že by jídelníček jako přílohu popisoval právě divokou rýži.
Obligátní dezert tentokrát reprezentuje kokosový sorbet, pod nímž se ovšem skrývá v půlce kokosového ořechu naservírovaná obyčejná smetanová zmrzlina s kousky strouhaného kokosu, od banality à la eskymo by ji snad ještě zachránila vtipná prezentace, o té však v případě stydlivého bílého talířku se svačinovým ubrouskem nemůže být řeč.
Máme sice ještě chuť na kávu, leč prostředí nás natolik deprimuje (včetně toaletního papíru prostých WC, zavírajících se na kličku na způsob prasečího chlívku), že raději rovnou žádáme o účet, který zní na 630 korun. Na centrum žádná závratná suma, obě hlavní jídla byla nakonec vcelku vydařená, ovšem laxní obsluha, nekonečné čekání uprostřed závanů cigaretového dýmu a jakási zoufalá nehostinnost podniku nás vyhnaly do vedlejší kavárny. Závěr? West v názvu restaurace je evidentně omylem…

East-West Restaurant
Adresa: Štěpánská 61, Praha 1
Tel.: 296 236 513
eastwest.lucerna@seznam.cz
Otevírací doba: po-pá 8-24, so 10-24, ne 17-24
Počet míst: 40
Druh kuchyně: etnická
Platební karty: všechny běžné
Jazyková vybavenost personálu: angličtina
Země původu nabízených vín: ČR, Itálie, Maďarsko, Francie, Austrálie
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 5 bodů z 10
Prostírání 5 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 8 bodů z 10
Chování personálu 6 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 16 bodů z 20
Celkem 40 bodů z 60

VALUE FOR MONEY 5/10

+ otvírací doba již od osmé hodiny ranní
- všudypřítomná únava materiálu

Výběr z jídelního lístku:

Boršč………………………………………………………………………………………………………….45,-
Arugola woo doo salát s mozzarelou, rajčaty, rukolou, francouzskou bagetkou a olivovým olejem ………………………………………………………………………………………………………128,-
Jashya curry kuře na tibetský způsob……………………………………………………………..155,-
Kuře tandoori, kuřecí prsíčka marinovaná v tandoori koření……………………………..150,-
Slávky vařené s bílým vínem, česnekem a olivovým olejem………………………………220,-
Nasi goreng, indonéská specialita s kuřecím masem a krevetami………………………..168,-
Biftek ze svíčkové se smetanovou omáčkou z nakládaného zeleného pepře………….285,-
Vepřová panenka plněná klobásou a sušenými švestkami…………………………………..190,-
Mražený whisky krém…………………………………………………………………………………….75,-
Kokosový sorbet…………………………………………………………………………………………….75,-
Karamelový dort s hruškami…………………………………………………………………………….90,-

bitcoin_skoleni

Výběr z vinného lístku :
Sauvignon 2004, pozdní sběr, Morava 210 Kč
Muškát moravský 2000, pozdní sběr, Uherský Ostroh 350 Kč
Chardonnay 2000, výběr z hroznů, Strážnická oblast 340 Kč
Pinot noir 2004, Dolní Věstonice 165 Kč
Frankovka 2000, výběr z bobulí 400 Kč
Cabernet Franc 2003, Maďarsko 190 Kč
Chateauneuf-du-Pape 900 Kč

  • Našli jste v článku chybu?